Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Godzina "W" w Opolu. 77. rocznica wybuchu Powstania Warszawskiego. Obchody na osiedlu AK

Mirela Mazurkiewicz
Mirela Mazurkiewicz
Powstanie warszawskie wybuchło 1. sierpnia 1944 roku i było największą akcją zbrojną podziemia w okupowanej przez Niemców Europie. W 77. rocznicę tamtych wydarzeń Opolanie uczcili pamięć tych, którzy byli gotowi zginąć, walcząc o wolność.
Powstanie warszawskie wybuchło 1. sierpnia 1944 roku i było największą akcją zbrojną podziemia w okupowanej przez Niemców Europie. W 77. rocznicę tamtych wydarzeń Opolanie uczcili pamięć tych, którzy byli gotowi zginąć, walcząc o wolność. Mirela Mazurkiewicz
Powstanie warszawskie było największą akcja zbrojną podziemia w okupowanej przez Niemców Europie. Trwało 63 dni i zakończyło się klęską. W niedzielę (1 sierpnia) w Opolu uczczono tych, którzy za ojczyznę byli gotowi zginąć.

Punktualnie o godz. 17:00 zawyły syreny, upamiętniające godzinę "W". Pod pomnikiem Armii Krajowej na osiedlu AK w Opolu odbyły się obchody 77. rocznicy wybuchu powstania warszawskiego.

- To był wielki dramat dla ludzi Warszawy i dla kraju - mówił Henryk Wierny, prezes opolskiego zarządu okręgowego Światowego Związku Żołnierzy Armii Krajowej. - 1. sierpnia grupy niemieckich i hitlerowskich oprawców wpadły do Warszawy i sekcja po sekcji czyściły domy. Wszystkich mężczyzn traktowano jako bandytów i natychmiast rozstrzeliwano. Po upadku powstania ludność cywilną wysłano do obozu tymczasowego w Pruszkowie pod Warszawą. Ponad 150 tys. osób deportowano do różnych obozów koncentracyjnych, pozostałe 150 tys. wcielone do pracy w III Rzeszy. Taki był dramat ludzi, którzy walczyli o wolność i niepodległą Polskę.

W obchodach, mimo że odbywały się one w strugach deszczu, brali udział m.in. weterani AK i świadkowie zdarzeń z sierpnia 1944.

Przemysław Zych, wiceprezydent Opola, mówił, że miłość powstańców warszawskich do ojczyzny była tak wielka, że wielu nie wahało się oddać za nią życia.

- Warszawskie dzieci ruszyły w bój o wolną stolicę i niepodległą Polskę. Nękani, gnębieni, upadlani i zniewoleni latami wojny 1. sierpnia 1944 roku rozpoczęli walkę - mówił wiceprezydent Zych. - Dosyć już mieli nieustannych łapanek, publicznych egzekucji i brutalnych mordów, niejednokrotnie dokonywanych na dzieciach. Rocznica wybuchu powstania warszawskiego prowokuje, by wspomnieć hasło "Bóg, Honor, Ojczyzna ". Przesłanie w nich zwarte ma ogromne znaczenie dla pokolenia powstańców warszawskich i dla tych wszystkich, którzy walczyli o niepodległość. To hasło było drogowskazem inicjującym działania, rodzącym odwagę i dającym nadzieję.

Obchody rocznicy były okazją do tego, by uhonorować zasłużonych. Major Andrzej Witkowski otrzymał rzeźbę z podobizną Józefa Piłsudskiego na koniu. Zasłużeni mieszkańcy regionu odebrali też monety okolicznościowe NBP.

od 12 lat
Wideo

Wybory samorządowe 2024 - II tura

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na opole.naszemiasto.pl Nasze Miasto