Kierowcy notorycznie parkują w tych punktach Opola, choć nie powinni. Sypią się mandaty [ZDJĘCIA]

Piotr Guzik
Straż miejska wystawia mandaty kierowcom parkującym na wylocie z ulicy Sempołowskiej. Piotr Guzik
Końcówka ulicy Sempołowskiej oraz początek ulicy Czaplaka to miejsca w Opolu, w których kierowcy chętnie zostawiają auta. Robiąc to sporo ryzykują, bo straż miejska często wystawia tam mandaty.

Wylot z ulicy Sempołowskiej to miejsce, które upodobali sobie kierowcy. Często parkują tak blisko muru, że piesi muszą wychodzić na drogę. Na dodatek, jeśli sznur zaparkowanych aut ciągnie się aż do budynku, w którym działała prywatna szkoła wyższa, pojawiają się tam problemy z przejazdem.

Łatwo o mandat na ul. Sempołowskiej

Znaki o zakazie zatrzymywania po obu stronach jezdni znajdują się na wysokości skrzyżowania ulicy Sempołowskiej z ulicą Klasztorną. Zdaniem kierowców specjalnie ulokowano je tam, gdzie jest wąski odcinek drogi i nikt o parkowaniu nie myśli.

- Dopiero, gdy dojeżdża się na szczyt i widzi szeroką przestrzeń, dogodną do parkowania, człowiek spokojnie swoje auto ustawia w ciągu, nie blokując przejazdu.

A straż miejska regularnie przyjeżdża tutaj "na żer". To zrozumiałe, że strażnicy mają stać na straży prawa i przepisów, jednakże równocześnie mają służyć społeczeństwu. Skoro od tylu tygodni dostrzega problem w tym miejscu, czemu po prostu nie zawnioskuje do zarządcy drogi o postawienie znaku zakazu parkowania u szczytu ulicy, obowiązujący przed znakiem? - pyta pani Grażyna, opolanka.

Pytamy o to strażników interweniujących u wylotu ulicy Sempołowskiej. Odpowiadają, że znaki są zamontowane w sposób właściwy, a kierowcy zostawiając auto w razie braku pewności, czy robią to w miejscu do temu dozwolonym, powinni zejść w dół ulicy i sprawdzić oznakowanie pionowe.

Uważaj gdzie parkujesz przy ul. Czaplaka

Innym miejscem, w którym łatwo dostać mandat za parkowanie w miejscu niedozwolonym, jest odcinek ulicy Czaplaka od skrzyżowania z ulicą Grunwaldzką aż do okolic budynku, w którym mieszczą się dwie kawiarnie. Parkowanie było tam dozwolone do grudnia 2018 roku.

Wtedy - na wniosek opolan skarżących się na konieczność przeciskania się pomiędzy parkującymi samochodami, ogrodzeniem posesji oraz lampami, które zainstalowano tam w ostatnich miesiącach - część miejsc parkingowych zlikwidowano.

Mimo to kierowcy zostawiają tam auta.

Krzysztof Maślak, komendant Straży Miejskiej w Opolu, informuje, że po zmianach na ul. Czaplaka w Opolu funkcjonariusze interweniowali ponad 20 razy w związku z niewłaściwym parkowaniem pojazdów na chodniku.

Skutki są różne. Zdarza się, że mundurowi wystawiają kierowcom mandaty, jak i wydają pouczenia. Zdarzyły się też interwencje, które będą miały swój finał w sądzie, bowiem właściciele pojazdów odmówili przyjęcia mandatów.

- Czynności podejmowane są codziennie przez rejonowego Straży Miejskiej i wszystkie nieprawidłowości są eliminowane. Każde zgłoszenie w tej sprawie jest sprawdzane i podejmowane są czynności adekwatne do zdarzenia - mówi Krzysztof Maślak.

Należy dodać, że pomimo zmiany organizacji ruchu na ul. Czaplaka, piesi nadal skarżą się na wąskie przejście na wysokości kawiarni. - Miasto powinno zlikwidować jeszcze te miejsca, by matka z wózkiem czy dwie osoby idące obok siebie mogły tędy przejść swobodnie - komentuje pani Joanna, mieszkanka okolicy.

Dlaczego taksówkarze walczą z Uberem?

