Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Dołącz do pasjonatów z Polskiego Stowarzyszenia Krajoznawców

Bogdan elbod
Bogdan elbod
W Opolu działa grupa osób, które są ciekawe historii i wyglądu Opola, Opolszczyzny oraz Górnego i Dolnego Śląska. Założyli Polskie Stowarzyszenie Krajoznawców. Nie mają stałej siedziby, ale w każdy poniedziałek członkowie zarządu pełnią dyżurw godzinach 15.15 – 16.00 w pomieszczeniu Miejskiego Centrum Organizacji Pozarządowych, na I piętrze budynku przy ul. Żeromskiego 3.

W chwili obecnej Stowarzyszenie ma ok. 60 członków. Członkiem może zostać każdy po dopełnieniu statutowych formalności. Trzeba więc zapłacić wpisowe, które wynosi 25 zł. Roczna składka to koszt 50zł, ale studenci, emeryci, renciści mają zniżkę i płacą tylko 30 zł. Po wpisaniu się można w pełni korzystać z bogatej oferty
PST.

W rozmowie – Prezes Stowarzyszenia, Tadeusz Rogoża – przedstawia przyjęty harmonogram spotkań. Z grubsza można go podzielić na 4 działy.1.W każdą 1-szą sobotę miesiąca odbywa się poznawanie jakiejś części Opola.Ostatnio było to Zaodrze, o którym ciekawie opowiadał pasjonat historii Opola – Romuald Kulik.

2.W każdą 3-cią sobotę miesiąca jest poznawanie regionu. Są to wyjazdy jednodniowe w wybrany region.
3.Raz w miesiącu odbywa się spotkanie z twórcą związanym z Opolem lub Opolszczyzną.
4.Fora krajoznawcze. To działalność we współpracy z Miejską Biblioteką Publiczną. W ramach tego odbywają się spotkania z ludźmi zainteresowanymi Opolszczyzną. Najbliższe spotkanie już w poniedziałek (22.X.) z dr Maciejem Borkowskim, który wygłosi wykład o gospodach, karczmach i restauracjach dawnego Opola.

Ponadto PSK organizuje tematyczne wyjścia w teren, jak np. wyjście dotyczące placów Opola, charakterystycznych budowli Opola (np. bram miejskich).

Raz w roku na terenie jakieś Opolskiej gminy organizowane jest „Regionalne Seminaria Krajoznawcze”, które polegają na 2-3 dniowym zwiedzaniu jakiejś części Opolszczyzny. Raz w roku są też wyjazdy poza województwo opolskie. W zeszłym roku pojechano poznawać historię północnej części Łużyc, a kolejna wyprawa pozwoli poznać południową część ziem zamieszkiwanych przez Łużyczan. Są to więc wyjazdy nawet poza granice Polski.

Stowarzyszenie ma stronę internetową, gdzie można się zapoznać z działalnością, ze sprawozdaniami z wydarzeń. Podane są też numery kontaktowe dla zainteresowanych osób. W wyprawach PST uczestniczą też niezrzeszeni, ale wtedy najlepiej wcześniej skontaktować się z organizatorem, bo może się okazać, że nie będziemy mogli uczestniczyć w imprezie z braku miejsc. Dzieje się tak zwłaszcza, gdy organizowane są wejścia do budynków nie przeznaczonych do zwiedzania na co dzień. Wtedy organizator musi podać wcześniej ilość osób która będzie uczestniczyła w zwiedzaniu i nikt inny nie zostanie wpuszczony. Widać, że Prezes PST - Tadeusz Rogoża - jest oddany całym sobą przedsięwzięciu.

Jest pasjonatem turystyki, tej mądrej, nie wyczynowej polegającej na zaliczaniu poszczególnych celów. Turystyka powinna służyć do poznawania, a nie do zaliczania. Prezes sam posiada wszelkie uprawnienia związane z przewodnictwem turystycznym i ma bogatą wiedzę i doświadczenie, którym dzieli się z innymi. Jak sam mówi – niby jest na emeryturze, ale jest tak zajęty, że mu czasu brakuje. Czasami odbija się to na Jego punktualności, ale można Mu to wybaczyć. dane kontaktowe: www.twojkraj.wordpress.com ;Tel. (77) 4537226, skr.poczt.376, 45-950 Opole1

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

9 ulubionych miejsc kleszczy w ciele

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Materiał oryginalny: Dołącz do pasjonatów z Polskiego Stowarzyszenia Krajoznawców - Opole Nasze Miasto

Wróć na opole.naszemiasto.pl Nasze Miasto