Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Czy warszawiacy zarabiają najwięcej? Zobacz wyniki raportu na temat zarobków w stolicy

Magdalena Końska
zdjęcie ilustracyjne
zdjęcie ilustracyjne Arkadiusz Gola
Stolica Polski kojarzona jest z pieniędzmi. W jakim stopniu rzeczywistość pokrywa się z tym wyobrażeniami? Czy Warszawiacy faktycznie zarabiają dużo więcej od mieszkańców innych miast?

Jak wynika z raportu opublikowanego przez firmę Sedlak&Sedlak, średnie zarobki w Warszawie są o 40 proc. wyższe od średniej krajowej. Przeciętny warszawiak zarabia brutto 5000 złotych, przeciętny Polak - 3500 złotych.

W stolicy najbardziej opłaca się pracować w prywatnych firmach - pracownicy zatrudnieni w tym sektorze zarabiają 5500 złotych. To oznacza, że ich pensja jest wyższa o 1500 złotych niż wynagrodzenie ich kolegów z sektora budżetowego.

Zarobki szeregowych pracowników, w całym kraju kształtują się na podobnym poziomie, aczkolwiek osoby zatrudnione w Warszawie zarabiają nieco więcej niż np. pracownicy z Łodzi. Więcej szczęścia w stolicy mają specjaliści – mogą liczyć na wypłatę wyższą nawet o 1000 złotych niż pracownicy szeregowi oraz specjaliści zatrudnieni w innych miastach. Stolicę w wynagradzaniu wykwalifikowanych pracowników mają szansę dogonić jedynie Katowice – w obu miastach specjaliści zarabiają średnio 4000 złotych.

Najlepiej opłacane branże - zarówno w Warszawie jak i w całej Polsce, to telekomunikacja oraz IT. W skali kraju średnie wynagrodzenie pracowników tych dziedzinach wynosi około 4500 złotych. Dla porównania, pensja ich kolegów z Warszawy jest aż o 3000 złotych wyższa.

Największe powody do narzekania mają pracownicy służby zdrowia i szkolnictwa. Nauczyciele zarabiają najmniej – ich zarobki wynoszą około 3000 złotych niezależnie od szerokości i długości geograficznej. Średnia krajowa pracowników służby zdrowia w całym kraju kształtuje się podobnie, ale wynik ze stolicy jest od niej wyższy o 61 proc. – oznacza to, że średnie zarobki pracowników służby zdrowia z Warszawy wynoszą około 5000 złotych.

Równie duże różnice – około 65 proc. – można zauważyć wśród wynagrodzeń pracowników przemysłu lekkiego i handlu. Handlowcy z Warszawy zarabiają około 5000 złotych – to o 2000 więcej niż średnia w skali kraju. W przemyśle lekkim zarobki warszawiaków to 6000 złotych, podczas gdy średnia krajowa nie przekracza 4000 złotych.

W stolicy opłaca się walczyć o awans. Chociaż zarobki pracowników szeregowych i tak są wyższe o prawie 30 proc., to w przypadku dyrektorów różnica ta wzrasta do 57 proc. Gdy przeciętny dyrektor z Warszawy zgarnia 17 000 złotych, na konto przeciętnego dyrektora w Polsce wpływa tylko 10 800 złotych.

Polki w całym kraju zarabiają mniej, jednak w Warszawie dysproporcje są największe. Średnie zarobki warszawianki wynoszą 4500 złotych, a warszawiaka 6000. To aż 1500 zł. Dla porównania różnica zarobków kobiet i mężczyzn we Wrocławiu wynosi 1250 złotych, a w Lublinie tylko 550 złotych.

Z raportu wynika, że im większe kompetencje są wymagane na danym stanowisku, tym większa różnica pomiędzy zarobkami. Pensja menadżera warszawskiej restauracji jest o tylko 250 złotych wyższa od średniej krajowej, podczas gdy kierownik ds. finansów i controllingu ze stolicy zarobi o 4000 więcej niż jego kolega z innego miasta.

źródło: Raport „Ile zarabia się w Warszawie?” opracowany przez Sedlak &Sedlak

Codziennie najświeższe informacje z Warszawy na Twoją skrzynkę. Zapisz się do newslettera!

od 12 lat
Wideo

echodnia Ksiądz Łukasz Zygmunt o Triduum Paschalnym

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na warszawa.naszemiasto.pl Nasze Miasto