Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Ekonomości podsumowują: rok 2021 był bardzo dobry na rynku pracy. Bezrobocie na Opolszczyźnie znowu spadło

Krzysztof Strauchmann
Krzysztof Strauchmann
Przedsiębiorcy znów mają problem ze znalezieniem dobrych pracowników
Przedsiębiorcy znów mają problem ze znalezieniem dobrych pracowników 123RF
W całym roku 2021 w województwie przedsiębiorcy w pośredniakach szukali do pracy 35 tysięcy ludzi. 21 tysięcy ludzi znalazło zatrudnienie za pomocą urzędów pracy.

Opolski GUS podsumował rynek zatrudnienia w województwie w minionym 2021 roku. Z analizy wynika, że to był bardzo dobry rok na rynku pracy, dużo lepszy od pierwszego roku światowej pandemii. W całym województwie pracodawcy zgłosili w urzędach pracy 35,3 tysiąca ofert pracy, prawie 13 procent więcej niż rok wcześniej. 31 tysięcy ofert pochodziło od prywatnych firm.

Rynek pracy na Opolszczyźnie

21 tysięcy ludzi znalazło zatrudnienie za pomocą urzędu pracy. Najwięcej pracy było w samym Opolu (9,5 tysiąca miejsc pracy) i w powiecie opolskim (3,9 tysiąca). Najgorzej pod tym względem sytuacja wygląda na południu – w powiecie głubczyckim (800 ofert) i prudnickim (1,5 tysiąca) oraz w powiecie oleskim (1,3 tysiąca). Dobra tendencja się utrzymywała także w styczniu i lutym, kiedy na rynku pojawiało się 3 – 3,5 tys. nowych ofert pracy miesięcznie.

W efekcie tego zapotrzebowania runku bezrobocie rejestrowane w urzędach pracy spadło w ciągu 2021 roku o 13,8 procent. Bezrobocie spadło we wszystkich powiatach, ale najbardziej wyraźnie w okolicach Strzelec Opolskich (o 21 procent). Obecnie liczba bezrobotnych na Opolszczyźnie wynosi nieco ponad 22 tysiące.

- Sytuacja się normalizuje. Stopa bezrobocia zbliża się do poziomu sprzed pandemii – komentuje Renata Cygan, wicedyrektor WUP. – Pozytywne jest także to, że stale rośnie liczba podmiotów gospodarczych, od stycznia ub. roku przybyło ich w województwie 2,4 tysiąca. Mamy zarejestrowanych 108 tysięcy podmiotów gospodarczych, 96 procent z nich zatrudnia do 9 osób. To małe i średnie firmy generują najwięcej nowych miejsc pracy.

Bezrobocie w woj. opolskim

Stopa bezrobocia czyli stosunek liczby zarejestrowanych bezrobotnych do osób w wieku produkcyjnym w końcu 2021 roku wynosiło średnio w województwie 6 procent i była wyższa od średniej krajowej (5,4 procent). Najwięcej, bo 9 ludzi na stu w wieku produkcyjnym notowano w powiecie głubczyckim.

W powiecie namysłowskim i prudnickim te wskaźniki były niewiele niższe (8,5 procent). Proporcjonalnie najmniej bezrobotnych jest w Opolu (3,2 osoby na sto w wieku produkcyjnym), Oleśnie, Strzelcach Opolskich (ok. 4 procent) i w Krapkowicach (5,3 proc). W powiecie głubczyckim zanotowano jednak największy w województwie spadek stopy bezrobocia, o 1,6 procent w dół w ciągu roku.

W opolskich pośredniakach zarejestrowało się dotychczas ok. stu uchodźców z Ukrainy. Ich wpływ na rynek jest jeszcze niewielki.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: Dlaczego chleb podrożał? Ile zapłacimy za bochenek?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Materiał oryginalny: Ekonomości podsumowują: rok 2021 był bardzo dobry na rynku pracy. Bezrobocie na Opolszczyźnie znowu spadło - Nowa Trybuna Opolska

Wróć na opole.naszemiasto.pl Nasze Miasto