Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

I Targi Dostępności w Opolu pokazują jak stworzyć rzeczywistość przyjazną osobom z niepełnosprawnościami

Iwona Kłopocka-Marcjasz
Iwona Kłopocka-Marcjasz
I Targi Dostępności w Opolu.
I Targi Dostępności w Opolu. IKA
Kilkudziesięciu wystawców prezentuje w Stegu Arenie nowoczesne udogodnienia architektoniczne i nowości technologiczne ułatwiające osobom niepełnosprawnym udział we wszystkich sferach życia społecznego. To pierwsze Targi Dostępności w Polsce. Potrwają do wtorku, 8 listopada.

Dostępność to już nie tylko podjazd dla wózków, likwidacja schodów i instalacja windy. Chodzi o to, by osoby z niepełnosprawnościami mogły w pełni uczestniczyć we wszelkich formach aktywności bez względu na to czy widzą, słyszą, mogą się poruszać. Na targach prezentowane są urządzenia, usługi i pomysły. Od najprostszych, jak wtyczka z wygodnym uchwytem, która ułatwi osobie niesprawnej ruchowo wyłączyć żelazko, przez książki, w których dotykiem można obejrzeć np. zabytki Opolszczyzny, aż po pętle indukcyjne, dzięki którym osoby korzystające z aparatów słuchowych mogą uczestniczyć w różnych wydarzeniach na równi ze słyszącymi. Celem jest wymiana doświadczeń i pokazanie rozwiązań niwelujących bariery, na jakie natrafiają niepełnosprawni w codziennym życiu.

- Świat osób głuchych, niewidomych, z niepełnosprawnością to świat, któremu należy pomóc. Tu nie chodzi tylko o integrację, ale o pomoc techniczną w życiu codziennym -podkreśla Władysław Sztefic, prezes Wojewódzkiego Towarzystwa Walki z Kalectwem w Opolu.

Ministerstwo Rozwoju i Technologii ma na targach stoisko, na którym informacji udzielają eksperci z branży budowlanej, architektonicznej oraz regulacji prawnych. Instytut Transportu Samochodowego w Warszawie pokazuje prototyp roweru ze zmiennym rozstawem kół, zapewniającym stabilność i wspomaganiem elektrycznym dopasowanym do siły mięśni użytkownika.
Centralny Instytut Ochrony Pracy demonstruje aplikację, która osobom z niepełnosprawnością intelektualną podpowiada różne czynności w ramach wykonywanych zadań, prowadząc ich krok po kroku. Firma Profi-Art z Opola jest producentem tyflomap - to informacje przestrzenne dla osób, które czytają za pomocą dotyku. Takie mapy zamawiają urzędy, muzea. W Opolu ostatnio skorzystał z tego rozwiązania Uniwersytecki Szpital Kliniczny.

- Na targach dzielimy się pomysłami na dostępność - mówi Małgorzata Jarosińska-Jedynak, minister funduszy i polityki regionalnej. - Przed naszym resortem wdrożenie dyrektywy o dostępności, która będzie nakładać pewne obowiązki na przedsiębiorców.

- Wiele rzeczy już się zmieniło, ale wciąż najwięcej problemów jest w naszej mentalności, żeby dawać ludziom szanse na normalne życie - mówił Paweł Wdówik, pełnomocnik rządu ds. osób niepełnosprawnych.

Targi oprócz rozwiązań praktycznych oferują także eksperckie panele dyskusyjne.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Dziennik Zachodni / Wybory Losowanie kandydatów

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Materiał oryginalny: I Targi Dostępności w Opolu pokazują jak stworzyć rzeczywistość przyjazną osobom z niepełnosprawnościami - Nowa Trybuna Opolska

Wróć na opole.naszemiasto.pl Nasze Miasto