Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Jak powstaje hala stalowa?

materiał partnera

Stal to bardzo powszechny materiał, który wykorzystuje się w życiu codziennym. Znajdziemy go na każdym kroku, zarówno w domach jak i na ulicach, w pracy, szkole oraz wielu innych miejscach. Stal największą popularnością cieszy się w przypadku budownictwa. Konstrukcje stalowe są długowieczne, wytrzymałe i stabilne. Stal ma szerokie zastosowanie w budownictwie ze względu na swoją wytrzymałość, możliwość kilkukrotnej obróbki, rozciągliwość, plastyczność, odporność na łamanie, gięcie i zgniatanie. Stal, która jest gotowa i posiada określony kształt jest hartowana, zabezpieczana i obrabiana w taki sposób, aby była jak najtwardsza i odporna na wszelkiego rodzaju korozje.

Kiedy słyszymy o konstrukcjach stalowych, to w pierwszej kolejności wyobrażamy sobie hale stalowe, potężne maszty, zbiorniki oraz nowoczesne obiekty budowlane, które preferują wykorzystanie stali ze względu na jej wytrzymałość. Według ekspertów z http://linstar.eu/, ze stali wyrabiane są także pręty, które służą do zbrojenia fundamentów, rury, śruby oraz wiele innych obiektów, bez których ciężko sobie wyobrazić dzisiejsze budownictwo. Najwięcej stali, zawierają takie obiekty jak hale stalowe wystawowe, przemysłowe itp. warto dowiedzieć się, jak taka hala powstaje.

Podstawa czyli fundamenty

W przypadku hal stalowych fundamenty zbudowane są ze stopów żelbetonowych, które ustawia się na gruncie nośnym – zwykle bezpośrednio, gdyż nie wymagają dodatkowej wyściółki. Całe przedsięwzięcie rozpoczyna się od zrobienia wykopów. Kiedy są już gotowe, wylewa się na nie chudy beton. Jednak nie zawsze warunki gruntowe są sprzyjające. W przypadku bardziej skomplikowanych, w pierwszej kolejności wykonywane są fundamenty pośrednie. W takim wypadku w gruncie nośnym stawia się stopy, ale przy pomocy pali. Istotne znaczenie ma tutaj bardzo dokładne wykonanie całych fundamentów. Lokalizacja fundamentów, które będą podstawa dla konstrukcji stalowej musza być zgodne w 100% z projektem. Będą one bowiem w późniejszym etapie trzymać cały obiekt, gdyż do nich montowana jest cała jego konstrukcja. Fundamenty są więc dostosowane do wielkości obiektu oraz długości danych elementów stalowych.

Stawianie konstrukcji

Kiedy fundamenty są już wylane i gotowe, to czas na przyjazd elementów konstrukcji obiektu. Na początku oczywiście tworzony jest szkielet, czyli ramy stalowe, które wykonane są z rygli i stopów – jest to główna konstrukcja nośna. Kolejnym etapem jest montaż rygli obudowy ścian oraz płatw dachowych. To właśnie do nich, przykręcane są te elementy, które stanowią obudowę. Niekiedy montowane są od razu do konstrukcji nośnej. W tym czasie, montowane są również inne części obudowy jak np. odwodnienie, drzwi i okna, rury spustowe, bramy czy świetliki dachowe.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Michał Pietrzak - Niedźwiedź włamał się po smalec w Dol. Strążyskiej

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na rudaslaska.naszemiasto.pl Nasze Miasto