Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Firmy ubezpieczeniowe notują mniej wyłudzeń, ale rośnie wartość oszustw

[email protected]
Firmy ubezpieczeniowe stosują coraz więcej nowoczesnych metod mających zabezpieczyć je przed oszustwami. Są to nie tylko słynne "brygady tygrysa", które bez zapowiedzi kontrolują placówki danej firmy w terenie.

Firmy ubezpieczeniowe stosują coraz więcej nowoczesnych metod mających zabezpieczyć je przed oszustwami. Są to nie tylko słynne "brygady tygrysa", które bez zapowiedzi kontrolują placówki danej firmy w terenie. Od pewnego czasu towarzystwa ubezpieczeniowe mogą też wymieniać się danymi o oszustach.

- Dzięki ubiegłorocznej nowelizacji ustawy o działalności ubezpieczeniowej, zakłady ubezpieczeń mogą wymieniać pomiędzy sobą szczegółowe informacje w celu przeciwdziałania przestępczości ubezpieczeniowej - wyjaśnia Jacek Goździewicz z Polskiej Izby Ubezpieczeń.

Śladem banków
Monitorowaniem i analizowaniem zjawisk związanych z wyłudzaniem odszkodowań zajmuje się specjalnie powołany Zespół ds. Przestępczości Ubezpieczeniowej.

- Bardzo pomocna w walce z przestępczością może się też okazać budowa elektronicznych rejestrów pozwalających na łatwy dostęp do danych o osobach, przeciwko którym było prowadzone postępowanie, zakończone wyrokiem skazującym lub warunkowym umorzeniem postępowania - dodaje Goździewicz. - Podobny sposób, polegający na wykorzystywaniu informacji w celu przeciwdziałania wyłudzeniom pożyczek czy kredytów, funkcjonuje w sektorze bankowym - dodaje.

Zdaniem ekspertów z Polskiej Izby Ubezpieczeń, notuje się co prawda mniej prób wyłudzeń odszkodowań, ale za to rośnie ich wartość. Widać, że za wyłudzenia wzięły się wyspecjalizowane grupy, które próbują z tego uczynić intratny proceder. - Najczęściej ujawniane i najliczniejsze są przestępstwa dokonane w związku ze szkodami komunikacyjnymi objętymi ubezpieczeniami OC i AC - informuje Jacek Goździewicz. - Można przypuszczać, że wobec powszechności ubezpieczeń komunikacyjnych, coraz większej liczby zarejestrowanych aut, wielu oszustom wydaje się, że w masie zgłoszonych roszczeń stosunkowo łatwo można ukryć przestępstwa związane z uszkodzeniem pojazdu czy jego kradzieżą.

Przymykanie oka
Odnotowuje się także większą liczbę podejrzanych zgłoszeń szkód z tytułu innych ubezpieczeń majątkowych, zwłaszcza pożarów, gdzie sumy roszczeń są bardzo wysokie, a sposób działania sprawców podpaleń niejednokrotnie jest trudny do wykrycia. - Na skutek takich działań zakłady ubezpieczeń narażone są na ryzyko znacznych strat finansowych, wbrew interesowi uczciwych klientów - mówi Jerzy Wysocki, prezes Zarządu Polskiej Izby Ubezpieczeń. - Uważamy, że w społeczeństwie wyłudzenia ubezpieczeń nie są dostatecznie piętnowane, a ich sprawcy są często tolerowani. Ich zachowania, nawet w instytucjach związanych z przeciwdziałaniem przestępczości, czasami spotykają się z wyrozumiałością i bywa, że z powodu takiego społecznego przyzwolenia wyłudzający odszkodowania unikają odpowiedzialności - dodaje.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Policja podsumowała majówkę na polskich drogach

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na opole.naszemiasto.pl Nasze Miasto