Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Dzierżysław. Park jak pałac

red.
Kościół p.w. św. Bartłomieja w Dzierżysławiu
Kościół p.w. św. Bartłomieja w Dzierżysławiu Marzena Rak
Przez południową część powiatu głubczyckiego Szlak Joannitów prowadzi nas z Kietrza do Dzierżysławia i Ludmierzyc. Obie wioski znajdowały się poz zarządem komandorii w Grobnikach - Dzierżysław już od XIII wieku. I w obu stanęły joannickie kościoły. O tamtych czasach przypominają nieliczne pamiątki.

Związki grobnickich joannitów z Dzierżysławiem datują się od 18 lipca 1256 r., kiedy to ołomuniecki podkomorzy ziemski Pardus z Horki oddał im swoją część wsi formie pokuty za grzechy. W 1311 r. - po odkupieniu przez szpitalników majątku od głubczyckiego mieszczanina Johana Czesnitza - cała wieś stała się własnością zakonu. Świątynia stanęła tutaj w następnym stuleciu.

XV-wieczny kościół św. Bartłomieja w Dzierżysławiu spłonął pod koniec wojny trzydziestoletniej. Kroniki informują, że w roku 1641 budowla była kompletnie zrujnowana. Podnoszony ze zgliszczy przez kolejnych właścicieli osady – m.in. rodzinę Poppen, która miała tutaj także swój pałac, hrabiego Larisch i spokrewnionych z nim Rudzińskich – w latach 30. XX wieku poddany został gruntownej przebudowie. Poza wieżą i prezbiterium świątynia wyrosła od podstaw.

W dzisiejszym kościele p.w. św. Bartłomieja – odnowionym po zniszczeniach II wojny światowej – zobaczyć możemy tablice uświetniające dawnych właścicieli wsi. W ścianach starego gotyckiego prezbiterium widnieją cztery płyty nagrobne: zmarłego w 1595 r. Pawła Koleorsch z Kamieńca, barona de Poppen - zmarłego w 1707 r., baronowej Anny Antoniny Józefy Larisch oraz dobrodziejki kościoła i obrończyni biednych - Teresy Dietrich von Adelsfels, zmarłej w 1829 r.

Podróżując z Kietrza do Dzierżysławia (droga 420) warto odwiedzić jedyny w województwie opolskim unikalny rezerwat ścisły - "Górę Gipsową". Utworzony w 1957 roku na południowym zboczu góry, gdzie w latach 1812–1972 prowadzona była eksploatacja złóż gipsu, chroni bardzo rzadką, sucholubną roślinność zieloną o charakterze stepowym. Zobaczyć możemy tutaj m.in. takie odmiany jak: dzwonek boloński, kostrzewa walezyjska, oman szorstki, ostrożeń pannoński, dziewanna fioletowa czy złocień baldachogroniasty.

Atrakcją wsi jest „Park Pięciu Bram”, założony przez mieszkańców w miejscu, gdzie niegdyś stał okazały pałac, wybudowany w połowie XVIII w. przez Leopoldynę Poppen, właścicielkę Dzierżysławia. Architekturą krajobrazu założenie parkowe nawiązuje do nieistniejącej już rezydencji - z drzew i ozdobnych krzewów wyłaniają się kontury pałacu oraz pięć prowadzących do niego bram.

Kontakt:

Parafia św. Bartłomieja, ul. Sobieskiego 22, Dzierżysław, 48-130 Kietrz, tel. 77 485 15 24

Stowarzyszenie Aktywna Społeczność Dzierżysławia, ul. Dożynkowa 2, Dzierżysław, 48-130 Kietrz, tel. 77 485 15 37

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Nie tylko o niedźwiedziach, które mieszkały w minizoo w Lesznie

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na opole.naszemiasto.pl Nasze Miasto