Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Co dalej z ogrzewaniem domów w Dobrzeniu Wielkim i Czarnowąsach? Apel radnych PO do prezydenta Opola

Marcin Żukowski
Marcin Żukowski
Radni PO apelują o podjecie szybkich działań prokonsumenckich, ale też proekologicznych
Radni PO apelują o podjecie szybkich działań prokonsumenckich, ale też proekologicznych Marcin Żukowski
Klub radnych Platformy Obywatelskiej w radzie miasta Opola apeluje o podjęcie szybkich działań w sprawie ogrzewania domów mieszkańców Dobrzenia Wielkiego i Czarnowąsów. - PGE, prezydent Opola i gmina Dobrzeń Wielki powinni wypracować rozwiązania proekologiczne i prokonsumenckie – mówili samorządowcy.

Mieszkańcy Dobrzenia Wielkiego i Czarnowąsów zmagają się z problemem dotyczącym podwyżek opłat za ogrzewanie domów. Jesienią 2021 roku spółka Elkom, czyli spółka-córka Elektrowni Opole, wypowiedziała umowę na obsługę sieci ciepłowniczej, ponieważ działała poniżej rachunku opłacalności.

Teraz usługę tę świadczy miejska spółka ECO. Radna Barbara Kamińska wskazała, że to rozwiązanie jest krótkoterminowe, ponieważ umowa dzierżawy obowiązuje tylko do 2027 roku.

- Apelujemy aby pan prezydent, ale także strona PGE, która jest wytwórcą ciepła, podjęły wspólne działania. Pamiętajmy, że elektrownia wytwarza prąd elektryczny, a ciepło jest tą częścią odpadową. Nie może być tak, że to ciepło jest tak drogie dla mieszkańców – powiedział radny Przemysław Pospieszyński.

Sprawa nie dotyczy tylko rachunku za ciepło. Radny Tomasz Kaliszan stwierdził, że zaistniała sytuacja pokazuje podejście Arkadiusz Wiśniewskiego do ekologii.

- Jeżeli dojdzie do sytuacji, w której mieszkańcy zostaną odłączeni od ciepła niskoemisyjnego, i będą musieli wymieniać źródła ciepła, to nie jest działanie proekologiczne - powiedział Tomasz Kaliszan.

Radni PO postulują, aby sieci ciepłowniczej nie likwidować, ale dalej ją rozwijać. A jeśli mieszkańcy mieliby zaopatrzyć swoje domy w nowe systemy ogrzewania, powinno się umożliwić im korzystanie z programu „Czyste powietrze - oddech dla Opola”. Obecnie dopłaty z tego programu są przewidziane tylko do wymiany tzw. „kopciuchów”.

- Jednym z powodów, dla których ludzie osiedlali się w Czarnowąsach, było tanie źródło ogrzewania, które teraz - nie z ich winy - będzie likwidowane. Za to też jest odpowiedzialne Opole, bo pamiętajmy, że to myśmy przejęli te tereny. Miało im się żyć lepiej, taniej, a wychodzi na to, że będzie im się żyło drożej niż dotychczas – stwierdził Pospieszyński.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: Uwaga na chińskie platformy zakupowe

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na opole.naszemiasto.pl Nasze Miasto