Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Czat medyczny: Wrodzone wady serca i możliwości ich leczenia

[email protected]
Zapraszamy do lektury czatu medycznego: "Wrodzone wady serca i możliwości ich leczenia" - na pytania internautów odpowiadał prof. hab. n. med. Jacek Białkowski.

Zapraszamy do lektury czatu medycznego: "Wrodzone wady serca i możliwości ich leczenia" - na pytania internautów odpowiadał prof. hab. n. med. Jacek Białkowski.


Zapis czatu

Moderator: Witamy na czacie prof. hab. n. med. Jacka Białkowskiego


prof_J._Białkowski: Witam wszystkich internautów.



~bob: Czy arytmia serca jest wadą wrodzoną, czy nabytą? Jak poznac, że cierpimy na taka chorobę?


prof_J._Białkowski: Jest to wada i wrodzona i nabyta. Mozna to poznac po nierownej pracy serca lub tzw. "biciach lub kolataniach" serca.



~puzytki: witam, w jakich ośrodkach w Polsce poza Zabrzem jest wykonywane zamykanie ASD?


prof_J._Białkowski: Warszawa, Lodz, Poznan, Gdansk, Krakow.



~Psi_Psi: Panie Profesorze dlaczego w trakcie badań okresowych nie uwzględnia się wizyty u kardiologa?


prof_J._Białkowski: To zalezy od wieku. Rzeczywiscie w pewnych przedzialach powinien to byc standard.



~ob: Słyszałem, że u niektórych ludzi serce znajduje sie po prawej stronie, czy może to powodować problemy z prawidłowym funkcjonowaniem organizmu?


prof_J._Białkowski: Moze jezeli towarzyszy temu wada serca.



~28mamcia: urodzilam corkę z wadą serca, ma ubytek międzykomorowy peczka Hisa. chodzę z nią regulatnie do cardiologa, w wieku 6 lat miała robione cewnikowanie serca- wada jest stabilna. czy tekie wady są do usunięcia?


prof_J._Białkowski: Tak, sa do usuniecia. W dzisiejszych czasach chyba najlepiej kardiochirurgicznie.



~94ewql: jakie najczęściej występują powikłania po przezkórnym zamykaniu ASD? czy są stosowane statystyki porównawcze odnośnie powikłań po zabiegach zamknięcia ASD między metodą operacyjną a przezskórną i jak one się przedstawiają?


prof_J._Białkowski: Jest kilka naukowych opracowan porownujacych przez chirurgie i przezcewnikowe zamykanie ubytku. Wszystkie wskazuja na wyzszosc metody nieoperacyjnej.Najczestsze powiklania to zaburzenia rytmu serca. W naszym materiale blisko 1000 pacjentow tak leczonych wystapily one we wczesnym okresie (1 tydzien, 3 m-ce) u 10 chorych (1%) i mialy charaktrer przemijajacy.



~28mamcia: czy badania prenatalne są w stanie wykryć wszelkie nieparawidłowości w sercu dziecka - i czy są możliwości ich ...naprawienia jeszcze przed urodzeniem?


prof_J._Białkowski: Dobrze wykonane badanie prenatalne (przez doswiadczonego kardiologa) powinno wykryc wiekszosc wad u plodu. Sa mozliwe interwencje u plodu, ale stosuje sie je bardzo rzadko i w bardzo wybranych sytuacjach.



~agata: proszę o odp. czy i gdzie były w Polsce wykonywane są operacje double switch?


prof_J._Białkowski: Sa (lub byly) wykonywane w Lodzi przez pana prof. Jacka Molla.



~asasas_1: Czy 1cm ubytek przegrody miedzyprzedsionkowej mozliwy jest do zamknięcia metodą przezskórna i czy jest jakas graniczna wielkośc ubytku której nie da sie w ten sposób zamknąć


prof_J._Białkowski: To zalezy od wieku i masy ciala pacjenta. 1 cm u kilkukilogramowego niemowlencia to bardzo duzo, u doroslego czlowieka to niewielki ubytek.



~94ewql: czy przetrwały otwór owalny w sercu między przedsionkami może dawać w przyszłości jakieś dolegliwości i ograniczać jego funkcjonowanie? mój synek ma prrawie 2 latka i martwi mnie ta nieprawidłwość serduszka.


prof_J._Białkowski: Przetrwaly otwor owalny wystepuje u 1/3, 1/4 populacji w bardzo wyjatkowych sytuacjach (przyczyna nie do konca poznana), byc moze jest odpowiedzialny za pewne zespoly neurologiczne (udar niedokrwienny). Wystepuje to z reguly uh ludzi w starszym wieku.



