Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Dobrzeń Wielki nad przepaścią. Wójt Piotr Szlapa: "W budżecie brakuje co najmniej 4 mln zł, a rząd każe czekać na Polski Ład"

Sławomir Draguła
Sławomir Draguła
Jak informuje wójt Szlapa, jeszcze w 2015 roku, czyli przed rozbiorem budżet Dobrzenia Wielkiego wynosił 75 milionów złotych, z czego dochody własne stanowiły 75 procent. Natomiast budżet z 2021 roku to 48,4 miliona złotych a dochody własne to tylko 40 procent.
Jak informuje wójt Szlapa, jeszcze w 2015 roku, czyli przed rozbiorem budżet Dobrzenia Wielkiego wynosił 75 milionów złotych, z czego dochody własne stanowiły 75 procent. Natomiast budżet z 2021 roku to 48,4 miliona złotych a dochody własne to tylko 40 procent. Archiwum
Kłopoty gminy Dobrzeń Wielki zaczęły się po tym, jak jej kosztem powiększono Opole. Przypomnijmy, 1 stycznia 2017 roku w granice stolicy województwa włączono pięć sołectw: Borki, Brzezie, Czarnowąsy, Krzanowice i Świerkle oraz części sołectwa Dobrzeń Mały. A także Elektrownię Opole.

- Realizuje się czarny scenariusz, o którym mówiliśmy od dawna. rozbiór naszej gminy i pozbawienie nas wpływów z podatków spowodowało, że nie jesteśmy w stanie zamknąć budżetu na 2022 rok - mówi Piotr Szlapa, wójt gminy Dobrzeń Wielki.

Już wiadomo, że w gminnej kasie zabraknie co najmniej czterech milionów złotych!

- To ogromna suma, której nie mamy skąd wziąć. Ucierpią na tym kultura, oświata, sport, straże pożarne, melioracja czy inwestycje - wylicza Piotr Szlapa.

Kłopoty gminy Dobrzeń Wielki zaczęły się po tym, jak jej kosztem powiększono Opole. Przypomnijmy, 1 stycznia 2017 roku do miasta włączono pięć sołectw: Borki, Brzezie, Czarnowąsy, Krzanowice i Świerkle oraz części sołectwa Dobrzeń Mały.

Wraz z tymi terenami Opole przejęło elektrownię oraz inne firmy, które do tej pory zapewniały w gminie Dobrzeń Wielki solidne wpływy z tytułu podatków.

Jak informuje Piotr Szlapa, jeszcze w 2015 roku, czyli przed podziałem gminy, budżet Dobrzenia Wielkiego wynosił 75 milionów złotych, z czego dochody własne stanowiły 75 procent tej kwoty.

- Natomiast budżet z tego roku to 48,4 miliona złotych, a dochody własne to tylko 40 procent - informuje Piotr Szlapa. - Jak widać spadek jest znaczący.

Wprawdzie Opole przekazywało gminie każdego roku rekompensatę za utracone wpływy, ale pomoc ta zakończyła się w zeszłym roku.

Krótko przed piątą rocznicą przejęcia przez stolicę województwa sołectw, które należały do gminy Dobrzeń Wielki, wójt Piotr Szlapa gościł na posiedzeniu sejmowej Komisji Samorządu Terytorialnego i Polityki Regionalnej, na której przedstawił sytuację finansową okrojonego samorządu.

- Mówiłem o tym, że będziemy patrzeć, jak nasza infrastruktura upada, a jakość życia mieszkańców drastycznie spada - informuje.

Jaki ratunek dla dobrzeniaków ma władza centralna?

- Usłyszałem, że mamy czekać na wejście w życie „Polskiego Ładu”. Z tego tytułu gmina w 2022 roku ma otrzymać 1,6 miliona złotych – mówi Piotr Szlapa. - Problem jest jednak taki, że na wszystkich fiskalnych zmianach wprowadzanych w tym rządowym programie stracimy na podatkach 2,5 miliona złotych.

Według wójta jedynym ratunkiem dla gminy jest rządowa pomoc w wysokość co najmniej 4 milionów złotych rocznie lub powrót w jej granice cześci utraconych terenów, choć już bez Elektrowni Opole.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Powrót reprezentacji z Walii. Okęcie i kibice

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Materiał oryginalny: Dobrzeń Wielki nad przepaścią. Wójt Piotr Szlapa: "W budżecie brakuje co najmniej 4 mln zł, a rząd każe czekać na Polski Ład" - Nowa Trybuna Opolska

Wróć na opole.naszemiasto.pl Nasze Miasto