Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Dziś 20 czerwca obchodzimy Narodowy Dzień Powstań Śląskich - to nowe święto w kalendarzu. Pierwsze obchody zorganizowano na Górze św. Anny

Radosław Dimitrow
Radosław Dimitrow
W uroczystościach wzięli udział m.in. posłowie, przedstawiciele urzędu wojewódzkiego, samorządowcy, mundurowi i kombatanci.
W uroczystościach wzięli udział m.in. posłowie, przedstawiciele urzędu wojewódzkiego, samorządowcy, mundurowi i kombatanci. Radosław Dimitrow
To nowe święto, które zagościło w kalendarzu 20 czerwca. Upamiętnia ono bojowników, którzy walczyli o przynależność Śląska do Polski.

Do tej pory mieszkańcy Opolszczyzny upamiętniali powstańców zazwyczaj 2 maja (to moment wybuchu III powstania śląskiego) lub 21 maja (rozpoczęcie zaciętych walk o Górę św. Anny). Nie było jednej, oficjalnej daty, bo Narodowy Dzień Powstań Śląskich nie był świętem państwowym.

To się zmieniło z początkiem czerwca, gdy na wniosek sejmiku Województwa Śląskiego, prezydent Andrzej Duda ustanowił nowe święto. Od tego czasu mieszkańcy Opolszczyzny mogą świętować, podobnie jak robią to ludzie z Wielkopolski obchodząc Narodowy Dzień Zwycięskiego Powstania Wielkopolskiego.

- Obchody pierwszej rocznicy naszego święta to historyczna chwila - zauważa Sławomir Kłosowski, wojewoda opolski. - Bardzo się ucieszyłem z licznej obecności pocztów sztandarowych z udziałem młodzieży na Górze św. Anny, bo właśnie ci młodzi ludzie będą nieść pamięć o powstańcach w następnych latach.

Narodowy Dzień Powstań Śląskich nie był dniem wolnym od pracy. Jak podkreślają inicjatorzy, uwzględnieniem daty jako oficjalnego święta państwowego, ma mieć walor edukacyjny i wspomnieniowy. Data - 20 czerwca - nie jest przypadkowa.

- To moment, w którym oddziały Wojska Polskiego weszły na teren przyznany Polsce w wyniku wybuchu III powstania śląskiego - tłumaczy dr Iwona Demczyszak, naczelnik delegatury IPN w Opolu.

W pierwszych obchodach Narodowego Dnia Powstań Śląskich przeszkodziła wczoraj nieco pogoda. W momencie, gdy delegacje zaczęły zbierać się pod Pomnikiem Czynu Powstańczego, z nieba lunął deszcz.

W związku z tym przemowy zostały skrócone, a wojewoda opolski odczytał list premiera Mateusza Morawieckiego, który zauważył, że Śląsk stał się ważną częścią odradzającej się Rzeczypospolitej.

"Boje stoczone w tym miejscu odbiły się szerokim echem i miały w owym czasie ogromny wpływ na zmianę nastawienia Międzynarodowej Komisji Plebiscytowej do postulatów strony polskiej. (...) Na mocy nowych ustaleń Polsce przypadła najbardziej rozwinięta i uprzemysłowiona część regionu." - czytamy w liście Mateusza Morawieckiego.

Starosta Strzelecki Józef Swaczyna zauważył z kolei, jak skomplikowane były losy Ślązaków w czasie III powstania i przypomniał, że Rzeczpospolita od zawsze była państwem wielonarodowym, w którym w zgodzie żyli m.in. Ślązacy, Polacy i Niemcy.

Uczestnicy obchodów wysłuchali wczoraj apelu poległych oraz złożyli kwiaty pod pomnikiem. Na Górze św. Anny zabrzmiała także salwa honorowa na cześć powstańców.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Dziennik Zachodni / Wybory Losowanie kandydatów

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na opole.naszemiasto.pl Nasze Miasto