Gala w Teatrze Jana Kochanowskiego w Opolu. Nagrody marszałka za twórczość, działalność kulturalną oraz propagowanie kultury

Krzysztof Ogiolda
Krzysztof Ogiolda
Udostępnij:
Podczas czwartkowej wieczornej gali w Teatrze im. Jana Kochanowskiego zostały wręczone nagrody marszałka dla animatorów i twórców kultury 2021, nagrody im. Karola Miarki za rok 2021 oraz za wydarzenie muzealne roku 2020. Wieczór prowadziła pani Agnieszka Kamińska, dyrektor Departamentu Kultury, Sportu i Turystyki UMWO.

- Ludzie kultury pokazują nam piękno – mówił otwierając galę marszałek Andrzej Buła. – Uczą nas piękno podziwiać. Kiedy dochodzimy do momentu, gdy nasze potrzeby zostają zaspokojone, mamy czas, żeby coś zobaczyć, posłuchać, podziwiać. Kultura nie ma granic. Nie ograniczają jej żadne ściany ani budynki. Mimo to wrażliwi ludzie potrafią zrobić piękne zdjęcia, kroszonki czy ceramikę. Ale chcę podkreślić, że w naszym regionie zbudowaliśmy dla kultury mocny fundament, czyli zapewniliśmy wojewódzkim instytucjom kultury dobre warunki do działania.

Laureaci Nagród Marszałka Województwa Opolskiego dla Animatorów i Twórców Kultury w 2021

Nagroda specjalna: - Jerzy Stemplewski - opolski artysta fotografik i dokumentalista życia w naszym regionie. Fotografuje Opole od 1966 r.

- To prawda, w tym roku mija dokładnie 55 lat odkąd utrwalam na zdjęciach nasze miasto – powiedział nto pan Jerzy. – Myślę, że i przed laty, i teraz jest piękne. I takie staram się pokazywać. Nie tylko w regionie. Także na międzynarodowych wystawach w Berlinie, w Oberhausen i w łotewskiej Rydze. Chętnie dzielę się swoimi zdjęciami z Archiwum Państwowym w Opolu. A w wersji cyfrowej zdjęcia, które kiedyś utrwalałem na negatywach, sobie zostawiam.

Nagrody:

