Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Jak wygląda rynek pracy na Mazowszu? Dobra sytuacja w Warszawie, ale nie wszędzie jest tak kolorowo. Znamy dane GUS

Redakcja
Pixabay.com/Zdjęcie ilustracyjne
Kogo szukają pracodawcy, a jakiego pracodawcy szukają pracownicy? Jakie stanowiska są najbardziej popularne? Jak wygląda sytuacja na Mazowszu? Przyjrzała się temu firma Neptun Energy. Przygotowała raport, który przeanalizował sytuację ekonomiczną pracodawców i pracowników w największym polskim województwie.

Stabilne zatrudnienie - to cel, do którego dąży większość Polaków wobec możliwego widma recesji gospodarczej. Często głównym warunkiem decydującym o przystąpieniu do rekrutacji jest oferowanie przez pracodawcę umowy o pracę. W dalszej kolejności - elastyczny czas pracy i możliwość pracy zdalnej. Raport Hays wykazał, że 98 % respondentów zadeklarowało otwartość na zdobywanie nowych umiejętności i kompetencji. Z kolei 88% z nich podejmuje indywidualne inicjatywy rozwojowe poza godzinami pracy.

Transparentność widełek płacowych - to musi być nowy standard

Podanie ich w ogłoszeniu może zapewnić nawet o 244% częstsze próby nawiązania kontaktu przez potencjalnego pracownika. To coraz widoczniejszy trend. Pracownicy znają swoją pozycję na rynku i nie chcą przechodzić 5 etapów rekrutacji by na ostatnim dowiedzieć się, że nie zadowala ich wynagrodzenie oferowane na danym stanowisku. Obecnie pracodawcy szukają głównie pracowników fizycznych (ponad 2660 ogłoszeń), specjalistów ds. IT (ponad 2100 ogłoszeń) oraz ekonomistów (prawie 200 ogłoszeń).

Jak podaje pracuj.pl, w województwie mazowieckim poszukiwanych jest ponad 16354 pracowników (dla porównania - w dolnośląskim 9540). Na innym popularnym portalu - OLX, zawężając obszar wyszukiwania do samej Warszawy, znajdziemy ponad 9000 ogłoszeń. W tym przypadku najwięcej widnieje w kategoriach gastronomia, praca dodatkowa i praca w sklepie. 

Bezrobocie? Niskie w Warszawie, ale niektóre powiaty mają się gorzej

Sytuacja ekonomiczna regionu, a zwłaszcza Warszawy, wydaje się jednak dość dobra. Jak podaje Główny Urząd Statystyczny - obecnie liczba zarejestrowanych bezrobotnych w województwie oscyluje wokół 125 tysięcy, a stopa bezrobocia wynosi 4,6% (w samej Warszawie rekordowo niskie 1,5%).

Co jednak istotne - bezrobocie w kilku mazowieckich powiatach przekracza nawet 20%. Przykładem jest powiat szydłowiecki (bezrobocie wynosi tam ponad 22%), makowski (ok.15 %), radomski (ponad 15%). Z kolei przeciętne wynagrodzenie w województwie wynosi 7947,19 zł, będąc tym samym wyższe od średniej krajowej wynoszącej 6196,99 zł.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: Zwolnienia grupowe w Polsce. Ekspert uspokaja

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Wróć na warszawa.naszemiasto.pl Nasze Miasto