Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Jan Mulak ps. "Śmiech" został pochowany w Piotrówce koło Jemielnicy. Dowodził oddziałem NSZ w powiecie strzeleckim i gliwickim

Marcin Żukowski
Marcin Żukowski
Jak Mulak ps. "Śmiech" został pochowany w Piotrówce. Pogrzeb miał charakter państwowy
Jak Mulak ps. "Śmiech" został pochowany w Piotrówce. Pogrzeb miał charakter państwowy fot. M.Parysek/IPN Wrocław
W piątek (3 marca) w Piotrówce w gminie Jemielnica pochowano śp. Jana Mulaka ps. „Śmiech”, uczestnika powojennej konspiracji antykomunistycznej. Uroczystość pogrzebowa miała charakter państwowy.

Jan Mulak ps. „Śmiech” urodził się 3 stycznia 1913 r. w Wołczuchach leżących obecnie w obwodzie lwowskim. Był ojcem trójki dzieci, córki Marii i dwóch synów Zbigniewa i Jana. W czasie wojny służył w I Samodzielnym Batalionie Samochodowym. Był wielokrotnie odznaczany, otrzymał Medal za Warszawę, Medal za Odrę, Medal za Berlin oraz Order Zwycięstwa.

Po wojnie rodzina osiadła w Piotrówce koło Jemielnicy. Jan Mulak został dowódcą oddziału Narodowych Sił Zbrojnych działającego na terenie powiatów Wielkie Strzelce i Gliwice. Aresztowano go pod zarzutem działalności w organizacji podziemnej. 22 listopada 1946 r. Wojskowy Sąd Rejonowy w Katowicach skazał „Śmiecha” na karę śmierci.

Wyrok został wykonany 7 lutego 1947 r. w więzieniu przy ul. Mikołowskiej w Katowicach. Jego szczątki zostały odnalezione w kwietniu 2021 r. w wyniku prac ekshumacyjnych prowadzonych przez IPN na Cmentarzu Komunalnym przy ul. Panewnickiej w Katowicach.

- Działaczy podziemia niepodległościowego, żołnierzy niezłomnych, takich jak Jan Mulak, odarto ze wszystkiego, co było dla nich ważne i drogie: z wolności osobistej, niepodległego kraju, godności, życia. W końcu też odebrano im prawo do godnego pochówku i grzebano w bezimiennych grobach. Odebrano im wszystko - powiedział w czasie uroczystości dr Kamil Dworaczek, dyrektor wrocławskiego oddziału IPN.

Szef dolnośląskiego IPN zaznaczył, że odnajdywani uczestnicy powojennej konspiracji antykomunistycznej w pełni zasłużyli na pogrzeb z pełnymi honorami.

- To jest coś, co możemy im dzisiaj zwrócić, oddać tym, których pozbawiono wówczas wszystkiego. To jest obowiązek, jaki wolna Rzeczpospolita musi wobec nich spełnić. Dzisiaj ten obowiązek spełnia wobec Jana Mulaka. To kolejny żołnierz wolnej Polski, który będzie miał swój grób, miejsce jego wspomnienia i modlitwy. Ma to olbrzymi ładunek symboliczny, jego oprawcy przegrali, a on w ten sposób dziś zwycięża - dodał.

Poszukiwania prowadzone przez IPN

Instytut Pamięci Narodowej prowadzi prace poszukiwawcze i identyfikacyjne ofiar reżymów totalitarnych. Badania terenowe są realizowane zarówno na terenie Polski, jaki poza jej granicami, w szczególności na Kresach Wschodnich.

Najgłośniejszymi sprawami poszukiwawczymi prowadzonymi dotychczas przez IPN na Opolszczyźnie było odnalezienie szczątków żołnierzy NSZ ze zgrupowania kpt. Henryka Flamego ps. „Bartek”. W sumie w dwóch miejscach, Starym Grodkowie i Malerzowicach Wielkich, odnaleziono szczątki około 60 osób. Kilkanaścioro z nich zostało zidentyfikowanych na podstawie materiału genetycznego pobranego od rodzin. Wciąż nie udało się odnaleźć szczątków członków trzeciej trzydziestoosobowej grupy, którzy mieli być wymordowani w pobliżu Barutu w powiecie strzeleckim.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Jak działają oszuści - fałszywe SMS "od najbliższych"

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Materiał oryginalny: Jan Mulak ps. "Śmiech" został pochowany w Piotrówce koło Jemielnicy. Dowodził oddziałem NSZ w powiecie strzeleckim i gliwickim - Nowa Trybuna Opolska

Wróć na opole.naszemiasto.pl Nasze Miasto