MKTG NaM - pasek na kartach artykułów

Jesteśmy nastawieni na informowanie

Magdalena Roguska
Jolanta Kawecka fot. R. Kwaśniewski
Jolanta Kawecka fot. R. Kwaśniewski
Z Jolantą Kawecką rzecznikiem prasowym Okręgowej Inspekcji Pracy w Opolu rozmawia Magdalena Roguska OIP w Opolu intensywnie pracuje nad poprawieniem bezpieczeństwa dzieci w trakcie wakacyjnych prac polowych.

Z Jolantą Kawecką rzecznikiem prasowym Okręgowej Inspekcji Pracy w Opolu rozmawia Magdalena Roguska

OIP w Opolu intensywnie pracuje nad poprawieniem bezpieczeństwa dzieci w trakcie wakacyjnych prac polowych. Czy dotarły do was sygnały, że gdzieś na Opolszczyźnie podobnie jak w Jankowicach Wielkich zorganizowano dzieciniec, tak aby rodzice mogli spokojnie pracować, a dzieci bezpiecznie spędzać czas pod opieką dorosłych.

Przyznaje, że z czymś takim spotykam się po raz pierwszy, ale z pewnością jest to cena inicjatywa. Przede wszystkim dlatego, że dzieci pochodzące z rodzin wiejskich często pozostawione są w trakcie żniw bez opieki, a także od najmłodszych lat angażowane są do pracy w gospodarstwie domowym i na polu. Obraz żniw, gdzie dziecko siedzi na kombajnie, czy też na wozie wypełnionym po brzegi sianem czy słomą, nie jest niczym odosobnionym. Właśnie w takich sytuacjach często dochodzi do wypadków i kolizji, których ofiarami padają dzieci. Mamy statystyki i przykłady, które o tym mówią.

Okręgowy Inspektorat Pracy w Opolu regularnie organizuje akcje informacyjne, które mają uświadamiać rolnikom jakie niebezpieczeństwa czyhają na ich dzieci i jak się ich wystrzegać. W tym roku jeszcze przed rozpoczęciem wakacji zorganizowaliśmy akcję z udziałem harcerzy, bo okazuje się, że dla dzieci harcerze są doskonałymi nośnikami wszelkich informacji. W okolicach Brzegu odbyła się impreza z udziałem harcerzy, na które zaproszony został również inspektor pracy, który najpierw tłumaczył dzieciom co może im grozić i jak wystrzegać się niebezpieczeństw, a następnie one odpowiadały na jego pytania.

Może pani podać jakieś przykłady wypadków do których dochodzi w gospodarstwach wiejskich i podczas prac polowych z udziałem dzieci?

Jedenastoletnia dziewczynka kosiła kosiarką spalinową trawnik przy obejściu, potknęła się na mokrej trawie i nogą wpadła do urządzenia. Trzynastoletnia Marta siedziała na sadzarce, pilnując równomiernego rozłożenia ziemniaków, tak jej polecił ojciec. Na skutek długiego przebywania na słońcu zemdlała i wpadła pod maszynę. Doznała poważnego urazu. Najczęściej właśnie nadmierny wysiłek fizyczny, obsługa maszyn i urządzeń rolniczych, kierowanie ciągnikiem, rąbanie drewna są przyczynami groźnych wypadków. Niestety zdarza się również, że śmiertelnych.

Dużo rocznie jest tych wypadków?

W ostatnich latach statystyka nie jest aż taka przerażająca, z pewnością wypadków śmiertelnych jest teraz mniej. Biorąc pod uwagą zestawienia z kilku ostatnich lat, to najtragiczniejszy pod tym względem był rok 2000 i 2001. Wówczas padł swoisty rekord, ponieważ wypadków dzieci do lat 15 było aż dziewięć. W ostatnich dwóch latach było ich sześć. Myślę, że to wynika również z tego, że coraz mniej osób zaangażowanych jest do pracy przy żniwach, ponieważ ludzi zastępują nowoczesne maszyny.

Może rolnicy są bardziej uświadomieni?

To z pewnością też ma swoje znaczenie. Tym bardziej, że my ciągle prowadzimy różnego rodzaju akcje. Okręgowy Inspektor Pracy każdego roku wysyła apel do rolników, przypomina o niebezpieczeństwach związanych ze żniwami. Musimy pamiętać również o tym, że inspektor pracy nie ma prawa wejść na teren prywatnego gospodarstwa. Może jedynie informować i prosić o zachowanie bezpieczeństwa. Jednak mocy kontrolnej nie ma. Dlatego my jesteśmy nastawieni na akcję, informacyjną. Staramy się nie zakazywać, bo to przynosi czasami odwrotne rezultaty, a jedynie zachęca - do przestrzegania zasad bezpieczeństwa.

Co można zrobić, jeśli ktoś zauważy, niebezpieczną dla dzieci sytuację?

Dyżurujemy codziennie od godziny 18. Gdyby potrzebna była pomoc inspektor pracy, to jesteśmy otwarci na wszystkie sugestie.

od 7 lat
Wideo

Zamach na Roberta Fico. Stan premiera Słowacji jest poważny.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na opole.naszemiasto.pl Nasze Miasto