 • - Maciej Mischok - społecznik, od lat zaangażowany w ochronę dziedzictwa historycznego rodziny Schaffgotchów i Kopic w gminie Grodków (w jego imieniu nagrodę odebrał ks. Jarosław Szeląg, proboszcz z Kopic).
 • - Monika Julia Komarnicka - kierownik Miejskiego Ośrodka Kultury w Głubczycach, pracę łączy ze współpracą z organizacjami pozarządowymi, instytucjami samorządowymi i grupami nieformalnymi (w jej imieniu nagrodę odebrał Zbigniew Ziółko).
 • - Aleksandra Szpak – Listopadzka - choreografka i trenerka zespołu mażoretkowego ,,KAPRYS” z Branic.
 • - Anetta Sałacka - prezes Zarządu Ludowego Klubu Jeździeckiego Lewada, jest też prezesem Fundacji Euro-Country partnerstwo dla zrównoważonego rozwoju obszarów wiejskich i radną gminy Polska Cerekiew.
 • - Ewa Maria Piłat - prezes Stowarzyszenia Kraina św. Anny, animatorka kultury od 2001 roku.
 • - Barbara Hortyńska - pianistka, absolwentka Akademii Muzycznej w Poznaniu i we Wrocławiu, od lat związana z Opolszczyzną, dyrektor artystyczny Festiwalu „Muzyczne Święto Kwitnących Azalii”.
 • - Jadwiga Kawecka - archeolog i historyk sztuki, wieloletni zasłużony pracownik Namysłowskiego Ośrodka Kultury , kustosz muzeum i izby regionalnej, prezes Towarzystwa Miłośników Lwowa i Kresów Południowo – Wschodnich oddział w Namysłowie.
 • - Joanna Krawczyk – Gluch - prezes Fundacji Benevolens, koordynatorka międzynarodowych kulturalnych projektów wolontariackich.
 • - Jakub Dubik - jeden z najbardziej obiecujących wiolonczelistów młodego pokolenia w Polsce. Pomysłodawca „Opolskiego Banku Talentów”.
 • - Teresa Kudyba - reportażystka, dokumentalistka, publicystka, wydawca. Laureatka nagród i nominacji za prace dziennikarskie.
 • - Andrzej Czyczyło – rysownik, satyryk, scenarzysta. Autor scenografii do ponad dziewięćdziesięciu widowisk teatralnych, telewizyjnych i filmowych. Był wieloletnim współpracownikiem „Nowej Trybuny Opolskiej”.
 • - Hubert Prochota - wybitny muzyk i pedagog opolskiej szkoły muzycznej, erudyta i dyrygent Orkiestry Symfonicznej PSM w Opolu z bogatym dorobkiem artystycznym, działalnością naukową i wydawniczą.
 • - Beata Wnęk - Malec - aktorka Teatru im. Jana Kochanowskiego w Opolu, pomysłodawczyni i koordynatorka Teatrowni - wielotorowego programu edukacyjnego.
 • - Radosław Kobiałko - polski producent filmowy i muzyczny, reżyser, scenarzysta programów telewizyjnych. Współtwórca jednego z pierwszych niezależnych tygodników (1989 r.) oraz jednej z pierwszych prywatnych rozgłośni radiowych Radio O’le. (W jego imieniu nagrodę odebrał Andrzej Piaseczny).
 • - Stanisław Werner - kierownik Zespołu Pieśni Regionalnej ,,Dobrodzień”, który obchodzi w tym roku 35 lecie działalności.
 • - Agata Wilczek - od ponad 30 lat związana z Prudnickim Ośrodkiem Kultury, organizatorka wystaw artystycznych, fotograficznych, malarskich, plenerów malarskich dla dzieci, młodzieży i dorosłych. Pomysłodawczyni Galerii na Poddaszu.
 • - brat Dominik Damian Grochla - franciszkanin, wikariusz Domu Pielgrzyma na Górze św. Anny, członek Zarządu Prowincji św. Jadwigi. Skarbnik Stowarzyszenia „Sprawiedliwość, Pokój i Integralność Stworzenia”, które co roku organizuje ogólnopolskie „Święto Młodzieży”.

W tej kategorii przyznano także około 20 wyróżnień.

Laureaci Nagród im. Karola Miarki 2021:

 • - Zbigniew Bereszyński – kandydatura zgłoszona przez Instytut Śląski w Opolu - doktor nauk humanistycznych, członek antykomunistycznej opozycji, redaktor niezależnych wydawnictw, 13 XII 1981 internowany, zwolniony 14 X 1982. Badacz dziejów opozycji w czasach PRL, publikujący w szeregu czasopism naukowych i popularnonaukowych, autor i redaktor wielu publikacji.
 • - Dr hab. prof. UO Agata Zagórowska – kandydatura zgłoszona przez Uniwersytet Opolski - od 2012 roku jest pracownikiem UO, jest kierownikiem Katedry Rynku Pracy i Polityki Społeczno-Ekonomicznej Instytutu Ekonomii i Finansów. Aktywnie uczestniczy w pracach Polskiego Towarzystwa Ekonomicznego Oddział w Opolu – obecnie jest jego prezesem.
 • - Ewa Rurynkiewicz – kandydatura zgłoszona przez Wojewódzką Bibliotekę Publiczną w Opolu - prawnik, polityk i samorządowiec, w latach 2002–2006 członek zarządu województwa opolskiego. W 2006 r. została dyrektorem Akademickiego Inkubatora Przedsiębiorczości UO. Do 2016 r. pełniła funkcję kanclerza uczelni i doradcy rektora. Założyła również fundację Ambasada Przedsiębiorczości Kobiet.

