Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Co dało wprowadzenie limitu wieku w "Rodzinie na swoim"?

Alicja Charzyńska
Polskapresse
"Rodzina na swoim" dla 70-latka? Jeszcze rok temu o taki kredyt w rządowym programie przeznaczonym dla młodych małżeństw i singli, mógł się ubiegać każdy emeryt, bo mógł go zaciągnąć każdy, bez względu na datę urodzenia. Wprowadzenie limitu wieku spowodowało, że w końcu program "Rodzina na swoim" jest rzeczywiście dla młodych. Szkoda, że dopiero na finiszu naprawiono ten błąd.

W okresie od początku istnienia programu, czyli od 26 października 2006 roku, do końca II kwartału 2011 roku - udział kredytobiorców w wieku od 35 lat wynosił ponad 25 proc.

Czytaj także: "Rodzina na swoim" tylko do końca roku, a prawie połowa Polaków nie wie o tym programie

- Wprowadzenie ograniczenia wiekowego dla małżeństw i singli spowodowało, że udział kredytobiorców starszych niż 35 lat w I i II kwartale 2012 roku wynosił już tylko niespełna 10 proc. (1864 kredyty, przy łącznej ich ilości 18 754) - mówi Michał Krajkowski, główny analityk Domu Kredytowego Notus. - Oczywiście wśród tych kredytobiorców znajdziemy osoby samotnie wychowujące dzieci oraz tych małżonków, którzy mogli skorzystać z RnS tylko dlatego, że żona lub mąż nie ukończyli 35. roku życia. Biorąc jednak pod uwagę fakt, że przed nowelizacją z kredytu w programie "Rodzina na swoim" mógł skorzystać każdy, bez względu na wiek, to tak znaczący spadek udziału kredytobiorców powyżej 35. roku życia jest zauważalny. W największym stopniu na nowelizacji "ucierpiały" osoby w wieku 35-39 i 40-44 lata. W tych grupach wiekowych spadek udziału był największy. Przed zmianami było to odpowiednio 16,07 i 5,32 proc., a w I półroczu bieżącego roku było to tylko 8,61 i 1,03 proc. - dodaje Krajewski.

To paradoksalne, ale o tym, że z programu skierowanego do młodych korzystają w dużej mierze ci, którzy mieszkania już mają - przypomniano sobie dopiero po kilku latach. Dlatego celem nowelizacji rządowego programu, która miała miejsce przed rokiem, było ukierunkowanie wsparcia na osoby młode, które nie ukończyły 35. roku życia. W uzasadnieniu do projektu zapisano, że "Wprowadzenie zmiany ma na celu ściślejsze powiązanie programu (…) z celami polityki społecznej państwa, w szczególności w obszarze działań wpływających na poprawę sytuacji demograficznej kraju. Wprowadzenie kryterium wiekowego ukierunkuje oddziaływanie programu na tę grupę gospodarstw domowych, którą z racji wieku cechuje najwyższa zdolność tworzenia przyrostu naturalnego." Podczas prac parlamentarnych brzmienie nowelizacji zostało zmodyfikowane i posłowie przyjęli nieco inne propozycje niż te przedstawione przez rząd. Od 31. sierpnia 2011 roku wnioski o kredyt z dopłatami mogą zatem składać osoby samotne i małżonkowie nie starsi niż 35 lat, chociaż w przypadku małżeństw wystarczy, że warunek ten spełnia tylko jedna osoba. Limit wieku nie dotyczy za to trzeciej grupy beneficjentów, tzn. osób samotnie wychowujących dziecko.

Czytaj także: Lepiej zdecydować się na kredyt z dopłatą, czy czekać na obniżkę cen mieszkań?

Wprowadzenie powyższych ograniczeń skutecznie ograniczyło dostępność kredytów z dopłatami dużej grupie klientów. Oczywiście nie należy pomijać także łącznego spadku liczby udzielanych kredytów w ramach rządowego programu. Jednak przyczyn tej zmiany należy akurat doszukiwać się w obniżonych limitach cen nieruchomości dostępnych w ramach rządowego programu. Inny sposób ustalania ceny dla finansowanych nieruchomości spowodował znaczne ograniczenie podaży dostępnych nieruchomości i w konsekwencji spadek łącznej liczby kredytów. Obniżenie maksymalnych cen oddziałuje zarówno na osoby samotnie wychowujące dzieci, jak i na singli czy małżeństwa.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Jak działają oszuści - fałszywe SMS "od najbliższych"

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na dolnoslaskie.naszemiasto.pl Nasze Miasto