Góra św. Anny: atrakcje i najciekawsze miejsca. Prastary wulkan, piękna przyroda i sanktuarium – co jeszcze warto tam zobaczyć?

Patrycja Seklecka
Patrycja Seklecka
Zabytkowe sanktuarium franciszkanów.
Zabytkowe sanktuarium franciszkanów. Błażej Duk (za zgodą) / goraswanny.pl
Polska nie przestaje zadziwiać nawet najbardziej zapalonych podróżników. Pełna tajemniczych miejsc, skrywa w sobie relikty po procesach zachodzących na naszej planecie miliony lat wstecz. Jedną z takich pozostałości jest Góra Świętej Anny z wieloma atrakcjami i ciekawymi miejscami. Prastary wulkan, piękna przyroda i sanktuarium – co jeszcze warto tam zobaczyć? W artykule znajdziecie najważniejsze informacje, m.in. opisy, cenniki i godziny otwarcia.

Spis treści

Góra Świętej Anny oglądana z lotu ptaka.
Góra Świętej Anny oglądana z lotu ptaka. Błażej Duk (za zgodą) / goraswanny.pl

Góra św. Anny: dojazd, mapa. Gdzie jest Góra Świętej Anny?

Wznosząca się na wysokość 408 m n.p.m. Góra Świętej Anny mieści się w gminie Leśnica na Wyżynie Śląskiej. Od największych miast Polski dzieli ją odległość:

 • Warszawa – 306 km, ok. 4 godziny
 • Kraków – 157 km, ok. 2 godziny
 • Łódź – 215 km, ok. 3 godziny
 • Wrocław – 125 km, niecałe 2 godziny
 • Poznań – 312 km, ok. 4 godziny
 • Gdańsk – 531 km, ok. 5,5 godziny
 • Szczecin – 502, ok. 5,5 godziny

Góra św. Anny – wulkan sprzed milionów lat

Dziesiątki milionów lat temu Śląsk był miejscem pokrytym wulkanami – w wyniku występujących wtedy ruchów górotwórczych, na miejscu dzisiejszej Góry Świętej Anny, również powstał wulkan. Kojarzone przez nas wzniesienie nie jest jednak górą wulkaniczną, a zaledwie pozostałością komina wypełnionego zastygłą lawą. Poprzednia formacja sprzed milionów lat została zniszczona m.in. w wyniku erozji – miejsce to jest w pełni bezpieczne dla turystów i samych mieszkańców.

Przygotuj się na wyprawę w góry

kup najtaniej

adidas

Adidas Terrex Ax2R Czarne Bb1935

183,99 zł

kup najtaniej

Elbrus

Elbrus Faltis Jr Phanton Black Saffron

109,99 zł

kup najtaniej

Campus

Campus Vasto

249,00 zł

kup najtaniej

adidas

BUTY ADIDAS TERREX AX4 GZ3009

450,70 zł

kup najtaniej

adidas

Adidas Hyperhiker K Gz9216 Czarny

164,99 zł

kup najtaniej

Salomon

Salomon X Ultra Mid 4 Gtx Gore Tex 413834

570,00 zł

kup najtaniej

Meindl

Meindl Borneo 2 Mfs Sub17633

979,99 zł

kup najtaniej

Salomon

Salomon Xa Pro V8 L41436200

190,80 zł

kup najtaniej

Columbia

Columbia Trailstorm Waterproof Black Solar

329,99 zł

kup najtaniej

The North Face

The North Face Storm Strike Iii Wp Grafitowy

349,30 zł
Materiały promocyjne partnera

Góra św. Anny: atrakcje. Co warto zobaczyć podczas wycieczki?

Góra Świętej Anny jest pełna ciekawych zabytków i atrakcji, co czyni z niej idealną lokalizację na weekendową wycieczkę o każdej porze roku. Ze wzgórza roztaczają się zapierające dech w piersiach widoki. Najpopularniejsze punkty na mapie Góry Świętej Anny to bez wątpienia park krajobrazowy, sanktuarium czy amfiteatr (dokładniej opisane poniżej), jednak w niewielkiej odległości znajdziecie równie interesujące miejsca.

