Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Ekipa Marcina Ociepy stoi za nowym portalem internetowym w Opolu. Na jego start Narodowy Instytut Wolności przekazał 200 tysięcy złotych

Piotr Guzik
Piotr Guzik
Marcin Ociepa, wiceminister obrony narodowej, oraz Jarosław Gowin
Marcin Ociepa, wiceminister obrony narodowej, oraz Jarosław Gowin Piotr Guzik
Narodowy Instytut Wolności przyznał 200 tysięcy złotych na stworzenie portalu "Opole-News". Za jego powstanie odpowiada Collegium Nobilium Opoliense, którego twórcą i z którym przez lata związany był Marcin Ociepa, wiceminister obrony narodowej. Firmuje go Iwona Tokarska, była dziennikarka TVP3 Opole.

Portal zarejestrowano na początku września. Oficjalny start serwis miał jednak pod koniec listopada.

Na stronie głównej widnieje informacja, że portal uzyskał finansowanie z Narodowego Instytutu Wolności. To jednostka utworzona na początku 2017 roku z inicjatywy wicepremiera Piotra Glińskiego. W założeniach ma ona wspierać rozwój organizacji pozarządowych, jednak - jak podkreślali ich przedstawiciele - sam projekt nie był z nimi konsultowany.

Władza dała 200 tysięcy na portal fundacji powiązanej z ludźmi Porozumienia

Na początku grudnia zwróciliśmy się do Narodowego Instytutu Wolności z pytaniami dotyczącymi portalu, między innymi o to, z jakiej puli przyznano mu pieniądze oraz jaki podmiot jest za niego odpowiedzialny. Odpowiedź otrzymaliśmy w poniedziałek, 14 grudnia, po blisko dwóch tygodniach.

Okazuje się, że portal otrzymał dofinansowanie w połowie czerwca 2020 roku, z naboru konkursowego w ramach Programu Rozwoju Organizacji Obywatelskich. Wsparcie wynosi blisko 200 tysięcy złotych. Na 2020 rok NIW wypłacił ponad 77 tysięcy złotych. Reszta ma być przekazana w 2021 roku, po zatwierdzeniu sprawozdania cząstkowego za mijający rok.

NIW informuje, że pieniądze przyznano na zadanie pod nazwą „Portal internetowy Fundacji Collegium Nobilium Opoliense”.

Fundacja powstała w 2016 roku. W radzie fundacji są politycy bądź ludzie kojarzeni z Porozumieniem, m.in. Krzysztof Drynda (obecnie dyrektor jednego z departamentów w resorcie rozwoju, pracy i technologii podległego Jarosławowi Gowinowi) oraz Krzysztof Ciecióra (wicewojewoda łódzki). Prezesem fundacji jest Paweł Kurtasz, który na początku grudnia został wiceprezesem Wałbrzyskiej Specjalnej Strefy Ekonomicznej "Invest-Park", podlegającej wpływom "gowinowców". Wcześniej stał na czele spółki-córki strefy, a w jej zarządzie zajął miejsce zwolnione przez Krzysztofa Dryndę.

Wszyscy ci ludzie kojarzeni są z Marcinem Ociepą, posłem i członkiem władz Porozumienia, a także wiceministrem obrony narodowej.

- To w sumie nie dziwi. Ludzie PiS mają Radio Opole, ludzie Solidarnej Polski TVP3 Opole. Porozumienie nie ma w mediach w regionie tak łatwo, więc tworzy własne - komentuje jeden z polityków prawicy prosząc o anonimowość

Marcin Ociepa: Ufundowałem Fundację Collegium Nobilium Opoliense

Zwróciliśmy się do Marcina Ociepy o odniesienie się do tej kwestii. Zapytaliśmy, czy można mówić o niezależności portalu "Opole News" w sytuacji, gdy jest on związany z CNO, którego wiceminister jest twarzą.

"Dziś jestem posłem, wcześniej byłem radnym, ale wywodzę się jako społecznik z organizacji pozarządowych i jestem z tego dumny. 15 lat temu założyłem Stowarzyszenie "Horyzonty", następnie ufundowałem Fundację Collegium Nobilium Opoliense, które z powodzeniem prowadzą działalność charytatywną, kulturalną i edukacyjną. Jestem z nich dumny i w pełni popieram realizowaną przez nie misję, choć już nie mam na nie wpływu, bo nie jestem członkiem żadnego z organów statutowych" - odpisał.

