Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Dzień Milczenia w Opolu. Mężczyzna wyrwał tęczową flagę jednej z uczestniczek zgromadzenia i ją połamał

Redakcja
Połamana tęczowa flaga podczas Dnia Milczenia w Opolu.
Połamana tęczowa flaga podczas Dnia Milczenia w Opolu. Tęczowe Opole
W trakcie Dnia Milczenia, organizowanego w piątek przez Stowarzyszenie Tęczowe Opole, doszło do incydentu. Chwilę przed końcem zgromadzenia do osób stojących na Placu Wolności w Opolu podszedł mężczyzna, który wyszarpał jednej z uczestniczek tęczową flagę, a następnie zaczął ją niszczyć.

Z okazji Międzynarodowego Dnia Przeciw Homofobii, Bifobii i Transfobii, który przypada na 17 maja, stowarzyszenie Tęczowe Opole zorganizowało w piątek na Placu Wolności w Opolu milczącą demonstrację, podczas której sprzeciwiano się przejawom dyskryminacji wobec osób LGBT (lesbijek, gejów, osób bi i transpłciowych).

Organizatorzy podkreślali, że wśród krajów europejskich, Polska jawi się jako jedno z najbardziej homofobicznych państw.

— 18 punktów na 100 możliwych i przedostatnie miejsce w UE. Nasz kraj ponownie znalazł się na końcu listy w dorocznym rankingu sytuacji ludzi LGBT w Europie przygotowywanego przez ILGA Europe. — mówiła Sandra Mazur, jedna z organizatorek.

W jednej z kategorii Polsce przyznano zero punktów, kolejny rok z rzędu. Chodzi o przestępstwa z nienawiści rozumiane jako akty agresji w stosunku do osób LGBT, których przyczyną jest homo-, bi- i transfobia.

W trakcie Dnia Milczenia doszło do incydentu. Chwilę przed końcem zgromadzenia do osób stojących na Placu Wolności w Opolu podszedł mężczyzna, który wyszarpał jednej z uczestniczek tęczową flagę, a następnie zaczął ją niszczyć.

Brak wystarczających regulacji prawnych chroniących przed agresją i mową nienawiści jest, według Tęczowego Opola, jednym z najpilniejszych obszarów wymagających zmian.

— W piątek mogliśmy się przekonać, jak polskie prawo działa w rzeczywistości. Po tym, jak staliśmy się obiektem agresywnego ataku, policja poinformowała nas, że nie może zakwalifikować tego incydentu jako przestępstwa motywowanego nienawiścią ze względu na orientację seksualną. Taka kategoria w kodeksie karnym nie występuje. Pozostało nam jedynie zgłoszenie wykroczenia. Chodzi o zniszczenie mienia o wartości 30 zł, czyli flagi wraz z drzewcem — mówi Maciej Kruszka z zarządu stowarzyszenia Tęczowe Opole.

Dodał, że dopóki osoby LGBT nie będą chronione przez odpowiednie przepisy, jakimi cieszą się inne grupy mniejszościowe, przestępstwa motywowane homofobią nie będą nawet odnotowywane w policyjnych statystykach.

- A dopóki nie będzie takich statystyk, zawsze ktoś będzie nam wmawiał, że do takich przestępstw nie dochodzi - kończy Maciej Kruszka.

Na podstawie komunikatu prasowego Tęczowego Opola

Zobacz też: Dzień Milczenia przeciwko dyskryminacji osób LGBT

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo
Wróć na opole.naszemiasto.pl Nasze Miasto