 1. Ruiny wiatraka w Kadłubcu – samotne mury holenderskiego wiatraka w Kadłubcu to jedna z największych atrakcji tamtych okolic. Z XIX-wieczną konstrukcją o okrągłym kształcie wiąże się kilka tragicznych zdarzeń (m.in. śmierć dziecka czy mieszkańca wsi). Warto podejść do tego miejsca z należytym szacunkiem.
 2. „Siedem Źródeł” – wywierzysko krasowe, które w przeszłości zasilało siedem młynów wodnych. Co ciekawe, woda ta nigdy nie zamarza – jej średnia temperatura to ok. 10 stopni Celsjusza.
 3. Ruiny folwarku Waldhof w Zdzieszowicach – dzieje związanego prawdopodobnie z pałacem w Żyrowej obiektu do dziś spędzają sen z powiek miłośnikom historii. Niewiele wiadomo o jego powstaniu, jednak jedno jest pewne – folwarczne mury stoją tam dumnie do dziś, nie dając o sobie zapomnieć.

Park Krajobrazowy Góra Świętej Anny

Obejmujący powierzchnię ponad 5 tys. hektarów Park Krajobrazowy „Góra Świętej Anny” to miejsce bardzo malownicze – obfitujący w wąwozy, groty, parowy i inne formy krasowe, jest nie tylko miejscem ochrony zjawiskowej flory i fauny tej części woj. opolskiego, ale też dobrym punktem spacerowym. W obszarze parku wyodrębniono aż 6 rezerwatów – w części z nich można znaleźć także pomniki przyrody, m.in. lipy drobnolistne, klony czy układ skał ze stożkiem tufów wulkanicznych.

Góra św. Anny: sanktuarium. Kościół, klasztor i kaplice

Figura przedstawiająca podobiznę św. Anny Samotrzeciej.
Figura przedstawiająca podobiznę św. Anny Samotrzeciej. Błażej Duk (za zgodą) / goraswanny.pl

Góra Świętej Anny słynie przede wszystkim z zabytkowego sanktuarium franciszkanów. Wzniesiony tam kościół skrywa we wnętrzu rzecz naprawdę wyjątkową – figurę przedstawiającą podobiznę św. Anny Samotrzeciej. Rzeźba, według wiernych „słynąca łaskami”, pochodzi najprawdopodobniej z II połowy XV wieku – podobno w przedmiocie znajdują się małe kawałki kości świętej. Obecnie, po przeniesieniu z bocznego ołtarza, figurę można oglądać w centralnym punkcie świątyni, czyli ołtarzu głównym.

Oprócz klasztoru franciszkanów (przybyłych tam po raz pierwszy w 1655 roku), na obszarze sanktuarium znajduje się także m.in. 26 kaplic Drogi Męki Pańskiej i Dróżek Matki Boskiej z XVIII wieku, dom pielgrzyma czy żołnierskie mogiły.

Czytaj też: Kalwaria Zebrzydowska, czyli kraina kościołów i kaplic. Co warto tam zobaczyć? Najważniejsze informacje: msze święte, atrakcje, noclegi

Amfiteatr na Górze Świętej Anny

Amfiteatr na Górze Świętej Anny w jesiennej odsłonie.
Amfiteatr na Górze Świętej Anny w jesiennej odsłonie. Błażej Duk (za zgodą) / goraswanny.pl

Amfiteatr i ulokowany obok Pomnik Czynu Powstańczego mają przypominać o poległej w powstaniach śląskich ludności. Z początku znajdował się tam kamieniołom, a później terenami zarządzali Niemcy budując tam konstrukcję poświęconą poległym w 1921 roku obywatelom Niemiec – zbudowany wtedy amfiteatr podziwiamy do dziś. Znajdowało się tam również mauzoleum, które zostało wysadzone pod koniec II wojny światowej. Na to miejsce polskie władze postanowiły upamiętnić pomnikiem powstańców walczących o polskość Śląska – za jego projektem stał Xawery Dunikowski. Pojawiły się także plany przebudowy amfiteatru, z których ostatecznie zrezygnowano. Dziś miejsce to przyciąga Polaków i Niemców, będąc jednym z najważniejszych tego typu obiektów regionu.

Nieopodal zlokalizowane jest także Muzeum Czynu Powstańczego w Górze Świętej Anny, poświęcone historii powstań śląskich.

Cennik

 • Bilet normalny (budynek wystawienniczy + galeria) – 15 zł
 • Bilet normalny (kamienica czynszowa) – 10 zł
 • Bilet ulgowy (budynek wystawienniczy + galeria) – 10 zł
 • Bilet ulgowy (kamienica czynszowa) – 5 zł

Placówka jest czynna od wtorku do niedzieli w godz. 9:00 – 16:00 (w okresie zimowym muzeum nieczynne również w niedziele).

