Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Jaki jest Poznań od podwórka? Coraz ładniejszy [zdjęcia]

Zenon Zabawny
Zenon Zabawny
odmień swoje podwórko
odmień swoje podwórko Zenon Kubiak
Plan jest prosty – miasto dostarcza materiały, a podwórko remontują sami mieszkańcy. W ten sposób w tym roku wypiękniało kolejnych 10 podwórek w śródmieściu.

W mijającym roku zorganizowano kolejną edycję akcji pt. "Odmień swoje podwórko". W ostatnich trzech latach dzięki niej udało się odnowić wygląd aż 30 podwórek na Śródce, Chwaliszewie, Starym Mieście, Wildzie i Jeżycach. W 2013 r. akcją objęto kolejnych 10 podwórek na terenie Starego Miasta. Zasada akcji jest prosta – miasto kupuje i dostarcza narzędzia, rośliny, farby i inne materiały potrzebne do odnowienia podwórka, a wszystkie prace wykonują sami mieszkańcy.

- Tak naprawdę celem tej akcji jest nie tyle odnowienie podwórka, co integracja mieszkańców – wyjaśnia Tomasz Kayser, wiceprezydent Poznania. – Wspólna praca sprzyja nawiązywaniu kontaktów między sąsiadami, a dzięki temu, że podwórko wszyscy odnowili własnymi siłami, później bardziej o nie dbają.

Jednym z podwórek, które dzięki akcji w tym roku zyskało nowe oblicze, jest to położone przy ul. Kościuszki 80, czyli w samym sercu śródmieścia. Pojawiły się tu nowe ławki, zieleń i miejsce do zabawy dla dzieci. Najefektowniej prezentuje się jednak kolorowe graffiti wykonane na największej ścianie, która od razu rzuca się w oczy po wejściu przez bramę. Na ścianie na prośbę mieszkających tu dzieci pojawił się nawet Koziołek Matołek.

- Graffiti wykonali przyjaciele jednego z młodych mieszkańców kamienicy – wyjaśnia Mirosława Halilović z Rady Osiedla Stare Miasto. – Wcześniej ta ściana była cała zagrzybiała.

Łącznie w pracach wzięło udział 14 mieszkańców, którzy teraz są dumni ze swojego podwórka, chociaż na pewno jego wygląd ciągle daleki jest od ideału. Nawierzchnia nie jest w najlepszym stanie, podobnie jak wygląd samej kamienicy. I tak jest jednak dużo lepiej niż rok wcześniej.

- Wreszcie jest miejsce, gdzie dzieci mogą się bawić, a my możemy spędzać wolny czas – przyznaje mieszkająca tu Maria Białczak. – Przy okazji rozmawiamy z sąsiadami, co jeszcze można by tu zrobić, na przykład odmalować klatki schodowe albo zrobić plac zabaw dla dzieci.

Na podwórku o wiele chętniej bawi się teraz m.in. 10-letni Mateusz.
- Razem z Alą, Natalią i Konradem bawimy się w berka, w chowanego albo w murarza – opowiada.

- Łatwo jest odnowić park albo reprezentacyjną ulicę, ale o charakterze miasta i jego mieszkańców najwięcej mówią podwórka – podsumowuje wiceprezydent Poznania.

Zobacz całą galerię zdjęć

Kliknij, aby obejrzeć wszystkie zdjęcia

od 12 lat
Wideo

Stop agresji drogowej. Film policji ze Starogardu Gdańskiego

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na poznan.naszemiasto.pl Nasze Miasto