Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Dwa opolskie budynki w europejskiej czołówce nowoczesnej architektury

Krzysztof Strauchmann
Krzysztof Strauchmann
Biblioteka w Głuchołazach
Biblioteka w Głuchołazach Krzysztof Strauchmann
Dwa budynki z województwa opolskiego zostały nominowane do tegorocznej edycji prestiżowej nagrody Unii Europejskiej za współczesną architekturę. To biblioteka w Głuchołazach oraz klasztor w Dobrzeniu Wielkim.

Do tegorocznej edycji konkursu architektonicznego Mies van der Rohe Award 2022 nominowano 449 projektów architektonicznych, które zostały zrealizowane w 2019 roku.

Rywalizują ze sobą budynki wzniesione w 279 miastach i w 41 krajach. Nominacji do konkursu dokonują niezależni eksperci, krajowe stowarzyszenia architektoniczne oraz powołany przez organizatora komitet doradczy. Już sama nominacja jest bardzo prestiżowa, listę ogłasza bowiem Komisja Europejska.

Z Polski przyjęto 20 projektów z zakresu budownictwa wielorodzinnego oraz obiektów kultury.

Z Opolszczyzny na prestiżowej liście znalazły się aż dwie budowle. Klasztor Prowincji Polskiego Zgromadzenia Sióstr Pielęgniarek Trzeciego Zakonu Regularnego św. Franciszka w Dobrzeniu Wielkim oraz budynek Miejskiej i Gminnej Biblioteki Publicznej w Głuchołazach.

Budynek klasztoru w Dobrzeniu Wielkim został zaprojektowany przez wrocławską pracownię PORT. Powstał obok wybudowanego wcześniej domu pomocy społecznej. Biblioteka w Głuchołazach to projekt opolskich architektów Małgorzaty Pizio – Domicz i Antoniego Domicza.

Budynek, którego inwestorem było Centrum Kultury, powstała dzięki dofinansowaniu z Narodowego Programu Rozwoju Czytelnictwa. Nowy obiekt został harmonijnie połączony z istniejącym budynkiem ośrodka kultury, z którym łączy go przeszklony hol.

Pod przeszklonym dachem powstał sala wystawowa lub koncertowa. W zaadaptowanym pomieszczeniu dawnego ceglanego magazynu z kamiennym słupem, wspierającym sklepienie, mieści się obecnie przytulna kawiarenka na spotkania kameralne.

Do biblioteki prowadzi z ulicy przestronna brama pomalowana na złoty kolor, by nawiązać do historii miasta zamieszkanego przed wiekami przez górników złota. Komisja doceniła prostą konstrukcję i funkcjonalność budynku, które pozwoliły na obniżenie kosztów prac budowlanych.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Dziennik Zachodni / Wybory Losowanie kandydatów

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na opole.naszemiasto.pl Nasze Miasto