Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Eurowybory 2019. Wysoka frekwencja. Ilu Opolan już zagłosowało? Gdzie złamano ciszę wyborczą?

Redakcja
Trwają wybory do Parlamentu Europejskiego. Państwowa Komisja Wyborcza podała, ile procent uprawnionych zagłosowało do godziny 12.00 w niedzielę.

Głosowanie rozpoczęło się o godz. 7.00. Na Opolszczyźnie w ciągu pierwszych pięciu godzin do urn poszło 11,89 proc. uprawnionych. Najwyższą frekwencję odnotowano w Opolu (15,66 proc.), najniższą natomiast w Radłowie w powiecie oleskim (7,37 proc.).

- Dla porównania podczas eurowyborów w 2014 roku frekwencja w województwie o tej samej porze wynosiła 5,35 proc., czyli była o połowę niższa - mówi Rafał Tkacz, dyrektor opolskiej delegatury Krajowego Biura Wyborczego. - Spodziewaliśmy się, że w trakcie tych wyborów będziemy mieli do czynienia z większą mobilizacją wyborców. Świadczył o tym chociażby fakt, że w porównaniu z poprzednimi eurowyborami wydano dwa razy więcej zaświadczeń o prawie do głosowania. Takie zaświadczenie otrzymywały osoby, które chciały oddać głos poza miejscem zamieszkania.

W 2014 roku frekwencja po całym dniu głosowania w województwie opolskim wynosiła 17,95 proc. Wiele wskazuje na to, że tym razem wynik będzie lepszy.

Doświadczenie wcześniejszych lat pokazuje, że sporo wyborców idzie zagłosować po obiedzie, na przykład przy okazji niedzielnego spaceru. Tym razem pogoda dopisuje i to również może mieć przełożenie na frekwencję - mówi Rafał Tkacz.

Głosowanie trwa do godz. 21.

Eurowybory 2019. Frekwencja w kraju

Frekwencja wyborcza w całym kraju o godzinie 12.00 wyniosła 14,39 proc. (w 2014 roku o tej porze wynosiła 7,31 proc.).

Najwyższa frekwencja była w okręgu obejmującym województwa podkarpackie (15,96 proc.), małopolskie i świętokrzyskie (16,18 proc.) oraz miasto stołeczne Warszawa (16,19 proc.)

Najniższa frekwencja jest w okręgu obejmującym województwa zachodniopomorskie i lubuskie (12,96 proc.), dolnośląskie i opolskie (12,88 proc.) oraz wielkopolskie (13,02 proc.)

Frekwencja w województwie opolskim jest najniższa w kraju - podała PKW.

Eurowybory 2019. Cisza wyborcza

Opolska Delegatura Krajowego Biura Wyborczego odnotowała dotąd dwa incydenty związane ze złamaniem ciszy wyborczej. W powiecie głubczyckim w jednym przypadku miała być prowadzona agitacja wyborcza za pośrednictwem internetu. Do zdarzenia doszło w sobotę. Tego samego dnia w Opolu na balkonie mieszkania miał zostać wywieszony baner z nazwiskiem jednego z kandydatów.

Oba przypadki bada policja.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo

Materiał oryginalny: Eurowybory 2019. Wysoka frekwencja. Ilu Opolan już zagłosowało? Gdzie złamano ciszę wyborczą? - Nowa Trybuna Opolska

Wróć na opole.naszemiasto.pl Nasze Miasto