Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Do przysięgi dotrwało prawie dwustu ochotników

Redakcja MM
Redakcja MM
Po raz pierwszy w historii, w koszarach 12 Brygady Zmechanizowanej przysięgali elewi.

Elewi czyli, czyli żołnierze służby przygotowawczej do Narodowych Sił Rezerwowych.

W październiku rozmawialiśmy z ochotnikami, którzy byli wcielani do 12 BZ. Wracamy do losów jednego z nich. 

– Chcę nadal służyć w wojsku – mówi szeregowy-elew Szymon Rembacz. – Wytrzymam: zamierzam zdać egzamin i wejść w skład NSR, albo nawet zostać żołnierzem zawodowym. Niestety, gdy przysięgałem, zabrakło mojej rodziny: brat jest za granicą, a mama zachorowała.

– Ze służby przygotowawczej zrezygnowało kilkunastu ochotników z około 200, którzy zgłosili się do naszej jednostki – mówi kapitan Janusz Błaszczak, oficer prasowy 12 BZ. – Powodem były sprawy rodzinne, na przykład choroba matki. Niektórzy mieli problemy kondycyjne. Ochotnik może zrezygnować ze służby w każdej chwili.

Przysięgę od żołnierzy przyjmował generał brygady Andrzej Tuz, świeżo awansowany dowódca brygady. Część elewów składała przysięgę nie na placu, lecz w sali tradycji. Powodem tego były kontuzje nóg, jeden z przysięgających miał naderwane ścięgno.

Wśród żołnierzy, którzy składali przysięgę na sztandar znaleźli się szeregowi elewi: Kamil Szlas, Leonard Schmitchen, Damian Kluba, Patryk Sypniewski. W imieniu żołnierzy zabrał głos szeregowy elew Jakub Rzepka.

Wyróżnieni zostali żołnierze: Albert Karolak, Marcin Sobczak, Dariusz Namysłowski, Maciej Lustyk, Michał Siwczak. Zostali oni wyróżnieni pismem pochwalnym ze zdjęciem żołnierza na tle sztandaru. Strach poczuł za to szeregowy Dawid Piotr z wielkopolskiego Sławna.

– Na początku bałem się, starsi tyle mówili o tym, co się dzieje w wojsku z rekrutami, ale nie jest źle – komentuje elew. – Warto iść do wojska, chociażby po to, żeby nauczyć się dyscypliny.

Nowy rodzaj służby

Służba przygotowawcza to nowy rodzaj służby wojskowej wprowadzony dla osób, które nigdy jej nie pełniły, a chcą odbyć szkolenie wojskowe by w przyszłości wstąpić w szeregi Narodowych Sił Rezerwowych, a później zostać żołnierzem zawodowym. Przez cztery miesiące ochotnicy szkolić się będą w 3 batalionie piechoty zmotoryzowanej na potrzeby kilku jednostek wojskowych w kraju.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Dziennik Zachodni / Wielki Piątek

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na szczecin.naszemiasto.pl Nasze Miasto