Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Fizjoterapeuci z Politechniki Opolskiej prowadzą badania nad skręceniami stawu skokowego

Joanna Tomusiak
Joanna Tomusiak
Politechnika Opolska
Opolska uczelnia dysponuje drugim na świecie laboratorium symulacji i badań w tej dziedzinie. Do tej pory badaniom poddano 84 osoby.

Do tej pory badaniom poddano 84 osoby. Są wśród nich studenci, policjanci, żołnierze, sportowcy( koszykarze, piłkarze ręczni, biegacze, tenisiści). Niektórym z nich zdarzyło się w ciągu ostatnich pięciu lat skręcić kostkę aż 40 razy. To najbardziej powszechny uraz sportowy, który u regularnie uprawiających sport ma skłonności do nawrotu w ciągu roku.

I właśnie przyczyny takiej przewlekłej niestabilności stawu skokowo-goleniowego biorą pod lupę naukowcy. Służą temu działania na specjalnie zaprojektowanej bieżni.

- Chcemy pomóc osobom, które często skręcają lub "podkręcają" stawy skokowe. Ten problem wraz z wiekiem znacznie utrudnia codzienne czynności i często uniemożliwia dalszy nawet amatorski sport - mówią Wojciech Stefaniak i Karolina Mojza.

– U osób regularnie skręcających kostkę, dochodzi do zmian w strukturze stawu m. in. w chrząstce stawowej, wcześniejszych zmian zwyrodnieniowych. Zmienia się również aktywność mięśniowa prowadząca do zmiany aktywności neuronalnej nawet na poziomie rdzenia kręgowego i kory mózgowej. Dotychczas prowadzone terapie nie dają satysfakcjonujących efektów, ponieważ wciąż dochodzi do nawracających skręceń. Chcemy to zmienić – mówi dr hab. Dawid Bączkowicz, dziekan Wydziału Wychowania Fizycznego i Fizjoterapii.

Osoby biorące udział w badaniu mogą też sprawdzić stan swojego zdrowia. Każdy uczestnik badania otrzymuje: dokładną analizę składu ciała z użycie najnowocześniejszych sprzętów diagnostycznych, ocenę ryzyka urazu mięśni i stawów, ocenę równowagi, szybkości i siły reakcji na ruch supinacji stopy, który prowokuje uraz stawu skokowego. W ofercie są też kompleksowe konsultacje fizjoterapeutyczne w odniesieniu do urazów sportowych oraz seria 12 darmowych i indywidualnych treningów z wykwalifikowanym fizjoterapeutą, która ma pomóc ograniczyć ryzyko wystąpienia kolejnych skręceń i tym samym przeciwdziałać dalszym konsekwencjom.

Naukowcy z Politechniki Opolskiej zapraszają chętnych do wzięcia udziału w badaniach. Poszukiwane są osoby w wieku 17-45 lat, które mają już za sobą skręcenie kostki.

W badaniach wykorzystują najnowsze technologie do pomiaru wartości jakościowych oraz ilościowych badanego ruchu. Dysponują systemami do zapisu aktywności elektrycznej mięśni szkieletowych oraz określenia właściwości mechanicznych tkanek miękkich.

Zgłoszenia przyjmowane są na stronie http://www.badania.cai.po.opole.pl. oraz poprzez e-mail: [email protected].

od 7 lat
Wideo

Jak głosujemy w II turze wyborów samorządowych

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Materiał oryginalny: Fizjoterapeuci z Politechniki Opolskiej prowadzą badania nad skręceniami stawu skokowego - Nowa Trybuna Opolska

Wróć na opole.naszemiasto.pl Nasze Miasto