Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Coraz mniej młodych opolanek decyduje się na szczepienie przeciwko wirusowi HPV. W Opolu będzie ku temu okazja

Mateusz Majnusz
Mateusz Majnusz
Zakażeniu wirusem można zapobiegać, wykonując szczepienia ochronne. Istotne jest, by szczepienia zostały wykonane jak najwcześniej, najlepiej przed inicjacją seksualną.
Zakażeniu wirusem można zapobiegać, wykonując szczepienia ochronne. Istotne jest, by szczepienia zostały wykonane jak najwcześniej, najlepiej przed inicjacją seksualną. 123rf.com
W najbliższą sobotę, 19 listopada dziewczyny z roczników 2009 i 2010 będą mogły w Przychodni Centrum w Opolu zaszczepić się przeciwko wirusowi HPV, który jest jednym z głównych czynników rozwoju raka szyjki macicy. Zaszczepić się można także niezależnie od sobotniej akcji. Lekarze podkreślają, że warto.

- Chodzi o to, by wchodzące w dorosłe życie pokolenie młodych Polek nie chorowało na nowotwory HPV. W 14 krajach, gdzie szczepienia p/HPV są powszechne zmniejszono zachorowalność na raka szyjki macicy o ok. 80 proc. wśród kobiet zaszczepionych w wieku 13 – 19 lat, oraz o 66 proc. u kobiet zaszczepionych w przeszłości w wieku 20–24 lata – tłumaczy Jolanta Kawecka, rzeczniczka Centrum Zdrowia w Opolu.

Niestety wyszczepialność wśród opolanek maleje z każdym rokiem. W latach 2013-2017 było to ok. 80 proc. zakwalifikowanych dziewcząt , w kolejnych latach jest coraz mniej zgłoszeń i szczepi się tylko od 50 do 60 proc. kwalifikujących się dziewcząt. A należy pamiętać, że wirus HPV odpowiada za zmiany nowotworowe na błonach śluzowych narządów płciowych i innych okolic ciała.

Mamy w Polsce największą umieralność w Europie

W Polsce rak szyjki macicy zabija około pięciu Polek dziennie – jest to jeden z najwyższych wskaźników umieralności w Europie. Zakażeniu wirusem można zapobiegać, wykonując szczepienia ochronne. Istotne jest, by szczepienia zostały wykonane jak najwcześniej, najlepiej przed inicjacją seksualną.

- W Opolu zaszczepiono już 374 dziewczynki, które urodziły się w 2009 roku oraz 220 dziewczynek urodzonych w 2010 roku. Kwalifikuje się 660 dziewcząt z 2009 i 685 z 2010. Drugą dawkę podaje się po pół roku od daty pierwszego szczepienia – wyjaśnia rzeczniczka przychodni.

Urząd miasta wspiera szczepienia, można je wykonać za darmo

Kolejna okazja do szczepień będzie w najbliższą sobotę, w godz. między 9 a 13 w Przychodni Centrum w Opolu ul. Kościuszki 2 w Poradni Dziecięcej. Zainteresowani szczepieniami rodzice mogą zgłaszać się również niezależnie od sobotniej akcji od poniedziałku do piątku po uprzedniej rejestracji telefonicznej. W tym roku szczepienia wykonywane będą do połowy grudnia.

- My rokrocznie wysyłamy zawiadomienia do wszystkich szkół, uważam jednak, że zaangażowanie nauczycieli i lekarzy pediatrów jeśli chodzi o informowanie o profilaktyce jest zbyt małe – dodaje Kawecka.

Miasto Opole od lat aktywnie wspiera profilaktykę nowotworową w Polsce. Program profilaktyki zakażeń wirusem brodawczaka HPV finansowany jest bowiem z budżetu miasta od 2009 roku, w tym roku zabezpieczono 350 tys. zł i wydano już 80 proc. tej kwoty.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Co to jest zapalenie gardła i migdałków?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Materiał oryginalny: Coraz mniej młodych opolanek decyduje się na szczepienie przeciwko wirusowi HPV. W Opolu będzie ku temu okazja - Nowa Trybuna Opolska

Wróć na opole.naszemiasto.pl Nasze Miasto