Nasza Loteria

II Opolski Etnofestiwal. Zaproszenie na święto tradycji na Zamku w Niemodlinie. Organizatorzy promują lokalne tradycje ludowe

Marcin Żukowski
Marcin Żukowski
I Opolski Etnofestiwal był dużym sukcesem frekwencyjnym. Zamek w Niemodlinie odwiedziło wówczas 7 tys. gości
I Opolski Etnofestiwal był dużym sukcesem frekwencyjnym. Zamek w Niemodlinie odwiedziło wówczas 7 tys. gości Archiwum Zamku w Niemodlinie
We wtorek 15 sierpnia na Zamku w Niemodlinie drugi raz odbędzie się Opolski Etnofestiwal. Organizatorzy chcą promować lokalne tradycje ludowe i przypominają tradycyjne korzenie sierpniowego święta. Zeszłoroczna edycja cieszyła się bardzo dużym zainteresowaniem i przyciągnęła około 7 tysięcy uczestników. Do tegorocznej odsłony festiwalu już zgłosiło się około 50 wystawców.

Przyzwyczajeni jesteśmy do tego, że 15 sierpnia świętujemy Dzień Wojska Polskiego ustanowiony w rocznicę zwycięskiej Bitwy Warszawskiej z 1920 r. Z tej okazji organizowane są uroczystości patriotyczne, festyny, pikniki połączone czasami z wydarzeniami
kulturalnymi, ale raczej w towarzystwie czołgów i innych militariów. Można też inaczej.

- W Kościele katolickim obchodzi się tego dnia uroczystość Zaśnięcia i Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny. Zapomina się najczęściej, że 15 sierpnia to w tradycji ludowej dzień Matki Boskiej Zielnej - tłumaczy dr Joanna Banik z opolskiego oddziału terenowego Narodowego Instytutu Dziedzictwa.

W polskiej tradycji ludowej Matka Boska czczona jest jako patronka ziemi, ziół, kwiatów, owoców i zbóż. O starej tradycji rolniczej pamięta się w Niemodlinie, gdzie na tamtejszym zamku już po raz drugi zostanie zorganizowany Opolski Etnofestiwal - święto lokalnych tradycji i rękodzieła.

- Niemodlińscy rolnicy nadal wierzą w moc ziół i poświęconych w kościele bukietów maryjnych. Z tej tradycji wyrosło zamkowe święto ziół, które w ubiegłym roku przerodziło się w Etnofestiwal - mówi Joanna Kardasińska z niemodlińskiego Zamku, organizująca wspólnie z dr Joanną Banik Opolski Etnofestiwal.

Współorganizatorem II edycji festiwalu jest Nadbałtyckie Centrum Kultury w Gdańsku.

Podczas tegorocznego Etnofestiwalu odbędą się liczne warsztaty, m.in. haftu borowiackiego i tucholskiego, malowania fliz, czyli ozdobnych płytek, które do dziś znajdują się na ścianach niektórych żuławskich domów, a także tworzenia motanek dekorowanych stemplami. Głosem w dyskusji o dziedzictwie kulturowym będzie również koncert zespołu Kiev office. Jak tłumaczy dr Joanna Banik, ta gdyńska grupa nie boi się podejmowania trudnych tematów i swoją ostatnią płytę poświęciła kulturze Słowińców - nieistniejącej już społeczności Kaszubów Nadłebskich.

- Opolski Etnofestiwal to przede wszystkim oferta dla rodzin na miłe spędzenie świątecznego popołudnia. W gościnnych progach niemodlińskiego zamczyska będzie można poznać wiele lokalnych tradycji, wziąć udział w ciekawych warsztatach, posmakować lokalnego dziedzictwa kulinarnego, w tym zwłaszcza niemodlińskiego karpia - przekonują organizatorki.

Program rozpocznie się o godz. 15.00 spektakularnym lotem tysiąca gołębi pocztowych.

Warto wspomnieć, że w murach niemodlińskiego Zamku podpisano wniosek o wpis tradycji zielarstwa i ziołolecznictwa na Śląsku Opolskim na krajową listę niematerialnego dziedzictwa kulturowego.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

NaM - Podlaskie ligawki

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Komentarze

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Wróć na opole.naszemiasto.pl Nasze Miasto