MKTG NaM - pasek na kartach artykułów

Do 15 lutego mna jeszcze złożyć podanie o stypendium lub zapomogę szkolną

Grażyna Kuźnik
Mariola Króliczek z wydziału edukacji Urzędu Miejskiego w Katowicach przyjmuje wnioski o stypendia. Fot. T. Jodłowski
Mariola Króliczek z wydziału edukacji Urzędu Miejskiego w Katowicach przyjmuje wnioski o stypendia. Fot. T. Jodłowski
Samorządy gminne dostały w tym roku całkowicie nowe zadanie – będą pomagać finansowo uczącej się młodzieży. Wkrótce zostaną przyznane stypendia lub zapomogi szkolne.

Samorządy gminne dostały w tym roku całkowicie nowe zadanie – będą pomagać finansowo uczącej się młodzieży. Wkrótce zostaną przyznane stypendia lub zapomogi szkolne. Budżet państwa przeznaczył na ten cel 258 mln złotych. Uczniowie z najbiedniejszych rodzin mogą liczyć na wsparcie w wysokości nawet ponad tysiąca złotych rocznie.

Ale najlepszy uczeń w szkole może otrzymać stypendium prezesa Rady Ministrów w wysokości ponad dwa razy większej.
Miliony będą przeznaczone na dodatkowe lekcje, zakup podręczników czy dojazdy do szkoły. Taką formę pomocy wprowadziła znowelizowana ustawa o systemie oświaty. Co prawda według niej termin składania wniosków upłynął 30 stycznia, ale wciąż brakuje rozporządzeń wykonawczych. Dlatego podania o pieniądze można składać o dwa tygodnie później. W województwie śląskim do 15 lutego.

Gminy nie wiedzą jeszcze, ile pieniędzy będą miały do podziału, ilu zgłosi się potrzebujących. Muszą do tego zadania dobrze się przygotować, powołać komisję stypendialną i ustalić kryteria przyznawania pomocy materialnej. Według sygnałów napływających z ośrodków pomocy społecznej, chętnych będzie bardzo wielu.

Zgodnie z ustawą o systemie oświaty, stypendia i zapomogi mają być udzielane w celu zmniejszenia różnic w dostępie do edukacji. Finansowy zastrzyk powinien chociaż w części zlikwidować bariery wynikające z biedy. Uczeń, który ma trudne warunki materialne, ale osiągający dobre wyniki w nauce, może liczyć nie tylko na stypendium socjalne, ale także na motywacyjne.

Stypendia motywacyjne będzie przyznawać raz w semestrze dyrektor szkoły, po konsultacjach z radą pedagogiczną. Środki na nie szkoła dostanie z budżetu miasta. W ten sposób samorządy chcą ułatwić zdolnym uczniom zakup książek czy innych pomocy naukowych, na które dotąd nie mogli sobie pozwolić.

od 7 lat
Wideo

Pismak przeciwko oszustom - fałszywe strony lotniska

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na opole.naszemiasto.pl Nasze Miasto