Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Ile osób może być w kościele w strefie żółtej, a ile w czerwonej? Nowy dekret biskupa opolskiego

Krzysztof Ogiolda
Krzysztof Ogiolda
Karolina Misztal
Wydany dzisiaj dekret bpa Andrzeja Czai obowiązuje od soboty (17 października) do odwołania. Co zarządził ordynariusz diecezji opolskiej?

Ordynariusz opolski postanawia w nim m.in.:

  • Podtrzymuje dyspensę od obowiązku uczestnictwa w niedzielnej i świątecznej Mszy świętej dla osób w podeszłym wieku i innych poważnie zagrożonych z uwagi na tzw. choroby towarzyszące czy stan błogosławiony, osoby z objawami infekcji, przebywających w kwarantannie i samoizolacji oraz tych, którzy odczuwają wzmożoną obawę przed zakażeniem.
  • Zobowiązuję wiernych do zakrywania ust i nosa podczas przebywania w obiektach kultu religijnego częścią odzieży, maską, maseczką bądź przyłbicą. Dotyczy to również koncelebransów i usługujących. Z tego obowiązku wyłączeni są jedynie główni celebransi oraz ci, którym zezwalają na to odrębne przepisy państwowe.
  • W kościołach czy kaplicach, leżących na terenie tzw. strefy żółtej, w obrzędach kultu religijnego nie może uczestniczyć więcej niż 1 osoba na 4 m2, natomiast w tzw. strefie czerwonej – nie więcej niż 1 osoba na 7 m2. Informację o dopuszczalnej liczbie wiernych należy wywiesić na głównych drzwiach kościoła bądź w ich pobliżu.
  • Sprawowanie sakramentu pokuty nie może się odbywać w zamkniętych konfesjonałach. W przypadku, gdy w danym kościele nie ma konfesjonałów otwartych, należy przenieść spowiedź do bocznych kaplic czy innych tego typu miejsc w kościołach bądź w bliskiej od nich odległości, odpowiednio przestronnych i często wietrzonych. Krata, oddzielająca penitenta od spowiednika, ma być pokryta folią ochronną, właściwie dezynfekowaną i codziennie zmienianą. Zarówno penitent, jak i spowiednik mają mieć zasłonięte usta i nos. Zabrania się podawania wiernym do ucałowania stuły tam, gdzie jest taki zwyczaj.
  • W kościołach parafialnych biskup zaleca codzienne wystawianie Najświętszego Sakramentu
  • i odprawianie adoracji przy Nim z odśpiewaniem suplikacji oraz – zwłaszcza w październiku i na początku listopada – odmówienie Różańca. W przypadku proboszczów sprawujących posługę w kilku parafiach miejscem adoracji ma być kościół parafii, na terenie której proboszcz mieszka.
  • W czasie rozdzielania wiernym Komunii świętej wszyscy komunikujący mają mieć bezwzględnie zasłonięte usta i nos.
  • Wierni mają prawo przyjmować Komunię Świętą zarówno do ust, jak i na rękę, w postawie klęczącej albo stojącej. Niezależnie jednak od tego, należy oddzielnie udzielać Komunii św. do ust i na rękę (np. jeden szafarz udziela Komunii do ust,
  • a drugi na rękę). Proboszczów zobowiązuję do ogłaszania przed udzielaniem Komunii świętej porządku jej rozdzielania, a także pilnowania, aby wszyscy, którzy mają rozdzielać Komunię świętą, dezynfekowali ręce przed udzielaniem jej wiernym.
  • Usta i nos mają mieć nadal zasłonięte wszystkie osoby, tak duchowne, jak świeckie, które przyjmują interesantów w kancelarii parafialnej czy zakrystii.
  • Należy odwołać rekolekcje, misje czy wyjazdy duszpasterskie, organizowane dla wiernych w parafiach.
  • Należy odwołać zaplanowane ogólne spotkania kapłańskie oraz zachować daleko idącą powściągliwość w spotkaniach prywatnych, by nie doprowadzić do sytuacji, w której nie będzie możliwe objęcie posługą duszpasterską wszystkich parafii diecezji.
  • Spotkania formacyjne, organizowane dla dzieci i młodzieży, należy prowadzić w trybie zdalnym, a jeśli jest to niemożliwe, należy je odwołać.
  • Biskup zakazuje napełniania kropielnic wodą święconą.
  • Zachęcam do transmitowania Mszy św. i nabożeństw dla wiernych, którzy nie mogą w nich fizycznie uczestniczyć. Równocześnie przypominam, że nie wolno udostępniać nagrań obrzędów kultu religijnego po ich zakończeniu – pisze biskup.
  • Zachowując nadzwyczajne środki ostrożności, należy sprawować posługę duszpasterską wobec chorych, którą nadal pełnić mogą jedynie duchowni. Odwiedzając chorych, duchowni mają mieć zasłonięte usta i nos oraz dezynfekować ręce przed wizytą w każdym domu, a także po niej.
  • Odwołuję kursy formacyjne dla kapłanów, zaplanowane na październik i listopad br. - postanawia biskup opolski. Zawieszam dalsze udzielanie sakramentu bierzmowania. Odwołuję wybory do Parafialnych Rad Duszpasterskich. Tym samym kadencje aktualnych rad zostają przedłużone aż do nowych dyspozycji w tej sprawie.
  • Zarządzenia dotyczące organizacji Uroczystości Wszystkich Świętych oraz Wspomnienia Wszystkich Wiernych Zmarłych (dzień zaduszny) zostaną podane w późniejszym terminie.
od 7 lat
Wideo

21 kwietnia II tura wyborów. Ciekawe pojedynki

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Materiał oryginalny: Ile osób może być w kościele w strefie żółtej, a ile w czerwonej? Nowy dekret biskupa opolskiego - Nowa Trybuna Opolska

Wróć na opole.naszemiasto.pl Nasze Miasto