- Chociaż jesteśmy bardzo podzieleni i są środowiska, które te podziały celowo generują – mówił dr Zbigniew Bereszyński – tym, co społeczeństwo w wymiarze regionalnym i krajowym może i powinno łączyć, to jest nasza przeszłość. Szczególnie ta związana z latami 80. – latami walki o wolność i demokrację. Bo wtedy większość społeczeństwa została zintegrowana na płaszczyźnie moralnej, na płaszczyźnie wspólnych wartości. Do tego warto nawiązywać.

Nagroda im. Karola Miarki przyznawana jest od 1983, docenia osiągnięcia osób, które w szczególny sposób przyczyniły się do upowszechniania kultury i nauki naszego regionu i zgodnie z zasadami życiowymi Karola Miarki czynią dobro na rzecz drugiego człowieka.

Nagrody Marszałka Województwa Opolskiego za Wydarzenie Muzealne Roku 2020

Nagroda specjalna – 10 000 zł:
- Muzeum Polskiej Piosenki w Opolu – aplikacja mobilna „O!polskie Muzea” - projekt obejmuje 22 muzea z województwa opolskiego, w aplikacji znajduje się 1001 zdigitalizowanych obiektów wraz z opisami muzealiów.

- Bardzo wierzę w artystyczną kooperację – mówił odbierając nagrodę dyrektor muzeum Jarosław Wasik. – Dlatego zaprosiliśmy około 25 muzeów do współpracy. Wchodząc do waszych telefonów możecie bezpłatnie ściągnąć aplikację „O!polskie Muzea”.

Nagrody po 5 000 zł:

 • - Muzeum Wsi Opolskiej w Opolu - wystawa Krucha sztuka, czyli od kurzego jaja do opolskiej kroszonki - stworzenie pierwszej na Opolszczyźnie ekspozycji stałej poświęconej historii i tradycji zdobienia jaj techniką rytowniczą.
 • - Muzeum Ziemi Kozielskiej w Kędzierzynie – Koźlu - wystawa Ziemia Kozielska i jej mieszkańcy – zmodernizowana stała ekspozycja wzbogacona m.in. o narrację na numerowanych planszach i wyposażona w elementy multimedialne.
 • - Muzeum im. Jana Dzierżona w Kluczborku - wystawa „Pod opieką 12 Apostołów - dawny rynek w Kluczborku” - wystawa prezentująca dzieje rynku, historię miasta oraz kluczborskiego cechu rzeźników.
 • - Muzeum Hutnictwa Doliny Małej Panwi w Ozimku - Wystawa stała Muzeum Hutnictwa Doliny Małej Panwi w nowej siedzibie - po remoncie trwającym od 2019 r. otwarto wystawę stałą i przeprowadzono „dni otwartych drzwi".
 • - Muzeum Piastów Śląskich w Brzegu - publikacja Brzeski Rocznik Zamkowy - pierwszy numer periodyku naukowego, który powstał w ramach współpracy Muzeum Piastów Śląskich w Brzegu oraz Instytutu Historii UO.
 • - Muzeum Ziemi Prudnickiej - film „Filip Robota. Portret bez retuszu” - film dokumentalny poświęcony postaci Filipa Roboty – ideowego ucznia Józefa Lompy i Karola Miarki, patrioty państwowego funkcjonującego w strukturach państwa pruskiego.
 • - Muzeum Regionalne w Dobrodzieniu – lekcje muzealne „Zwiedzanie muzeum w towarzystwie postaci historycznej – Królowej Caroli” - prezentacja postaci historycznej ważnej dla Dobrodzienia.
 • - Powiatowe Muzeum Ziemi Głubczyckiej – wykonanie muralu pt. „Koń w przestrzeni miejskiej - to inicjatywa oddolna, do której realizacji wykorzystano dwie metody kształcenia – metodę projektu i metodę warsztatową.

I w tej kategorii przyznano wyróżnienia.

Uroczystą galę zakończył koncert Andrzeja Piasecznego z zespołem.

Ruszyły zapisy na trzecie szczepienie dla młodzieży

Wideo

Materiał oryginalny: Gala w Teatrze Jana Kochanowskiego w Opolu. Nagrody marszałka za twórczość, działalność kulturalną oraz propagowanie kultury - Nowa Trybuna Opolska

Komentarze

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Dodaj ogłoszenie