Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Dni Opola 2016. "Twoja pamiątka, nasza historia"

red.
Archiwum UM
Rusza miejska akcja zbierania pamiątek pod hasłem "Twoja pamiątka, nasza historia". Każdy z nas przechowuje w domu pamiątki, które są nie tylko świadectwem historii rodzinnej, ale również miejsca, w którym żyjemy.

Często w naszych domowych archiwach znajdują się prawdziwe skarby: pisma, listy, fotografie, które mają dla nas przede wszystkim wartość sentymentalną, ale kryją w sobie również historię Opola wartą opowiedzenia innym. Równie ważne co pamiątki, są wspomnienia, które ich dotyczą.

- Dlatego począwszy od Dni Opola rozpoczynamy akcję zbierania pamiątek związanych z miastem - opowiada Aleksandra Śmierzyńska, kierownik referatu promocji w Centrum Dialogu Obywatelskiego. - Mogą to być przedmioty, zdjęcia, stare widokówki lub dokumenty, czyli wszystko, co dotyczy historii Opola. Akcja nawiązuje do obchodów 800-lecia naszego miasta, które będziemy wspólnie świętować w 2017 roku. Zbiórka potrwa do końca lipca.

Każda pamiątka zostanie sfotografowana, a jej historia spisana. Rzeczy zostaną oddane właścicielom, a zdjęcia trafią do wirtualnej galerii na stronie miasta. Planowane jest również wydanie katalogu oraz stworzenie wystawy. Pamiątki należy przekazywać do Referatu Promocji Centrum Dialogu Obywatelskiego przy ul. Krawieckiej 13, II piętro.

- Szczegółowe zasady akcji będą dostępne od 22 kwietnia na naszej stronie inter-netowej www.opole.pl - mówi Aleksandra Śmierzyńska.

W akcję włączy się na pewno Jan Wołczak, który najpierw przez 18 lat pracował w nieistniejącej już cementowni Piast, a potem w cementowni Groszowice. Tego zakładu również już nie ma w Opolu, a młodzi opolanie nie wiedzą nawet, że jeszcze kilkadziesiąt lat temu w mieście królował przemysł cementowy.

- Kiedy cementownię Groszowice zamykano, byłem jej pracownikiem i potem także obserwatorem jej wyburzenia - opowiada Wołczak. - Mam gdzieś nawet zdjęcia i film z tego okresu, może uda mi się te materiały odnaleźć. Są warte tego, aby je zarchiwizować i zachować dla kolejnych pokoleń.

Sporo zdjęć wciąż ma w domu także Dorota Draguć, która jako dziecko chodziła po wyspie Bolko, jeszcze przed wybuchem II wojny światowej. Na wyspie - w tym miejscu, gdzie znajduje się największa polana - istniało specjalne miejsce dla nudystów.

- Mój ojciec prowadził na kąpielisku wypożyczalnię leżaków, a także bufet. Całe miejsce było szczelnie ogrodzone i spacerujący obok nic nie mogli podejrzeć - opowiada Dorota Draguć, która wprawdzie zdjęć plaży dla nudystów nie ma, ale chętnie podzieli się innymi fotografiami przedwojennego Opola.

To już 800 lat! Urząd miasta przygotowuje się do hucznych obchodów 800-lecia miasta.

Przy tej okazji miasto chce przebudować plac obok pozostałości Zamku Górnego oraz plac Jana Pawła II. Ten drugi projekt jest o tyle ciekawy, że na placu odbędzie się wiele wydarzeń kulturalnych związanych z obchodami. Zaplanowano m.in. paradę historyczną, która przybliży opolanom dzieje miasta oraz koncerty.

Przygotowywany jest również koncert zagranicznej gwiazdy, ale w tym przypadku pewne jest tylko to, że występ nie odbędzie się w amfiteatrze, który jest za mały na taką imprezę.

W obchody włączyło się m.in. Polskie Towarzystwo Historyczne z ciekawym pomysłem przybliżenia historii Opola. Projekt zakłada m.in. warsztaty edukacyjne, wykłady otwarte, spacery z pasjonatami historii miasta, a także wydanie gry o Opolu. Kulminacja atrakcji planowana jest na 2017 rok.
_________________________________________________________________________________________
Zobacz: Dni Opola 2016. Znamy program! [koncerty, dzień sportu, imprezy na Rynku]

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Filip Chajzer o MBTM

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na opole.naszemiasto.pl Nasze Miasto