Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Czy na Opolszczyźnie powstanie elektrownia atomowa? Nie możemy tego wykluczyć

Krzysztof Strauchmann
Krzysztof Strauchmann
Wizualizacja małej elektrowni atomowej formy Hitachi GE
Wizualizacja małej elektrowni atomowej formy Hitachi GE Materiały firmy Hitachi GE
Polska energetyka jest skazana na atom. Potrzeby energii będą tak duże, że obok państwowych inwestycji jest miejsce też na mniejsze prywatne elektrownie atomowe.

Na tzw. wielkoskalową elektrownię atomową nie mamy co liczyć, co pewnie wielu ucieszy. 2 listopada rząd uchwalił zasady budowy wielkoskalowych elektrowni atomowych w Polsce.

Pierwsza będzie budowana na Pomorzu, na terenie gminy Choczewo, kilkanaście kilometrów od Łeby. Powstaną tam trzy reaktory atomowe o łącznej mocy 3370 megawatów, wybudowane przez amerykańską firmę Westinghouse Electric Company. To moc nieco większa niż pełna moc elektrowni Opole. Odpowiedzialna za budowę państwowa spółka Polskie Elektrownie Atomowe planuje, że budowa ruszy w 2026 roku, a pierwszy prąd popłynie w 2033.

Rządowy dokument mówi też o budowie drugiej pełnoskalowej elektrowni atomowej. Jej lokalizacji jeszcze nie wskazano, ale wiadomo, że powstanie w centralnej Polsce.

Powstanie sieć małych i średnich reaktorów

Duże elektrownie atomowe będą uzupełnione o sieć tzw. SMR – małych i średnich reaktorów atomowych o mocy 10 krotnie mniejszej niż pełnoskalowe elektrownie czyli ok. 300 megawatów. Dla porównania elektrownia wodna w Solinie produkuje do 200 MW. Rząd zapowiada ułatwienia prawne dla spółek energetycznych, które podejmą się takich inwestycji.

Jedną z takich firm jest powołana w czerwcu tego roku spółka Orlen Synthos Green Energy, której udziałowcami po połowie jest koncern Orlen i należąca do Michała Sołowowa spółka Synthos.

Wiceprezes Orlen Synthos GE Dawid Jackiewicz (były minister skarbu państwa w rządzie Beaty Szydło) zadeklarował ostatnio sejmowej komisji energii, że w ciągu kilkunastu lat spółka wybuduje w Polsce sieć 25 reaktorów wodno - ciśnieniowych, we współpracy z japońską – amerykańskim koncernem Hitachi GE Nuclear Energy. Koszt jednego reaktora to 1,3 miliarda euro. Hitachi GE dotychczas wybudowało 67 takich reaktorów w 10 krajach na całym świecie.

Reaktory na potrzeby przemysłu

Lokalizacje SMR w Polsce nie ostały jeszcze ujawnione, choć pierwsze poznamy na początku przyszłego roku. Dawid Jackiewicz ujawnił, że SMR będą powstawać na potrzeby przemysłu, a w dalszej perspektywie na potrzeby ciepłownictwa. Można się więc spodziewać, że będą lokowane w pobliżu dużych, nowych centrów przemysłu energochłonnego.

Być może przyciągnie je któraś z opolskich stref przemysłowych np. w Skarbimierzu albo w Nysie, albo planowana pod Opolem kolejna duża inwestycja przemysłowa, której szczegółów jeszcze nie ujawniono.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Jak działają oszuści - fałszywe SMS "od najbliższych"

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Materiał oryginalny: Czy na Opolszczyźnie powstanie elektrownia atomowa? Nie możemy tego wykluczyć - Nowa Trybuna Opolska

Wróć na opole.naszemiasto.pl Nasze Miasto