Przyzwyczajeni jesteśmy do tego, że 15 sierpnia świętujemy Dzień Wojska Polskiego ustanowiony w rocznicę zwycięskiej Bitwy Warszawskiej z 1920 r. Z tej okazji organizowane są uroczystości patriotyczne, festyny, pikniki połączone czasami z wydarzeniami
kulturalnymi, ale raczej w towarzystwie czołgów i innych militariów. Można też inaczej.
- W Kościele katolickim obchodzi się tego dnia uroczystość Zaśnięcia i Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny. Zapomina się najczęściej, że 15 sierpnia to w tradycji ludowej dzień Matki Boskiej Zielnej - tłumaczy dr Joanna Banik z opolskiego oddziału terenowego Narodowego Instytutu Dziedzictwa.
W polskiej tradycji ludowej Matka Boska czczona jest jako patronka ziemi, ziół, kwiatów, owoców i zbóż. O starej tradycji rolniczej pamięta się w Niemodlinie, gdzie na tamtejszym zamku już po raz drugi zostanie zorganizowany Opolski Etnofestiwal - święto lokalnych tradycji i rękodzieła.
- Niemodlińscy rolnicy nadal wierzą w moc ziół i poświęconych w kościele bukietów maryjnych. Z tej tradycji wyrosło zamkowe święto ziół, które w ubiegłym roku przerodziło się w Etnofestiwal - mówi Joanna Kardasińska z niemodlińskiego Zamku, organizująca wspólnie z dr Joanną Banik Opolski Etnofestiwal.
Współorganizatorem II edycji festiwalu jest Nadbałtyckie Centrum Kultury w Gdańsku.
Podczas tegorocznego Etnofestiwalu odbędą się liczne warsztaty, m.in. haftu borowiackiego i tucholskiego, malowania fliz, czyli ozdobnych płytek, które do dziś znajdują się na ścianach niektórych żuławskich domów, a także tworzenia motanek dekorowanych stemplami. Głosem w dyskusji o dziedzictwie kulturowym będzie również koncert zespołu Kiev office. Jak tłumaczy dr Joanna Banik, ta gdyńska grupa nie boi się podejmowania trudnych tematów i swoją ostatnią płytę poświęciła kulturze Słowińców - nieistniejącej już społeczności Kaszubów Nadłebskich.
- Opolski Etnofestiwal to przede wszystkim oferta dla rodzin na miłe spędzenie świątecznego popołudnia. W gościnnych progach niemodlińskiego zamczyska będzie można poznać wiele lokalnych tradycji, wziąć udział w ciekawych warsztatach, posmakować lokalnego dziedzictwa kulinarnego, w tym zwłaszcza niemodlińskiego karpia - przekonują organizatorki.
Program rozpocznie się o godz. 15.00 spektakularnym lotem tysiąca gołębi pocztowych.
Warto wspomnieć, że w murach niemodlińskiego Zamku podpisano wniosek o wpis tradycji zielarstwa i ziołolecznictwa na Śląsku Opolskim na krajową listę niematerialnego dziedzictwa kulturowego.

NaM - Podlaskie ligawki
Dołącz do nas na Facebooku!
Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!
Kontakt z redakcją
Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?