Na stronie internetowej Collegium Nobilium Opoliense Marcin Ociepa nadal widnieje jednak jako prezes jej Szkoły Liderów. Chodzi o informację z 17 listopada 2019 roku, w której mowa jest o nowej kadrze mającej wraz z nim przygotowywać najnowszą edycję Collegium. Gdy zwracamy uwagę, wiceminister obrony narodowej odpiera, że jest to wpis sprzed roku.

"Szkoła Liderów jest tylko jednym z projektów edukacyjnych Collegium, a nie osobną instytucją. Z racji obowiązków w Warszawie nie prowadzę już tego projektu" - przekonuje.

Dodajmy, że rzeczony wpis jest jednym z ostatnich na stronie CNO. W połowie października 2019 jest jeszcze entuzjastyczna informacja "Prezes Collegium został posłem!", zaś 20 listopada opublikowano informację o rekrutacji na IX edycję Szkoły Liderów CNO. Nowszych wpisów brak.

Była dziennikarka TVP3 Opole na czele nowego portalu

Informacje publikowane na portalu podpisywane są inicjałami autorów. Na stronie nie ma informacji o składzie redakcji. Jedyną rozpoznawalną osobą jest Iwona Tokarska. Wcześniej była dziennikarką TVP3 Opole.

Zwróciliśmy się o informacje na temat tego, jak liczny jest zespół portalu oraz kto wchodzi w jego skład. Iwona Tokarska odpisała, że ona jest redaktorką naczelną. Wskazuje, że z portalem zawodowo związana jest jedna osoba oraz że korzysta on "z dużego zaangażowania wolontariuszy".

Ilu jest tych wolontariuszy? Tego nie podała. Na jednym z ujęć filmiku promocyjnego portalu widać jednak Łukasza Cichego, szefa kancelarii CNO, gdy siedzi za kamerą podczas nagrania programu "Gość w kawiarence". Dodajmy, że Marcin Ociepa jak dotąd był jedynym politykiem w nim goszczącym.

Prezydent Opola: Fundacja CNO otrzymała od władzy w sumie 2,5 mln złotych

Iwona Tokarska przekonuje, że - choć nie widać tego na stronie głównej - informacja o tym, że podmiotem odpowiedzialnym za portal jest Fundacja Collegium Nobilium Opoliense, nie jest ukryta. Zaznacza, że znajduje się ona w zakładce "Polityka prywatności".

Podobnie jak Marcin Ociepa, Iwona Tokarska wskazuje, że fundacja CNO realizuje szereg inicjatyw o charakterze obywatelskim, edukacyjnym, naukowym i charytatywnym.

"Jednym z projektów jest utworzenie niezależnego portalu informacyjnego, który nie będzie sterowany przez lokalne układy władzy" - stwierdza. - "Przypominam jednocześnie, że portal nie jest jedynym zaangażowaniem fundacji w przestrzeni wydawniczej. Fundacja wydaje również swoje punktowane pismo naukowe (rocznik), a także jest współwydawcą miesięcznika o tematyce geopolitycznej (stosunki międzynarodowe)" - dodaje i zaznacza, że odpowiedzi były konsultowane z fundacją CNO.

Przypomnijmy, że kilka dni temu prezydent Opola Arkadiusz Wiśniewski wytykał, że fundacja ta na przestrzeni kilku lat rządów PiS otrzymała od władzy w sumie ponad 2,5 miliona złotych.

Dodajmy, że to nie pierwszy przypadek, gdy ludzie Zjednoczonej Prawicy obok mediów publicznych za pomocą dotacji z państwowych jednostek tworzą też własne portale mające uchodzić za niezależne.

Na początku grudnia Onet.pl opisał sytuację ze Szczecina, gdzie ludzie z otoczenia tamtejszego radnego Dariusza Mateckiego z Solidarnej Polski, działający pod szyldem Stowarzyszenie Przyjaciół Zdrowia, uzyskali dofinansowanie z Funduszu Sprawiedliwości firmowanego przez resort sprawiedliwości na utworzenie trzech portali.

od 7 lat
Wideo

Jak głosujemy w II turze wyborów samorządowych

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na opole.naszemiasto.pl Nasze Miasto