Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

GUS: Na Opolszczyźnie żyje się lepiej, ale ciągle gonimy bogatsze regiony. Gdzie zarabia się u nas najwięcej, a gdzie najmniej?

Krzysztof Strauchmann
W 2020 przeciętne wynagrodzenie brutto na Opolszczyźnie wynosiło 4,8 tysiąca złotych.
W 2020 przeciętne wynagrodzenie brutto na Opolszczyźnie wynosiło 4,8 tysiąca złotych. Archiwum
Wyraźna poprawa sytuacji materialnej i warunków mieszkaniowych mieszkańców – to najważniejsze zmiany, zanotowane przez statystyków w latach 2015 – 2020. Pogłębił się równocześnie kryzys demograficzny na Opolszczyźnie.

Opolski urząd statystyczny opublikował swoje analizy, dotyczące warunków codziennego życia mieszkańców województwa w ostatnich 5 latach (2015 – 2020).

- W 2020 statystyczny mieszkaniec Opolszczyzny miał do dyspozycji na swoje potrzeby 1711 złotych. To o 420 złotych więcej niż pięć lat wcześniej - poinformował Główny Urząd Statystyczny.

Pod względem dochodu rozporządzalnego jesteśmy jednak na 14 miejscu w Polsce. Na Mazowszu przeciętny mieszkaniec dysponuje miesięcznie kwotą ponad 500 złotych większą.

W 2020 przeciętne wynagrodzenie brutto na Opolszczyźnie wynosiło 4,8 tysiąca złotych i było o 8 procent niższe od przeciętnej krajowej. Zarobki podnosi sektor publiczny, bo w prywatnych firmach przeciętne wynagrodzenie stanowiło niecałe 4,5 tysiąca i było aż o ponad 10 procent niższe od średniej krajowej.

Najlepiej zarabia się w powiatach:

  • kędzierzyńsko–kozielskim,
  • krapkowickim,
  • i w Opolu.

Najgorzej zaś w powiecie prudnickim.

Różnica między bogatymi a biednymi wynosi ponad 1,1 tys. zł. Przeciętna emerytura wyniosła u nas w 2020 roku 1413 złotych brutto i była o 170 złotych wyższa niż w 2015.

Większość pieniędzy przeznaczamy na konsumpcję. Najwięcej, bo co czwartą złotówkę wydajemy na żywność i napoje bezalkoholowe.

Na alkohol i tytoń przeznaczamy około 3 procent swoich pieniędzy. Tyle co na odzież i obuwie, a znacznie więcej niż na edukację. Koszty mieszkania, to na Opolszczyźnie ok. 16 procent wydatków domowych.

W porównaniu do roku 2015 dużo więcej wydajemy na:

  • transport,
  • wyposażenie mieszkań,
  • jedzenie.

Mniej min. na utrzymanie mieszkania, zdrowie czy wyjazdy. Z urządzeń kupujemy najczęściej smartfony, liczba tych urządzeń zwiększyła się w ciągu 5 lat o 34 procent.

Staramy się zdrowo odżywiać, bo znacznie spadło spożycie cukru, a lekko spożycie mięsa, pieczywa czy tłuszczów. Jemy trochę więcej owoców, choć wcale nie więcej warzyw.

- Na 1000 mieszkańców przypada u nas 371 mieszkań i jest to jeden z najniższych wskaźników kraju. Niemniej jednak liczba mieszkań w województwie w ciągu 5 lat wzrosła o ponad 10 tysięcy - wynika z danych GUS-u.

Przybyło mieszkań wyposażonych w kanalizację, wodociągi. Z wodociągów korzysta już 97 procent mieszkańców województwa i pod tym względem jesteśmy prawdziwą potęgą. Kanalizacja jest natomiast dostępna tylko dla 74 procent społeczeństwa w regionie.

W 2020 roku 63 procent rodzin na Opolszczyźnie uważało, że ich sytuacja materialna jest dobra albo raczej dobra. I pod tym względem jesteśmy największymi optymistami w Polsce.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Powrót reprezentacji z Walii. Okęcie i kibice

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na opole.naszemiasto.pl Nasze Miasto