~bolly: moj chłopak rok temu miał przeszczep serca - czy w związku z tym będzie mógł pracować fizycznie w przyszłości? czy będzie się szybciej przemęczał? czy do końca życia bedzie musiał brać tabletki....


prof_J._Białkowski: Napewno do konca zycia bedzie musial brac tabletki. Generalnie tryb zycia normalny.



~bolly: jeżeli ktoś miał przeszczep - to kiedy będzie wiadomo na 100 % że ten się przyjął, że nie został odrzucony


prof_J._Białkowski: Krytyczny okres, to okres pierwszego roku.



~bill: W jakim wieku jesteśmy najbardziej podatni na wystąpienie wad serca?


prof_J._Białkowski: Wady serca sa wrodzone i wystepuja od urodzenia. Maja swoja historie naturalna, tzn. charakterystyczny przebieg (w zaleznosci od nasilenia wady, jej rodzaju, wieku).



~maniek: Panie doktorze robilem ekg i wyszlo mi ze mam zapalenie lewej komory. Co to oznacza?


prof_J._Białkowski: Prawdopodobnie chodzi o poszerzenie lewej komory. Najczesciej za to jest odpowiedzialne nadcisnienie tetnicze.



~pomozciemi: moje dziecko mialo tetrologie Falotta nie mogli uratowac, przy operacji bylo niedptlenienie mozgu, czy dalej isntnieja takie wypadki ?


prof_J._Białkowski: Tak.



~ona_35_1: moje dziecko jako wczesniak mialo operacyjnie zamykany przewód Botalla , w tej chwili nie ma problemów z sercem , czy jest ryzyko ze w pozniejszym wieku bedzie jej cos dolegac?


prof_J._Białkowski: Nie.



~Szczecinianka: Czeka mnie przeszczep. Trenuje siatkówke.Czy po tym pierwszym roku wróce do sportu?



~Szczecinianka: Doktorze, w ekg wyszło mi również ze mam tahykardie? co to oznacza i jak to się leczy.jakie sa minusu tej choroby


prof_J._Białkowski: Raczej nie.



~on26_1: mój tata leczy sie na serce nie wiem nawet jaka to choroba, ja osobiscie mam czasami bule w klatce piersiowej mniej wiecej na wysokosci mostka z czym moze ten ból byc związany?


prof_J._Białkowski: U mlodych ludzi najczesciej bole w klatce piersiowej maja charakter nerwicowy.



~nick: chyba najw. pytanie - Jak nazley dbac o serce aby na dlugie lata bylo w dobrej kondycji?


prof_J._Białkowski: Rozsadna dieta, rozsadne dozowanie wysilku (sportu), zyc bez stresow - pozytywnie.



~nick: Pale papierosy ale uprawiam duzo sportu i jem duzo owocow i warzyw czy to jakos sie rownowqazy na kozysc dla mojego serca?


prof_J._Białkowski: Moze dla serca, ale nie dla pluc (rak).



~asasas_1: czy 22 miesieczne dziecko z wada ASD II wazace 11,5 kg i ubytku ok 1cm mogloby byc operowane metoda przezskórna. Kto to moze stwierdzic?


prof_J._Białkowski: Jest to duzy ubytek. Wszystko zalezy od szczegolow. Zapraszam do kliniki do Zabrza.



Moderator: Dziękujemy za udział w czacie.


prof_J._Białkowski: Dziekuje za pytania, pozostajemy do dyspozycji w Slaskim Centrum Chorob Serca w Zabrzu. E-mail [email protected].








Jacek Białkowski - urodzony 19.11.1953 roku w Gliwicach. Żonaty, ma dwoje dzieci; syn Andrzej jest mgr biotechnologii, córka Beata - studentką V roku Wydziału Lekarskiego Śląskiego Uniwersytetu Medycznego (ŚUM). Absolwent Wydziału Lekarskiego w Zabrzu Śląskiej Akademii Medycznej w Katowicach (1978 r. - dyplom z wyróżnieniem). Specjalista I i II stopnia z pediatrii (1981 i 1984 r.), ponadto specjalista z kardiologii (1992 r.) oraz kardiologii dziecięcej (2002 r.). W 2002 r powołany na stanowisko profesora nadzwyczajnego Śl.A.M. Tytuł profesora belwederskiego uzyskał w 2007 r. W ciągu całej swojej kariery zawodowej związany z Kliniką Wrodzonych Wad Serca i Kardiologii Dziecięcej SCCS w Zabrzu (dawniej Klinika Kardiologii Dziecięcej, WOK), w której od 2000 r. pełni funkcję kierownika.

