Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Jarmark Bożonarodzeniowy w Opolu. Ograniczenie w paleniu ognisk na Rynku

Piotr Guzik
Ratusz wprowadził ograniczenia w ilości ognisk, jakie można palić na rynku podczas Jarmarku Bożonarodzeniowego w Opolu.
Ratusz wprowadził ograniczenia w ilości ognisk, jakie można palić na rynku podczas Jarmarku Bożonarodzeniowego w Opolu. Piotr Guzik
Ratusz nie zamierza całkowicie zakazać palenia ognisk na rynku przy lokalu gastronomicznym rozstawionym na okazję Jarmarku Bożonarodzeniowego. Urzędnicy wprowadzają jednak pewne ograniczenia w tym względzie. – Zbyt małe – oceniają ekolodzy.

O tym, że kwestia palenisk na rynku w Opolu budzi wątpliwości części mieszkańców informowaliśmy przy okazji inauguracji Jarmarku Bożonarodzeniowego na początku grudnia.

„Opole okazało się prekursorem w krajowych, a być może światowych trendach w dziedzinie ochrony środowiska. Aby lepiej wypaść na tle miast o największym zanieczyszczeniu powietrza, władze naszego miasta postanowiły uruchomić własną wytwórnię smogu” – argumentował pan Piotr w liście do redakcji przekonując, że palenie ognisk na rynku to w istocie trucie mieszkańców miasta.

Jarmark Bożonarodzeniowy w Opolu. Diabelski młyn i inne atrakcje.

Jarmark Bożonarodzeniowy w Opolu. Zobacz atrakcje [PROGRAM, ZDJĘCIA]

„Podczas palenia drewna powstają rakotwórcze substancje: benzen, styren , benzo(a)piren. I oczywiście wszystkim znane pyły PM10 i PM 2,5” – wyliczał i powoływał się na dane Opolskiego Alarmu Smogowego z 2016 roku, wedle których w godzinach popołudniowych, po rozpaleniu ognisk, normy jakości powietrza na rynku były znacznie przekroczone.

„Wydaje się, że przeważa kalkulacja, że być może zabijemy kilka osób, ale pozostali będą zadowoleni z atrakcji” – argumentował pan Piotr.

Mężczyzna zawnioskował do ratusza o wprowadzenie ograniczeń. Otrzymał odpowiedź parafowaną przez prezydenta Arkadiusza Wiśniewskiego. Czytamy w niej, że „paleniska na rynku, przy których można się ogrzać i coś zjeść, stały się już tradycją opolskiego Jarmarku Bożonarodzeniowego, podobnie jak w innych miastach, w których organizuje się tego rodzaju okołoświąteczne wydarzenia”.

W odpowiedzi prezydent Opola zwraca uwagę, że turyści wielokrotnie wyrażali zadowolenie z takiej atrakcji. Informuje, że paleniska rozstawiła firma odpowiedzialna za aranżację strefy gastronomicznej na jarmarku.

Na koniec Arkadiusz Wiśniewski informuje, że z racji wniosku pana Piotra, w dniu 3 grudnia skierowano do tej firmy pismo o ograniczenie „palenia ognisk do jednego w dniach roboczych i dwóch na weekend” i że zobowiązała się ona do tego, że nie będzie paliła mokrego drewna, „co powodowało większe zadymienie”.

V Marsz Mikołajów przeszedł w niedzielę ulicami Opola [ZDJĘCIA]

Grzegorz Ostromecki, ekolog i aktywista miejski, przekonuje, że w istocie jest to działanie fasadowe i pod publikę. – W istocie widzimy tu brak konsekwencji. Zapisy programu ochrony powietrza wyraźnie zakazują działkowcom palenia ognisk, a jednocześnie miasto zezwala na palenie ognisk na rynku. To ograniczenie w istocie niewiele zmienia. Szczególnie, że paleniska są też w budkach z gastronomią, a skutki ich działalności potrafią zasnuć dymem pół rynku, co było widać kilka dni temu na zdjęciach udostępnionych w sieci – uważa.

Grzegorz Ostromecki przekonuje, że zasłanianie się tradycją w przypadku palenia ognisk na rynku nie jest trafionym argumentem. – Nie każda tradycja jest dobra. Przykładem pokazy fajerwerków. W wielu miastach się z nich rezygnuje, ponieważ ich władze mają świadomość szkodliwości sztucznych ogni. Takie same działania podejmują sztaby Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy. Tymczasem Opole z fajerwerków na sylwestra nie rezygnuje – zauważa.

ILE KOSZTUJĄ ŚWIĘTA NA WYJEŹDZIE

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo
Wróć na opole.naszemiasto.pl Nasze Miasto