Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Karta, ryczałt czy zasady ogólne - co wybrać, żeby się dobrze opodatkować?

MU
ZASADY OGÓLNE Przedsiębiorcy opodatkowani na zasadach ogólnych płacą podatek według obowiązującej skali podatkowej - takiej, jaka dotyczy każdego przeciętnego Kowalskiego.

ZASADY OGÓLNE
Przedsiębiorcy opodatkowani na zasadach ogólnych płacą podatek według obowiązującej skali podatkowej - takiej, jaka dotyczy każdego przeciętnego Kowalskiego.

Trzeba jednak pamiętać, że z tą formą opodatkowania wiąże się największa ilość obowiązków. Podatnik musi obliczyć wysokość comiesięcznych zaliczek na podatek i pamiętać o wpłacaniu ich na rachunek urzędu skarbowego oraz o wypełnianiu comiesięcznych deklaracji PIT-5. Dopiero w trzecim roku prowadzenia działalności podatnik może zacząć korzystać z możliwości płacenia zaliczek w uproszczonej formie.

Podatnik opodatkowany na zasadach ogólnych ma obowiązek prowadzenia podatkowej księgi przychodów i rozchodów albo ksiąg rachunkowych.

RYCZAŁT OD PRZYCHODÓW EWIDENCJONOWANYCH

To forma opodatkowania nie dla wszystkich dostępna. Niektóre rodzaje działalności gospodarczej wykluczają możliwość korzystania z opodatkowania w formie ryczałtu od przychodów ewidencjonowanych. Zalicza się do nich np. prowadzenie aptek, kantorów, lombardów, wykonywanie większości wolnych zawodów.

Podstawę opodatkowania ryczałtem od przychodów ewidencjonowanych stanowi przychód. Trzeba jednak pamiętać, że nie ma możliwości pomniejszenia go o koszty uzyskania przychodów.

Stawki ryczałtu od przychodów ewidencjonowanych wynoszą:

- 20 % - od przychodów osiąganych w zakresie wolnych zawodów,

- 17 % - od większości przychodów wymienionych w załączniku nr 2 do ustawy z 20 listopada 1998 r. o zryczałtowanym podatku dochodowym od niektórych przychodów osiąganych przez osoby fizyczne; stawka ta obejmuje m. in. usługi o charakterze niematerialnym,

- 8,5 % - od przychodów z większości rodzajów działalności usługowej, w tym przychodów z działalności gastronomicznej w zakresie sprzedaży napojów o zawartości alkoholu powyżej 1,5%, a także od przychodów, o których mowa w załączniku nr 2 do ustawy, których nie obejmuje stawka 17%,

- 5,5 % - od przychodów z działalności wytwórczej i budowlanej,

- 3,0 % - od przychodów z działalności usługowej w zakresie handlu oraz z działalności gastronomicznej, z wyjątkiem przychodów ze sprzedaży napojów o zawartości alkoholu powyżej 1,5 %.

Obliczony ryczałt można pomniejszać tylko o przysługujące odliczenia, np. z tytułu zapłaconej składki na powszechne ubezpieczenie zdrowotne (do wysokości 7,75% podstawy wymiaru składki) czy z tytułu korzystania z ulgi uczniowskiej.

KARTA PODATKOWA

"Kartowicz" ma zdecydowanie najmniej obowiązków. Podatnik opodatkowany w tej formie nie prowadzi dla celów podatku dochodowego żadnych ksiąg, nie składa zeznań podatkowych ani deklaracji o wysokości uzyskanego dochodu. Trzeba tylko pamiętać o wpłacaniu co miesiąc - do 7 dnia miesiąca za miesiąc poprzedni (a za grudzień w terminie do dnia 28 grudnia) kwoty określonej przez naczelnika urzędu skarbowego w decyzji, pomniejszonej o zapłaconą składkę na powszechne ubezpieczenie zdrowotne.

Wybierając kartę podatkową trzeba też pamiętać, że nie można jednocześnie korzystać z różnego rodzaju ulg i odliczeń, np. z ulgi remontowej czy rehabilitacyjnej. Nie można też rozliczyć się wspólnie z małżonkiem, ani w sposób przewidziany dla osób samotnie wychowujących dzieci. Trzeba też pamiętać, że wszyscy "kartowicze" od 1 stycznia 2002 r. przejęli obowiązki podatników podatku VAT, a także obowiązek prowadzenia ewidencji obrotu za pomocą kasy fiskalnej według ogólnych zasad.

Uwaga! Od nowego roku po nowemu

Od przyszłego roku właściciele małych firm będą mogli płacić podatek według niskiej jednolitej stawki 19 proc. - Wszyscy przedsiębiorcy zainteresowani tym podatkiem powinni złożyć deklarację w swoim urzędzie skarbowym do 20 stycznia - informuje Grażyna Piechota, rzecznik Izby Skarbowej w Katowicach. - Warto też pamiętać, że z niskiej jednolitej stawki 19 proc. będą też mogli skorzystać przedsiębiorcy, którzy rozpoczną dopiero działalność w przyszłym roku.

Z jednolitego 19-proc. podatku nie będą mogły skorzystać osoby świadczące usługi na rzecz dotychczasowego zakładu pracy. Zdaniem ekspertów ograniczy to ucieczkę wielu dobrze zarabiających osób spod gilotyny podatku progresywnego - w którym stawka sięga nawet 40 proc. - w stronę podatku liniowego. Sejm zaakceptował też poprawkę odbierającą prawa nabyte do ulg podatnikom rozliczającym się według 19-proc. stawki liniowej.

od 7 lat
Wideo

Wyniki II tury wyborów samorządowych

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na slaskie.naszemiasto.pl Nasze Miasto