Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Dodatek solidarnościowy dla Opolan. Są pierwsze wypłaty. Dla kogo jest ta pomoc i ile wynosi?

Edyta Hanszke
Edyta Hanszke
08.02.2019. zielona gora pieniadz pieniadze waluta kasa moneta monety bilon banknot banknoty zlotowki zloty 
fot. mariusz kapala / gazeta lubuska / polska press
08.02.2019. zielona gora pieniadz pieniadze waluta kasa moneta monety bilon banknot banknoty zlotowki zloty fot. mariusz kapala / gazeta lubuska / polska press Fot. Mariusz Kapala / Gazeta Lubuska
Na dodatek solidarnościowy mogą liczyć osoby pracujące na etacie, z którymi po 15 marca pracodawca rozwiązał umowę o pracę za wypowiedzeniem lub ich umowa o pracę na czas określony po tym terminie wygasła.

W czwartek opolski ZUS wypłacił pierwsze dodatki solidarnościowe. Do 370 mieszkańców regionu trafi z tego tytułu ponad 441 tysięcy złotych.

W całej Polsce wartość czwartkowych wypłat to ponad 20 milionów dla 17 tysięcy uprawnionych.

ZUS ma 7 dni na wypłatę dodatku, pod warunkiem że wniosek będzie prawidłowo wypełniony.

Od poniedziałku mieszkańcy Opolszczyzny złożyli na Platformie Usług Elektronicznych 723 wniosków o wypłatę dodatku solidarnościowego - podaje Sebastian Szczurek, regionalny rzecznik prasowy ZUS w Opolu.

W całym kraju takich wniosków jest już prawie 36 tysięcy.

- W najbliższych dniach spodziewamy się znacznego przyrostu wniosków, bo coraz więcej osób które do tej pory nie miały konta na PUE ZUS teraz je zakłada. Wniosek o dodatek solidarnościowy można składać tylko elektronicznie - dodaje opolski rzecznik.

Dodatek solidarnościowy. Dla kogo i ile wynosi?

O nowe świadczenia można wnioskować do końca sierpnia, a wynoszą one 1400 zł netto na miesiąc. ZUS będzie mógł wypłacić dodatek maksymalnie trzy razy jednemu wnioskodawcy.

Ze świadczenia mogą skorzystać zatrudnieni na umowy o pracę, z którymi pracodawca rozwiązał te umowy po 15 marca lub których umowy na czas określony w tym terminie wygasły i nie zostały przedłużone.

Ze świadczenia będą mogły korzystać także osoby zarejestrowane w urzędzie pracy jako bezrobotne.

- Po przyznaniu przez ZUS dodatku solidarnościowego urząd pracy zawiesi dotychczas wypłacany zasiłek dla bezrobotnych lub stypendium wypłacane na szkolenia oraz podnoszenie kwalifikacji - wyjaśnia Sebastian Szczurek.

Jeśli urząd pracy wypłaci zasiłek dla bezrobotnych w miesiącu, od którego przysługuje dodatek solidarnościowy, to dodatek ten będzie przekazany w kwocie pomniejszonej o wypłacony już zasiłek z urzędu pracy.

Wniosek o taki dodatek można złożyć tylko online

Potrzebny jest do tego profil na PUE ZUS. Osoby, które nie potrafią założyć takiego profilu lub nie mają dostępu do komputera z internetem, mogą skorzystać z pomocy doradców ZUS w placówkach.

- Mamy też stanowisko komputerowe dla tych, którzy chcą samodzielnie założyć profil na PUE ZUS, a my je od razu na miejscu potwierdzamy. Samodzielne założenie profilu z potwierdzeniem u nas na Sali obsługi klientów trwa średnio 15 min, a gdy ktoś prosi, żeby zrobił to za niego pracownik na miejscu w jego towarzystwie, to nawet do 10 min - wyjaśnia Sebastian Szczurek i zapewnia, że placówki ZUS są otwarte w pełnym reżimie sanitarnym.

- Mamy strefy buforowe, dzięki czemu klienci nie są stłoczeni w jednym miejscu, mamy płyny dezynfekcyjne, prosimy o noszenie maseczek i zwykle nie ma z tym problemu - dodaje opolski rzecznik.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Wielki Piątek u Ewangelików. Opowiada bp Marcin Hintz

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na opole.naszemiasto.pl Nasze Miasto