Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Gdzie są grzyby? Dokąd wybrać się na grzyby w okolicach Radomska?

NM, SR
Sezon na grzyby trwa. Jesień to najlepszy okres, aby wyruszyć na grzybobranie. Gdzie szukać grzybów? O czym należy pamiętać wybierając się do lasu?

Grzyby to teraz temat szczególnie gorący, bo sezon na grzybobranie 2019 nabiera rumieńców. Dobrą informacją jest to, że mimo suszy polskie lasy są pełne miejsc, w których można zbierać podgrzybki, maślaki czy prawdziwki. Od kilku dni grzybiarze chwalą się już swoimi zbiorami także na terenie województwa łódzkiego i powiatu radomszczańskiego. Choć o prawdziwym wysypie jeszcze nie może być mowy, radzimy i przypominamy...

O czym należy pamiętać wybierając się na grzyby?

Każdemu grzybiarzowi niezbędny jest odpowiedni ekwipunek. Podczas wizyty w lesie należy mieć odpowiednie buty, najlepiej kalosze, koniecznie należy włożyć także długie spodnie i koszulę z długimi rękawami. Nogawki spodni wsadźmy do kaloszy. Na głowę nałóżmy czapkę z daszkiem lub kapelusz. Ponadto grzybiarzowi potrzebny jest nożyk do obcinania grzybów i koszyk

Wybierając się na grzybobranie należy posiadać wiedzę na temat gatunków jadalnych. Grzyby, które wzbudzą jakąkolwiek wątpliwość, należy zostawić na miejscu. Nie wolno zbierać grzybów, których się nie zna!
Nie wolno zbierać grzybów chronionych i niszczyć tych niejadalnych. Są w lesie tak samo niezbędne jak i grzyby przydatne do spożycia. W lesie bardzo łatwo się zgubić. Warto więc zawsze mieć ze sobą dobrze naładowany telefon komórkowy.

Gdzie jest najwięcej grzybów? Sprawdź na mapie

Zbieranie grzybów: przesądy

Istnieje wiele przesądów związanych ze zbieraniem grzybów. Kiedyś babki kiedyś wierzyły, że długie gotowanie niektórych grzybów pozbawia je substancji szkodliwych, albo że trujący grzyb barwi srebro na czarno, czy przecięty w pół zmieni kolor na niebieski, lub jego smak jest zawsze gorzki. Jednak okazuje się, że im bardziej słodszy smak, tym bardziej niebezpieczny jest dany grzyb.

Gdzie zbierać grzyby?

Istnieje wiele miejsc w Polsce, które szczególnie dobrze nadają się na zbieranie grzybów.

Najbardziej grzybnymi lasami są Bory Tucholskie, Puszcza Notecka, tereny nadmorskie – okolice Szczecina, Koszalina, Zatoki Gdańskiej, tereny Warmii i Mazur – okolice Olsztyna, a także okolice Włocławka, Płocka, Radomia, Inowłodza, Spały, Tomaszowa Mazowieckiego, Piotrkowa Trybunalskiego, Częstochowy, a na południu – najdalsze krańce Podkarpacia.

W powiecie radomszczańskim sezon na grzyby powoli się zaczyna, widać to m. in. na miejskim targowisku, gdzie grzybiarze sprzedają swoje zbiory.
- Grzybów nie ma jeszcze za dużo - powiedział nam jeden ze sprzedawców. - W lasach ciągle jest sucho, a przechodzące co kilka dni deszcze to stanowczo za mało. Wczoraj udało mi się zebrać koszyczek kurek i jednego borowika... podgrzybków nie było. Trzeba czekać na wysyp - zdradza.

Przypomnijmy, w sezonie najwięcej grzybów można znaleźć m. in. w lasach w gminach Żytno, Gidle, Wielgomłyny czy w okolicach Przedborza. Czytaj też: Radomszczańskie lasy są pełne grzybów. Gdzie się na nie wybrać? [MAPA]

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Dziennik Zachodni / Wielki Piątek

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na radomsko.naszemiasto.pl Nasze Miasto