Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Karol Zakrzewski z Dobrzenia Wielkiego układa kostkę Rubika w nieco ponad 6 sekund! Startuje w Mistrzostwach Polski w speedcubingu

Edyta Hanszke
Edyta Hanszke
Karol Zakrzewski (z prawej) z dyplomem za zajęcie I miejsca podczas jednego z turniejów.
Karol Zakrzewski (z prawej) z dyplomem za zajęcie I miejsca podczas jednego z turniejów. archiwum prywatne
Pochodzący z Dobrzenia Wielkiego zawodnik ma na swoim koncie już 61 złotych, 87 srebrnych i 55 brązowych medali. Układaniem kostki Rubika zainteresował się 7 lat temu - podczas obozu letniego w czasach licealnych podpatrzył, jak robią to inni.

6.05 sek. to najlepszy jednorazowy wynik Karola Zakrzewskiego w ułożeniu najpopularniejszej kostki Rubika 3x3 (czyli z 9 kolorowymi polami na jednym boku). 7.44 - to z kolei średnia, jaką osiągnął z 5 ułożeń (liczy się ją odrzucając najlepszy i najgorszy wynik w takiej serii).

Na stronie World Cube Association można przeczytać, że w kolekcji medalowej, pochodzący z Dobrzenia Wielkiego zawodnik, ma 61 złotych, 87 srebrnych i 55 brązowych medali. W tym roku był drugi w finale Silesian Spring Świdnica, a w 2019 r. zdobywał podium: Santa Claus Cube Race Poland, PST CFL Częstochowa, Projekt Dębica, Dragon Cubing, Byczy Cub Race, Brno Open i Kostelec Open (I miejsce). W najbliższym tygodniu ma szanse na kolejne trofeum podczas Mistrzostw Polski w speedcubingu (dla seniorów).

W rozpoczynających się w sobotę 28 listopada zawodach w pierwszych etapach rozgrywek zawodnicy będą układać kostki przed kamerami internetowymi w swoich domach, pod okiem sędziów, natomiast rozgrywki finałowe będą transmitowane w formie stream’ów na YouTubie. Finał zaplanowano na 5 grudnia.

Opolanin w zeszłorocznych mistrzostwach zdobył srebrny medal w konkurencji OH One Hand, czyli układanie kostki Rubika jedną ręką.

Karol Zakrzewski ma 23 lata. Właśnie kończy studia z gospodarki przestrzennej na Uniwersytecie Wrocławskim i pisze pracę magisterską o zasobach mieszkaniowych w województwie opolskim. - Wnioski płyną takie, że mieszkań brakuje, a ich ceny są bardzo wysokie, co zmusza do zaciągania kredytów na dziesiątki lat - mówi. Po obronie planuje znaleźć pracę w zawodzie i dalej rozwijać swoją pasję.

Układaniem kostki Rubika zainteresował się 7 lat temu - podczas obozu letniego w czasach licealnych podpatrzył, jak robią to inni.

- Dzięki uczestnictwu w zawodach odwiedziłem wiele miast w Polsce, ale i za granicą. Byłem w USA, Francji, Hiszpanii, gdzie zdobyłem wicemistrzostwo w układaniu kostki jedną ręką - opowiada. Co ciekawe, mimo że jest praworęczny, kostkę układa lewą.

Układanie kostki jedną ręką to jedna z 16 oficjalnych konkurencji w speedcubingu, a rodzajów kostek i związanych z nimi konkurencji jest ok. 30. Poza klasycznym wynalazkiem Erno Rubika, czyli popularną kostką 3x3x3, istnieją także kostki 2x2x2, 4x4x4, 5x5x5 itd. oraz układanki logiczne w innych kształtach np. Pyraminx – w kształcie piramidy, Megaminx – dwunastościan, Skweb czy zmiennokształtny Square.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo
Wróć na opole.naszemiasto.pl Nasze Miasto