18+

Treść tylko dla pełnoletnich

Kolejna strona może zawierać treści nieodpowiednie dla osób niepełnoletnich. Jeśli chcesz do niej dotrzeć, wybierz niżej odpowiedni przycisk!

Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Jak wybrać kolory do naszego mieszkania?

Katarzyna Sklepik
Polskapresse
Kolory ścian warto dopasować do naszych upodobań, a także do stylu, w jakim urządzimy sypialnię czy pokój dzienny.

Godziny spędzone nad wzornikami kolorów, a decyzja wciąż niepodjęta? Każdy, kto choć raz malował mieszkanie, doskonale zna tę sytuację. Wbrew pozorom dobranie odpowiedniego koloru do pomieszczenia nie jest tak trudne, jak to może się wydawać.

Czytaj także: Malowanie to sztuka doboru materiałów

- Pamiętajmy, że niektóre kolory korzystnie wpływają na pracę umysłową, a inne lepiej sprawdzą się w sypialni. Warto też zwrócić uwagę na styl wnętrza i jego nasłonecznienie. Dobrze dobrany kolor może nam pomóc w zamaskowaniu niedoskonałości pomieszczenia - mówi Mariusz Szubert, manager marki Malfarb.

Kolory, które lubisz

Pierwszą rzeczą, jaką powinniśmy wziąć pod uwagę podczas dobierania koloru, są nasze preferencje - nie ma bowiem sensu wybierać będących w modzie fioletów, gdy nie przepadamy za tym kolorem.

Nie zapominajmy jednak, że niektóre kolory i odcienie w zbyt dużej ilości mogą negatywnie wpływać na nasze samopoczucie. Pokój pomalowany na ciemny odcień ulubionego koloru - wbrew naszym oczekiwaniom - może wydać się bardzo przytłaczający. Dzieje się tak, bo barwy mocno wpływają na naszą psychikę. Najłatwiej podzielić je na ciepłe, poprawiające samopoczucie i dodające energii (żółty, czerwony, pomarańczowy) oraz chłodne (niebieski, zielony, szary), działające relaksująco.

Żółty, szczególnie w czystej, nasyconej odmianie, to kolor energii, wyzwalający w nas kreatywność. Podobnie pobudzająco działa na nas czerwień, choć z kolorem tym lepiej zachować ostrożność. Czysta, intensywna czerwień może działać przytłaczająco. Dlatego bezpieczniejszym rozwiązaniem będzie odcień koralowy. Z kolei pomarańczowy wyraźnie poprawia nastrój, dzięki czemu sprzyja spotkaniom. Do ciepłych barw zaliczany jest również brąz i jego odcienie z beżami włącznie, wprowadzający do pomieszczenia poczucie bezpieczeństwa i stabilności. W sposób zbliżony do brązu oddziałuje na naszą psychikę zieleń, która cieszy się opinią barwy spokoju i relaksu (szczególnie, gdy występuje w stonowanej, delikatnej odmianie: oliwkowej, miętowej lub groszkowej).

Czytaj także: Czy techniką decoupage można zdobić ściany i w jaki sposób?

Natomiast różne odcienie niebieskiego (jasne błękity, lub nieco przełamany zielenią odcień morski) lub szarego wprowadzą do wnętrza uczucie świeżości oraz jasności umysłu.

Co do kuchni i do sypialni?

Planując remont kuchni lub jadalni, wybierzmy na przykład słoneczne, nasycone żółcie lub pomarańcze (mandarynkowy lub morelowy - te odcienie doskonale wpływają na nasze samopoczucie i sprawiają, że jesteśmy radośni). Podobne palety - wzmocnione mocniejszym akcentem w postaci wyrazistej czerwieni - z pewnością sprawdzą się w salonie i będą stanowić dobre tło dla spotkania z rodziną lub przyjaciółmi.

Z kolei tam, gdzie zamierzamy pracować lub uczyć się, najlepiej wykorzystać spokojne, lekko wyblakłe żółcie, beże lub szarości, które sprzyjają koncentracji.

Spokojniejsze barwy (szczególnie stonowana zieleń, jasny brąz lub przełamany róż) sprawdzą się także w miejscach przeznaczonych do relaksu oraz odpoczynku, czyli między innymi do sypialni. Natomiast dla łazienki dobrym tłem będzie klasyczna biel lub pastelowe, bardzo delikatne błękity i zielenie.

Dopasuj do wnętrza

Wybierając kolor, nie powinniśmy zapominać o sposobie urządzenia mieszkania - większość stylów wnętrzarskich komponuje się dobrze tylko z określonymi kolorami.

Na przykład styl skandynawski to domena bieli, jasnych szarości oraz pastelowych błękitów. Podobna kolorystyka - przełamana jednak intensywnymi akcentami w postaci czerwieni lub neonowej żółci - sprawdzi się w nowoczesnych aranżacjach.

Czytaj także: Psychologia kolorów - jaka barwa ścian poprawi nasz nastrój jesienią?

Z kolei do wnętrz klasycznych oraz tradycyjnych najlepiej pasują ciemne brązy, różnorodne odcienie beżu, stonowane żółcie, a także pastelowe zielenie lub róże. Rozmaite odmiany zieleni - zestawione z beżami, jasnymi brązami i szarościami - to doskonały wybór do aranżacji w stylu eco.

W przypadku mieszkań inspirowanych Orientem dobrym wyborem okażą się ciemne fiolety i róże, a także lekko przybrudzone zielenie lub jasne brązy.

od 7 lat
Wideo

Kalendarz siewu kwiatów

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na dolnoslaskie.naszemiasto.pl Nasze Miasto