Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Jak wygląda wizyta u fryzjera i kosmetyczki? Oto nowe zasady

Tomasz Kazanecki
Tomasz Kazanecki
Wizyta u fryzjera, czy kosmetyczki jest ponownie możliwa, po długim okresie zamknięcia zakładów spowodowanych wybuchem epidemii koronawirusa w Polsce. Konieczne jednak jest wprowadzenie nowych zasad bezpieczeństwa i odpowiedniego reżimu sanitarnego w trosce o zdrowie klientów i prowadzących działalność przedsiębiorców.

ZOBACZ NASTĘPNE OBOSTRZENIA NA ZDJĘCIACH>>>


Co się zmieni w zakładach fryzjerskich i kosmetycznych po ich otwarciu? Sprawdź nowe zasady. 

Przesuwaj zdjęcia w prawo - naciśnij strzałkę lub przycisk NASTĘPNE
Wizyta u fryzjera, czy kosmetyczki jest ponownie możliwa, po długim okresie zamknięcia zakładów spowodowanych wybuchem epidemii koronawirusa w Polsce. Konieczne jednak jest wprowadzenie nowych zasad bezpieczeństwa i odpowiedniego reżimu sanitarnego w trosce o zdrowie klientów i prowadzących działalność przedsiębiorców. ZOBACZ NASTĘPNE OBOSTRZENIA NA ZDJĘCIACH>>> Co się zmieni w zakładach fryzjerskich i kosmetycznych po ich otwarciu? Sprawdź nowe zasady. Przesuwaj zdjęcia w prawo - naciśnij strzałkę lub przycisk NASTĘPNE
Wizyta u fryzjera i kosmetyczki to coś, czego wyczekuje wiele osób na kwarantannie. Salony fryzjerskie i kosmetyczne już sa otwarte. Można korzystać z tych miejsc, ale pod wieloma warunkami. Bum na usługi fryzjerskie rozpoczął się 18 maja, wtedy bowiem rząd wprowadził 3 etap odmrażania gospodarki i luzowania obostrzeń. Zamknięcie zakładów fryzjerskich i kosmetycznych to efekt wybuchu epidemii koronawirusa. Wizyta u fryzjera, czy kosmetyczki wygląda dzisiaj zupełnie inaczej. Chodzi o nowy reżim sanitarny i zasady bezpieczeństwa.

Fryzjer i kosmetyczki: Kiedy otwarcie?

Wizyta u fryzjera, czy kosmetyczki jest ponownie możliwa po długim okresie zamknięcia zakładów spowodowanych wybuchem epidemii koronawirusa w Polsce. Konieczne jednak jest wprowadzenie nowych zasad bezpieczeństwa i odpowiedniego reżimu sanitarnego w trosce o zdrowie klientów i prowadzących działalność przedsiębiorców.

JAKIE WYTYCZNE OTRZYMAŁY SALONY FRYZJERSKIE I KOSMETYCZNE?
SPRAWDŹ W GALERII ZDJĘĆ, CO SIĘ ZMIENIŁO

- Chciałabym, aby usługi beauty mogły być świadczone możliwie szybko, ale przy zachowaniu wszelkich standardów higieny i bezpieczeństwa pracy w tym trudnym dla całego społeczeństwa i polskiej gospodarki czasie. Dlatego już od kilku tygodni prowadzimy intensywny dialog z przedstawicielami tej branży. Mamy nadzieję, że dynamika zachorowań w naszym kraju z tygodnia na tydzień będzie coraz słabsza, co umożliwi otwarcie branży. Ostateczną decyzję w tej sprawie podejmie premier Morawiecki. - powiedziała wicepremier i minister rozwoju Jadwiga Emilewicz:

Aby wszystkie salony fryzjerskie i kosmetyczne mogły się otworzyć i bezpiecznie funkcjonować potrzebne jest określnie dokładnych zasad, na jakich miałyby pracować salony. Rząd jest w trakcie pracy nad takowymi zasadami. Chodzi nie tylko o zachowanie bezpieczeństwa pracowników, ale również o nienarażanie na niebezpieczeństwo zakażenia koronawirusem klientów.

Internet się śmieje

Dlatego w trakcie trwania pandemii COVID-19 salony będą musiały działać na zupełnie innych zasadach niż do tej pory. Zapowiada się m.in.:

  • trzymanie odpowiedniego dystansu,
  • ciągłą dezynfekcję oraz częstą zmianę ubioru pracowników salonu,
  • zakaz częstowania klientów kawą, czy herbatą.

Z portalu Polskiego Związku Przemysłu Kosmetycznego przedsiębiorcy z przemysłu kosmetycznego oraz fryzjerzy już mogą pobrać grafikę, na której znajdują się najnowsze zalecenia dot. Przyjmowania klientów w salonach i dbania o bezpieczeństwo.

Wytyczne, które mają obowiązywać pracowników salonów kosmetycznych i fryzjerskich powstały w oparciu o przewodnik „Bezpieczne salony kosmetyczne i fryzjerskie – wracamy do pracy”, którego autorem jest Polski Związek Przemysłu Kosmetycznego.

Wszystkie wytyczne były konsultowane m.in. z:

  • Izbą Kosmetologów,
  • przedstawicielami branży zrzeszonymi w inicjatywie BeautyRazem,
  • OSSP Fantasmagorie.