Wieloletni pracownik naukowy i nauczyciel akademicki Śl.A.M. Prowadzi zajęcia ze studentami VI r. Wydziału Lekarskiego w Zabrzu. Promotor i recenzent prac doktorskich, opiekun i recenzent prac habilitacyjnych. Pod jego kierunkiem 5 lekarzy ukończyło specjalizację z kardiologii, a 4 z zakresu pediatrii. Pomysłodawca i realizator programu kształcenia lekarzy kardiologów interwencyjnych z Ameryki Łacińskiej i Europy Wschodniej (w latach 2008-2009 udział w nim wzięli lekarze m.in. z Boliwii, Gwatemali, Ukrainy, Białorusi, Gruzji i Rosji).

Członek wielu towarzystw naukowych, m.in. Polskiego Towarzystwa Naukowego (sekretarz Sekcji Kardiologii Interwencyjnej), Europejskiego Towarzystwa Kardiologów Dziecięcych, Meksykańskiego Towarzystwa Kardiologicznego (członek korespondencyjny), Łacińskiego Towarzystwa Kardiologów Dziecięcych, Boliwijskiego Towarzystwa Kardiologicznego, jak również członek honorowy Rosyjskiego Towarzystwa Kardiologicznego.

Jest autorem lub współautorem 167 prac opublikowanych w recenzowanych czasopismach medycznych, w tym w 40 zagranicznych. Jego publikacje doczekały się licznych cytowań w renomowanych czasopismach, tj. Lancet, American Journal Cardiology, Angiology, Catheterization and Cardiovascuar Interventions, Intensive Care Medicine, Journal of American College of Cardiology i innych. Jest współautorem 18 rozdziałów w podręcznikach oraz autorem lub współautorem 355 komunikatów i doniesień zjazdowych (w tym 159 zagranicznych).

Zasadniczym nurtem jego zainteresowań badawczych była i jest diagnostyka inwazyjna i kardiologia interwencyjna we wrodzonych wadach serca. Uzyskał na tym polu pozycję lidera w kraju, jak i duże uznanie za granicą. Po raz pierwszy w kraju wprowadził do praktyki klinicznej parasolki Rashkinda (X. 1993 r.) i korki Amplatzer (X. 1997 r.) do przezskórnego zamykania przetrwałego przewodu tętniczego (PDA) i ubytków międzyprzedsionkowych (ASD). Pod jego nadzorem wykonano pionierskie zabiegi balonowej angioplastyki poszerzania nadzastawkowego zwężenia tętnicy płucnej po korekcji anatomicznej przełożenia wielkich naczyń (VI. 1993 r,), implantacji stentów w poszerzaniu kanałów żylnych po operacji Senninga (V. 1994 r.), wrodzonych mięśniowych ubytków międzykomorowych - VSD (VI. 2002 r.) i tych najtrudniejszych zlokalizowanych w okolicy okołobłoniastej przegrody międzykomorowej (XI. 2003 r.). Kierowany przez niego zespół posiada największe doświadczenie w kraju (i jedno z największych w Europie) w zamykaniu pozawałowych VSD (21 pacjentów), jak również interwencyjnego zamykania ASD (ponad 800 przypadków).

Laureat licznych nagród i wyróżnień.

Otrzymał m.in. Medal JM Rektora Śl.A.M."Wyróżniający w nauce i pracy społecznej" (1978 r.), Nagrodę Naukową JM Rektora Śl.A.M. (w latach: 1987, 1988, 1998, 2006, 2007), Nagrodę Dydaktyczną JM Rektora Śl.A.M. (2004 r.), Nagrodę Naukową Ministra Zdrowia (2004 r.), Nagrodę Naukową Hiszpańskiego Towarzystwa Kardiologicznego (2004 r.), jak również Nagrodę Naukową Polskiego Towarzystwa Kardiologicznego za osiągnięcia naukowe 2007 r. W 2009 r. Regionalna Izba Gospodarcza w Katowicach przyznała mu Platynowy Laur Umiejętności i Kompetencji.
emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Te produkty powodują cukrzycę u Polaków

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na slaskie.naszemiasto.pl Nasze Miasto