Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Festiwal Komiksowa Warszawa już w ten weekend

Karolina Eljaszak
Karolina Eljaszak
Warszawa aspiruje do bycia gospodarzem prestiżowego festiwalu komiksu. W weekend na fanów rysunkowych opowieści czekają wystawy, autorskie spotkania i giełda.

Celem organizatorów, Polskiego Stowarzyszenia Komiksowego, jest stworzenie kulturalnej imprezy na wysokim poziomie, która wypełni w stolicy lukę po Warszawskich Spotkaniach Komiksowych, które miały charakter raczej handlowy.

- Stolica zasługuje więc na dużą imprezę komiksową. Wiele festiwali i konwentów rozsypanych jest po różnych stronach Polski, Warszawa jest więc optymalnym miejscem, gdzie każdy będzie miał stosunkowo blisko - wyjaśnia Paweł Timofiejuk, prezes PSK i organizator przedsięwzięcia.

Komiksowa Warszawa, jak zapewnia Timofiejuk, nie będzie imprezą jednorazową. Z roku na rok ma być coraz lepsza, próbując dorównać jednemu z najpopularniejszych w tej części Europy Międzynarodowemu Festiwalowi Komiksu, który co roku do Łodzi przyciąga najlepszych rysowników.  - Nie chcemy z Łodzią konkurować, ale uzupełniać się nawzajem - podkreśla prezes PSK.

Warszawska impreza adresowana jest zarówno do wprawionych rysowników, którzy żyją z tworzenia komiksów, zapalonych hobbystów opowieści z dymkiem, jak i osób, która komiksów nie znają, ale poznać by chciały.

- Będą warsztaty, spotkania z rysownikami i scenarzystami, możliwość zdobycia od nich autografów, a także debaty o komiksie - mówi Paweł Timofiejuk, który niewtajemniczonym szczególnie poleca m.in. spotkanie o prasie komiksowej (sobota, godz. 10.20), rozmowę z redaktorami legendarnego "Relaxu" (sobota, godz. 11.45), spotkanie poświęcone "Powstaniu '44" (sobota, godz. 12.30) oraz niedzielną premierę "Komiksowego przewodnika po Warszawie" (godz. 14.30).

Ta pozycja to nie tylko szeroka promocja komiksu jako formy artystycznej, ale i ukazanie polskiej stolicy subiektywnym okiem znanych w branży rysowników, którzy nie stronią od humoru i ironii, ale też refleksji. Na 33 planszach obejrzymy krótkie historie o najważniejszych w Warszawie miejscach. "Komiksowy przewodnik po Warszawie" może służyć turystom za oryginalny, ale rzetelny przewodnik (można go otrzymać bezpłatnie w Punktach Informacji Turystycznej) albo pokazać mieszkańcom miasto z innej perspektywy. Poza festiwalem wystawę można oglądać do 30 kwietnia w "Komiks Lunch & Cocktail Bar" przy Żurawiej.

W ramach Komiksowej Warszawy przygotowano kilkanaście wernisaży i wystaw. Organizatorzy chcą dotrzeć ze sztuką komiksu do jak największej ilości osób, dlatego rozsiano je po całej Warszawie. Opórcz "Komiksowego przewodnika" możemy zobaczyć np. twórczość z lat 1945 - 1989 zza żelaznej kurtyny w Kawangardzie przy ul. Wilczej 32. Wystawa, która pokazuje podobieństwa i odmienności w komiksie polskim, rumuńskim, bułgarskim, czechosłowackim czy serbskim czynna jest do 6 maja.

Z kolei "Na Kłopoty... Bednarska" zaprezentuje komiksy z kraju kwitnącej wiśni. Rysunki Jirō Taniguchiego, Hinako Sugiury, Kiriko Nananan oraz Usamaru Furuyi na 22 planszach możemy oglądać do 26 kwietnia.


Komiksowa Warszawa: program wystaw

Osoby, które odwiedzą przynajmniej siedem wystaw komiksowych i zbiorą specjalne pieczątki, przewidziano upominki w postaci komiksów i albumów, o wartości nawet 100 zł.

Michał "Śledziu" Śledziński, redaktor naczelny "Produktu" i twórca takich albumów jak "Osiedle Swoboda", "Na szybko spisane" czy "Wartości rodzinne", poleca m.in. spotkanie z kobietami, które tworzą komiks i mangę (niedziela, godz. 13.45).

- Jak na tak kompletną niszę, którą jest komiks, twórczość kobiet to jeszcze większa nisza - twierdzi "Śledziu" i zapowiada, że z nim będzie można spotkać się kilkukrotnie podczas Komiksowej Warszawy: - Na spotkaniu "10 lat produktu" (sobota, godz. 17.20), gdzie będziemy wspominać, jak robiliśmy "Produkt", a było bardzo rock'n'rollowo, przy podpisywaniu albumów (sobota, godz. 15.00) i być może w Bitwie Komiksowej na zakończenie festiwalu. Ale na Bitwę jeszcze się ostatecznie nie zdecydowałem. Zawsze daję ciała w tej konkurencji, bo wybieram za cienki pisak i publiczność nic nie widzi - wspomina.

Oprócz "Śledzia" na festiwalu zapowiedzieli się m.in. Igor Baranko, Mateusz Skutnik, Michał Gałek czy Agata Bara. Niestety, z powodu pyłu wulkanicznego nad Europą i trudności z przebukowaniem biletów, zabraknie jednej z gwiazd - Jeffa Lemire'a.

Festiwal Komiksowa Warszawa

24-25 kwietnia 2010 r.
Centralny Basen Artystyczny
wstęp wolny
program i szczegóły: www.komiksowawarszawa.pl



Zobacz również:

Powstańczy komiks o zemście najlepszy
Papcio Chmiel o Powstaniu - z perspektywy uczestnika [zdjęcia + wideo]
Ureshii i Maya - jak z kraju kwitnącej wiśni
Hardkor, graffiti, komiksy. Tak czcimy powstanie '44
"Fun Home. Tragikomiks rodzinny"
Niezwykły mural Papcia Chmiela [wideo]
Warszawska Bitwa Komiksowa [wideo]
9. Warszawskie Spotkania Komiksowe: Imperium opanowało Warszawę [wideo]
Finał Ligi Bitew Komiksowych [wideo]

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Nie tylko o niedźwiedziach, które mieszkały w minizoo w Lesznie

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na warszawa.naszemiasto.pl Nasze Miasto