Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Cudzoziemcy będą mogli skorzystać z pomocy w Centrum Integracji Cudzoziemców w Opolu. Wsparcie nie tylko dla uchodźców z Ukrainy

Krzysztof Marcinkiewicz
Krzysztof Marcinkiewicz
Cudzoziemcy otrzymają pomoc w wypełnieniu odpowiednich dokumentów, nostryfikacji dyplomów, czy też nauczenia się języka polskiego. Będą mogli również dowiedzieć się, w jaki sposób ściągnąć na Opolszczyznę swoją rodzinę, która pozostała w miejscu pochodzenia.
Cudzoziemcy otrzymają pomoc w wypełnieniu odpowiednich dokumentów, nostryfikacji dyplomów, czy też nauczenia się języka polskiego. Będą mogli również dowiedzieć się, w jaki sposób ściągnąć na Opolszczyznę swoją rodzinę, która pozostała w miejscu pochodzenia. Krzysztof Marcinkiewicz
Przybysze spoza Unii Europejskiej otrzymają informacje odnośnie legalizacji pobytu, wynajmu nieruchomości, pomocy medycznej, czy też ubezpieczeń. Obecnie w Centrum Integracji Cudzoziemców pracuje siedem osób.

Swoją działalność zainaugurowało Centrum Integracji Cudzoziemców, mieszczące się przy ul. Damrota 7 w Opolu. Cudzoziemcy spoza terytorium Unii Europejskiej będą mogli uzyskać w nim pomoc w odnalezieniu się w nowej rzeczywistości.

Jak zapewnia Zuzanna Donath-Kasiura, wicemarszałek Województwa Opolskiego, Centrum było przygotowywane w czasie pokoju, ale w obecnej w sytuacji ma być ważnym punktem wsparcia również dla uchodźców z Ukrainy.

- Będziemy służyć pomocą wszystkim, którzy na terenie naszego województwa chcą znaleźć miejsce do życia. Aby to było możliwe, muszą nie tylko zarejestrować swój pobyt, ale również wiedzieć, jak odnaleźć się w naszym społeczeństwie. Temu ma służyć nasze Centrum – mówi.

Jak zaznacza Szymon Ogłaza z zarządu Województwa Opolskiego, Centrum Integracji Cudzoziemców nie jest miejscem pierwszego kontaktu dla przybyszów.

- Absolutnie nie wchodzimy w buty administracji rządowej. Te kwestie są bardzo wyraźnie rozdzielone. Nie będziemy szukać miejsca do noclegu dla uchodźców, nie będziemy robić zbiórek pomocowych. Centrum jest miejscem dla tych, którzy już te podstawowe potrzeby mają zaspokojone, zaczynają myśleć o tym, żeby odnaleźć się w obecnej rzeczywistości – zapewnia.

Cudzoziemcy otrzymają pomoc w wypełnieniu odpowiednich dokumentów, nostryfikacji dyplomów, czy też nauczenia się języka polskiego. Będą mogli również dowiedzieć się, w jaki sposób ściągnąć na Opolszczyznę swoją rodzinę, która pozostała w miejscu pochodzenia.

- Jako Urzędy Pracy czekamy na uchwalenie ustawy o otwarciu rynku pracy dla uchodźców z Ukrainy. Wczoraj została ona przyjęta przez sejm. Otrzymaliśmy już kilkadziesiąt zapytań od uchodźców w sprawie możliwości pracy w Polsce - opowiada Maciej Kalski, dyrektor Wojewódzkiego Urzędu Pracy w Opolu.

Urząd Pracy uruchomił specjalny numer telefonu, pod którym pracodawcy będą mogli uzyskać informacje potrzebne w zatrudnieniu osoby zza granicy: +48 534 032 047.

W Centrum zatrudnionych jest siedem osób. Oprócz nich, dostępni będą również prawnicy, psychologowie, czy też tłumacze przysięgli, którzy nieodpłatnie pomogą przy tłumaczeniu dokumentów niezbędnych do legalizacji pobytu lub poświadczenie dokumentów zdrowotnych.

Centrum jest czynne od poniedziałku do piątku w godz. 8-16 (z wyjątkiem środy – godz. 8-18), natomiast w sobotę w godz. 10-14.

Do końca 2022 roku Centrum finansowane będzie z Funduszu Azylu, Migracji i Integracji (FAMI) realizowanego przez Ministerstwo Rodziny i Polityki Społecznej. W kolejnych latach jego działalność ma być kontynuowana.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Dziennik Zachodni / Wielki Piątek

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na opole.naszemiasto.pl Nasze Miasto