Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Janusz Kowalski z kontrolą poselską w podległej prezydentowi Opola spółce budowlanej. To od niej Arkadiusz Wiśniewski kupił dwa mieszkania

Mateusz Majnusz
Mateusz Majnusz
Tuż po rozpoczęciu konferencji posła Janusza Kowalskiego były kandydat na prezydenta - Paweł Tanajno próbował zakrzyczeć opolskiego parlamentarzystę. Później z antyrządową kartką dołączył do niego także radny Przemysław Pytlik, który w radzie miasta zasiada w klubie Arkadiusza Wiśniewskiego.
Tuż po rozpoczęciu konferencji posła Janusza Kowalskiego były kandydat na prezydenta - Paweł Tanajno próbował zakrzyczeć opolskiego parlamentarzystę. Później z antyrządową kartką dołączył do niego także radny Przemysław Pytlik, który w radzie miasta zasiada w klubie Arkadiusza Wiśniewskiego. Mateusz Majnusz
W czwartek przed południem poseł Solidarnej Polski rozpoczął kontrolę poselską w Opolskim Towarzystwie Budownictwa Społecznego. Poprzedzającą to konferencję prasową próbował zakłócić były kandydat na prezydenta RP Paweł Tanajno, a później za placami Kowalskiego stanął z kartką także radny klubu Arkadiusza Wiśniewskiego – Przemysław Pytlik.

Przed siedzibą OTBS przy ul. Hellera w Opolu poseł Janusz Kowalski poinformował media o kontroli, jaką w czwartek rozpoczął w opolskiej spółce budowlanej. Poseł Solidarnej Polski chciał poznać odpowiedź na pytania, jakie Nowa Trybuna Opolska skierowana do ratusza i OTBS, ale do dzisiaj nie uzyskała na nie odpowiedzi.

- Opolanie mają prawo wiedzieć, kto jest lokatorem inwestycji TBS-ów przy ul. Oleskiej i czy miejscy urzędnicy oraz menedżerowie miejskich spółek również wykupili tam mieszkania na preferencyjnych warunkach – pytał poseł Kowalski.

Kontrola poselska ma wyjaśnić wszelkie wątpliwości

Zwrócił także uwagę, że jest to informacja ważna z punktu widzenia interesu publicznego, ponieważ w środę, 18 maja okazało się, że prezydent Opola kupił nie jedno, a dwa mieszkania od Opolskiego Towarzystwa Budownictwa Społecznego.

- Tak się również złożyło, że akurat przy inwestycji przy ul. Oleskiej, czyli jednej z najbardziej atrakcyjnych lokalizacji w Opolu, zniesiono kryterium tzw. dojścia do własności z 15 lat do zaledwie 5. To są absolutne fakty, które każą zadawać pytania o transparentność inwestycji – dodaje.

W trakcie kontroli poselskiej Janusz Kowalski chciał także poznać odpowiedź na pytanie, od kiedy można było zgłaszać się po najbardziej atrakcyjne mieszkania przy Oleskiej 35 o pow. 50m2 i kiedy dokładnie wniosek o nie złożył prezydent miasta.

Jak prezydent Opola kupił dwa mieszkania od miejskiej spółki?

W odpowiedzi na pytania prezes OTBS Tomasz Maciaś stwierdził m.in., że w przypadku pierwszego mieszkania prezydent Opola zawnioskował o nie rok po ogłoszeniu naboru, a w przypadku drugiego – były to dwa lata.

Okazało się jednak, że wcześniej 50-metrowym mieszkaniem zainteresowana była inna osoba, która ostatecznie z niego zrezygnowała. A wniosek Arkadiusza Wiśniewskiego wraz z opłatą rezerwacyjną wpłynął do spółki po siedmiu dniach od rezygnacji tej osoby.

Prezes Maciaś przekonuje jednak, że informacje o uwolnieniu jakiegoś mieszkania zawsze były ogólnodostępne, dlatego prezydent Opola nie mógł wykorzystać swojej pozycji do złożenia wniosku przed innymi.

- Żaden z wiceprezydentów Opola ani żaden z „wysoko postawionych urzędników w ratuszu” nie wnioskował ani nie jest użytkownikiem mieszkań OTBS – zapewnił na koniec prezes Tomasz Maciaś.

od 7 lat
Wideo

Wyniki II tury wyborów samorządowych

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na opole.naszemiasto.pl Nasze Miasto