Przyjrzeliśmy się wytycznym, jakie wprowadzono w innych sektorach, również wymagających bliskiego kontaktu z klientem jak np. stomatologia, sprawdziliśmy, jakie wytyczne przygotowały inne kraje UE i na to wszystko nałożyliśmy perspektywę i specyfikę sektora beauty w Polsce – mówi dr Justyna Żerańska, autor Przewodnika Polskiego Związku Przemysłu Kosmetycznego.

Na całkowicie oficjalne wytyczne rządu będzie trzeba jeszcze poczekać, ponieważ są właśnie konsultowane z Głównym Inspektorem Sanitarnym, jednak tak wyglądają rekomendacje Ministerstwa Rozwoju, które już niebawem mogą ujrzeć światło dzienne:

Bezpieczeństwo w salonach kosmetycznych i fryzjerskich w dobie koronawirusa

Do czego będą zobowiązane salony kosmetyczne i fryzjerskie? Przede wszystkim do ochrony i dbania o bezpieczeństwo zarówno wszystkich pracowników, jak i klientów korzystających z usług:

  • Należy zachować bezpieczną odległość 1,5 m między stanowiskami pracy i pracownikami, a jeśli nie można zachować tej odległości - konieczne jest ustawienie przepierzenia między stanowiskami pracy.
  • Należy nosić rękawiczki, maseczki a nawet gogle i przyłbice przy wykonywaniu usług, o ile to możliwe by chronić oczy, usta i nos.
  • Należy stosować strój specjalistyczny: odzież ochronną, jednorazową lub tekstylną.
  • Umawianie wizyt jest możliwie najbezpieczniejsze tylko przez telefon lub internet.

Jakie wytyczne otrzymały salony fryzjerskie i kosmetyczne, żeby maksymalnie chronić klientów?

  • Należy przyjmować tylko osoby zdrowe (przed wizytą trzeba wykonać pomiar temperatury i krótką ankietę).
  • Liczba klientów w salonie powinna być ograniczona – przyjmować ich należy w odpowiednich odstępach czasowych.
  • Rekomendujemy rezygnację z poczekalni. Rzeczy osobiste klienci mogą przechowywać w workach, żeby się ze sobą nie stykały.
  • Konieczne jest zachowanie bezpiecznej odległości 1,5 m między klientami.
  • Klientów prosi się o noszenie maseczek i rękawiczek jednorazowych lub dezynfekcję rąk.
  • Używane akcesoria i tekstylia powinny być jednorazowe lub wielorazowe, ale odpowiednio zdezynfekowane lub uprane po każdym kliencie (pranie 60 stopni.)
  • Nie zaleca się serwowania kawy/herbaty - wyjątkiem jest woda w jednorazowych opakowaniach.
  • Nie należy używać telefonów komórkowych.
  • Zaleca się usunięcie testerów produktów.
  • Preferowana płatność - w sposób bezdotykowy.

W jaki sposób należy dbać o przestrzeń w salonach? Na to również są odpowiednie wytyczne:

  • Dezynfekować powierzchnie kontaktowe (klamki itd..) kilka razy w ciągu dnia pracy i na koniec każdej zmiany personelu
  • Dezynfekować po każdym kliencie wszystkie przestrzenie, pomieszczenia, narzędzia i urządzenia.

Luzowanie obostrzeń poprzedzone konsultacjami. Czy to już?

Gabinety kosmetyczne i salony fryzjerskie to bardzo istotny element w łańcuchu dostaw branży kosmetycznej. Długi okres wyłączenia możliwości świadczenia ich usług wygenerował straty dla wszystkich – zarówno profesjonalistów, prowadzących często jednoosobowe działalności, jak i firm kosmetycznych, które w swoim portfolio mają wyspecjalizowane preparaty do pielęgnacji skóry, włosów, paznokci. COVID- 19 pokazał nam wyraźnie, jak ważna jest współpraca środowiska beauty, dostawców produktów, na których pracuje ten sektor i administracji rządowej. Podobnie jak duża część społeczeństwa, niecierpliwie oczekujemy jak najszybszego powrotu tych zawodów do pracy. - mówi Blanka Chmurzyńska, dyrektor generalna Polskiego Związku Przemysłu Kosmetycznego.

Według danych, jakie podaje na swojej oficjalnej stronie ministerstwo rozwoju - na koniec marca 2020 r. aż 87 505 podmiotów gospodarczych deklarowało prowadzenie działalności zaliczanej do kategorii „Fryzjerstwo i pozostałe zabiegi kosmetyczne”. Co stanowi blisko 2,2% ogólnej liczby podmiotów gospodarki narodowej znajdujących się w rejestrze REGON. Spośród nich niespełna 99,6% to mikrofirmy.

Źródło: gov.pl, kosmetyczni.pl.

MASKI KN95 Z FILTREM, ŚRODKI DO DEZYNFEKCJI, OKULARY I INNE PRODUKTY PROFILAKTYCZNE PRZECIWKO WIRUSOM I BAKTERIOM >> Sprawdź w naszym sklepie <<

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Krokusy w Tatrach. W tym roku bardzo szybko

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Materiał oryginalny: Jak wygląda wizyta u fryzjera i kosmetyczki? Oto nowe zasady - Dziennik Zachodni

Wróć na katowice.naszemiasto.pl Nasze Miasto