Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Głubczyce. Poskromienie komtura

red.
Kościół p.w. Narodzenia NMP
Kościół p.w. Narodzenia NMP Tomasz Michalewski ARTE
Czasy joannitów w Głubczycach pamięta kościół parafialny p.w. Narodzenia Najświętszej Marii Panny i sąsiadująca ze świątynią kaplica św. Fabiana i Sebastiana. Krzyżowy Dwór, wybudowany przez zakonników w miejscu dzisiejszego Placu Armii Krajowej, zawalił się w XVI wieku, już po tym jak na stałe wywędrowali do pobliskich Grobnik.

Z Grobnik też tutaj przybyli, biorąc w opiekę ufundowany przez królową Kunegundę szpital św. Jana Ewangelisty, wzniesiony w okolicach dzisiejszej ul. Garbarskiej. W ich rękach znalazła się także głubczycka parafia Narodzenia NMP, założona w I połowie XIII wieku przez biskupstwo ołomunieckie. Z tego okresu pochodzą zachowane w kościele portale: południowy i zachodni – główny oraz maswerki okien. Joannici, którym prawo do patronatu nad głubczycką parafią nadał w 1259 r. król czeski Ottokar II, przyczynili się w XIV wieku do poważnej rozbudowy świątyni.

Późnogotycka kaplica św. Fabiana i Sebastiana powstała w roku 1501, za czasów komtura (komandora) Andreas Schundlo. Wsławił się ów joannita odmową złożenia hołdu właścicielowi miasta, niejakiemu Piotrowi Haugwitz, po czym zabrał się do odbudowy zniszczonego przez głubczyckich mieszczan dworu zakonnego w Grobnikach. Sprawy wziął w swoje ręce sąd, którego wyrokiem Schundlo zmuszony był do powrotu do Krzyżowego Dworu w Głubczycach. Kilkadziesiąt lat później, po tym jak w mieście przyjął się luteranizm, joannici opuścili je na zawsze. Porzucony i zdewastowany dwór niedługo potem legł w gruzach.

Odwiedzając Rynek w Głubczycach warto zajrzeć do Powiatowego Muzeum Ziemi Głubczyckiej, które w osobie dyrektor Barbary Piechaczek nie szczędzi sił na rzecz rozwoju projektu Szlaku Rycerzy Joannitów na Opolszczyźnie. Muzeum mieści się w odbudowanym w ostatnich latach ratuszu miejskim. Zajmuje I piętro, a także zabytkowe sukiennice na parterze oraz średniowieczną wieżę widokową. Gotyckie sukiennice słyną z jedynego w Polsce zamkniętego pod dachem średniowiecznego bruk oraz najlepiej zachowanych gotyckich portali wykonanych z tufu wulkanicznego.

Zobacz także: Góra Świętej Anny i cudowna figurka babci Chrystusa

Kontakt:

Parafia Narodzenia NMP, ul. Jana Pawła II 7, 48-100 Głubczyce, tel. 77 485 28 25

Powiatowe Muzeum Ziemi Głubczyckiej, ul. Rynek 1, 48-100 Głubczyce, tel. 77 485 01 93, e-mail: [email protected]

Stowarzyszenie Miłośników Muzeum i Ziemi Głubczyckiej, ul. Krakowska 3c/7, 48-100 Głubczyce, tel. 77 485 30 11

Stowarzyszenie Krótkofalowców Pogórza Opawskiego, Arkadiusz Korus, ul. Wiązowa 7, 48-100, Głubczyce, tel. 601 148 316

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Jak działają oszuści - fałszywe SMS "od najbliższych"

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na opole.naszemiasto.pl Nasze Miasto