Przywieź z wakacji wyjątkowe zdjęcia!

kup najtaniej

Polaroid

Polaroid Now niebieski

579,00 zł

kup najtaniej

AgfaPhoto

Harman AgfaPhoto Reusable Photo Camera Brązowy

129,90 zł

kup najtaniej

Polaroid

Polaroid Now biały

437,00 zł

kup najtaniej

Polaroid

Polaroid GO Biały

389,00 zł

kup najtaniej

Kodak

Kodak Ektar H35 czarny

333,00 zł

kup najtaniej

Fujifilm

FujiFilm Instax Mini 11 różowy

312,00 zł

kup najtaniej

Kodak

Kodak Ektar H35 żółty

333,00 zł

kup najtaniej

Fujifilm

Fujifilm Instax Mini 11 fiolet futerał Box

399,00 zł

kup najtaniej

Fujifilm

FujiFilm Instax mini LiPlay Złoty

629,00 zł

kup najtaniej

Kodak

Kodak Printomatic żółty (SB4159)

339,99 zł

kup najtaniej

Fujifilm

Fujifilm Instax Mini 90 Neo Classic czarny

646,87 zł

kup najtaniej

Kodak

Kodak Fun Saver 400

64,00 zł

kup najtaniej

Fujifilm

FUJIFILM Instax Square SQ1 Pomarańczowy

439,00 zł

kup najtaniej

Fujifilm

FujiFilm Instax Wide 300 Toffi

528,00 zł

kup najtaniej

Fujifilm

FujiFilm Instax Mini 11 niebieski

358,00 zł
Materiały promocyjne partnera

Tor saneczkowy na Górze św. Anny – cennik, godziny otwarcia

Zjeżdżalnia grawitacyjna „Harcówka” to jedna z najbardziej szalonych atrakcji w okolicach – jadące z bezpieczną, ale dostarczającą zastrzyku adrenaliny prędkością ukażą pasażerom (tym dużym i małym) Górę Świętej Anny z wyjątkowej perspektywy. Jeżeli macie w sobie choć trochę chęci do odkrywania świata przez doświadczanie intensywnych emocji, koniecznie zwróćcie uwagę na tę atrakcję podczas wyprawy – szczególnie, jeżeli będą towarzyszyć wam dzieci.

Z powodu zmiennej pogody w tamtej części kraju, atrakcja zazwyczaj czynna jest od czerwca do września w godzinach 11:00 – 20:00. Dni i godziny mogą jednak ulec zmianie – w celu skorzystania z atrakcji najlepiej skontaktować się z zarządcą telefonicznie (numer telefonu dostępny jest na stronie internetowej zjeżdżalni „Harcówka”).

Cennik

 • 1 zjazd – 7 zł
 • 2 zjazdy – 13 zł
 • 3 zjazdy – 20 zł
 • 5 zjazdów – 25 zł
 • 40 zjazdów – 160 zł

Zjeżdżalnia grawitacyjna „Harcówka” zlokalizowana jest przy ul. Planetorza 2.

Góra Świętej Anny: atrakcje dla dzieci w pobliżu

W pobliżu Góry Świętej Anny znajdują się także inne, równie ciekawe atrakcje. Gdzie i w jakiej odległości od wzniesienia je znajdziemy?

 1. Stumilowy Lasek w Żyrowej (ok. 6,5 km) – park rozrywki dla dzieci z postaciami z bajek, kolejką i drewnianymi domkami.
 2. Rynek w Leśnicy (ok. 4,4 km) – w drodze na Górę Świętej Anny warto przejść się uliczkami centrum niewielkiej miejscowości Leśnica. Odnowione kamienice czy zabytkowe domy i kościoły mogą stać się bohaterami ciekawych opowieści, które zainteresują nawet dzieci w wieku wczesnoszkolnym.
 3. Park Miniatur w Olszowej (ok. 11 km) – zajmujący powierzchnię ok. 2,5 ha park miniatur to gratka dla gości młodszych i starszych – znajdziecie tam m.in. miniatury najsłynniejszych budowli świata, salę zabaw i park linowy.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Kajakiem pływał wśród rekinów - zobacz wywiad z Janem Skwarą

Materiał oryginalny: Góra św. Anny: atrakcje i najciekawsze miejsca. Prastary wulkan, piękna przyroda i sanktuarium – co jeszcze warto tam zobaczyć? - Strona Podróży

Komentarze

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Wróć na opole.naszemiasto.pl Nasze Miasto
Dodaj ogłoszenie