Wideo

Komentarze 10

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

P
Pacjent

Problemu chyba nie widzi sam komendant... brakuje Panu ludzi do pracy.... zatem moze Ci zza biurek pójdą w rejon

J
Jojo

To polska dla Polaków,na zachodzie jakoś nikomu nie przeszkadza,

R
Rich

Gdzie mieszkancy maja parkowac ? Brak parkingow, ciagly brak wolnych miejsc wymusza pozostawienie auta w miejscach, w ktorych teoretycznie nie wolno chociaz czasami nikomu to nie przeszkadza tylko straznicy wiejscy maja pole do popisu i dorabiania sie na ludziach gloenie tych ktorzy przyjechali z innego miasta i nie znaja Opola. Artykul bez sensu 17 zdjec a w sumie kilka zdjec powtorzone i pod kazdym jedno i to samo zdanie. Dziwi mnie dlaczego nie ma tu wspomniane o ulicy Krawieckiej gdzie znak o zakazie parkowania po lewej stronie ulicy przy koszach jest umieszczony w takim miejscu, ze jest praktycznie niezauwazalny lub ciezki do interpretacji, której ulicy dotyczy. Po co umieszczac jeszcze jeden znak na slupie przed koszami jak mozna przyjechac co 2 godziny i dac 2 lub 3 mandaty. Order za zaslugi i jeszcze pieniadze wpłyną. W tym wszystkim nie chodzi o bezpieczenstwo czy o wygode tylko o latwą kase.

P
Pieszy

Straż Miejska, zapraszam na łowy! Ulica Tysiąclecia obok kościoła, chodnik stałe zastawiony samochodami

r
rew

Czas wreszcie zwrócić chodniki pieszym. Jak ktoś nie ma gdzie parkować, to po co kupował samochód?

J
Jot;

"Znaki o zakazie zatrzymywania po obu stronach jezdni ..."

Nie ma zakazu zatrzymywania, jest zakaz zatrzymywania pojazdu albo "zakaz zatrzymywania się".

D
Drelok

Przepis art. 47 Prawa o ruchu drogowym (dalej uprd) nie od dziś budzi emocje, gdyż stwarza pole do różnorakich interpretacji na temat dopuszczalności zatrzymania lub postoju pojazdu czterema kołami na chodniku. Z treści tego przepisu wynika, że tam gdzie nie ma znaków nakazujących określony sposób parkowania, pojazd o dopuszczalnej masie całkowitej nieprzekraczającej 2,5 t może być ustawiony na trzy różne sposoby:

1. kołami jednego boku na chodniku, a kołami drugiego boku na jezdni pod warunkiem, że: na danym odcinku jezdni nie obowiązuje zakaz zatrzymania lub postoju, szerokość chodnika pozostawionego dla pieszych jest taka, że pojazd nie utrudni im ruchu, ale nie mniejsza niż 1,5 m (co oznacza, że na wąskim chodniku wcale nie można parkować auta)

2. kołami przedniej osi na chodniku, a kołami tylnej osi na jezdni, pod warunkiem, że: na danym odcinku jezdni nie obowiązuje zakaz zatrzymania lub postoju, szerokość chodnika pozostawionego dla pieszych jest taka, że pojazd nie utrudni im ruchu, ale nie mniejsza niż 1,5 m oraz część auta wystająca poza chodnik nie będzie tamować ruchu pojazdów na jezdni.

3. w całości na chodniku przy krawędzi jezdni, bokiem bądź tyłem do niej. Muszą być spełnione 2 warunki: pojazd to samochód osobowy, motocykl, motorower lub rower (pozostałe pojazdy mogą tak parkować tylko w miejscu wyznaczonym odpowiednimi znakami drogowymi); szerokość chodnika pozostawionego dla pieszych jest taka, że pojazd nie utrudni im ruchu, ale nie mniejsza niż 1,5 m.Z powyższej analizy wynikać by mogło, że parkowanie czterema kołami na chodniku jest możliwe nawet tam, gdzie na danym odcinku jezdni obowiązuje zakaz zatrzymania lub postoju. Niestety, tak nie jest. Trzeba bowiem pamiętać o ogólnej zasadzie z art. 5 ust. 1 uprd: “Uczestnik ruchu i inna osoba znajdująca się na drodze są obowiązani stosować się do poleceń i sygnałów dawanych przez osoby kierujące ruchem lub uprawnione do jego kontroli, sygnałów świetlnych oraz znaków drogowych, nawet wówczas, gdy z przepisów ustawy wynika inny sposób zachowania niż nakazany przez te osoby, sygnały świetlne lub znaki drogowe.” Znak drogowy ma więc pierwszeństwo przed przepisami kodeksu drogowego. Jeśli jest między nimi kolizja, przesądza znak drogowy. Zakaz postoju i zakaz zatrzymywania się wyrażony jest znakami drogowymi B-35 i B-36. Szczegółowy opis ich znaczenia znajdziemy w rozporządzeniu z 31 lipca 2002 r. w sprawie znaków i sygnałów drogowych. Czytamy tam, że zakaz wyrażony znakiem B-35 lub B-36 dotyczy tej strony drogi, po której znak się znajduje, z wyjątkiem miejsc, gdzie za pomocą znaku dopuszcza się postój lub zatrzymanie. Droga to, jak wiadomo z art. 2 uprd, wydzielony pas terenu składający się z jezdni, pobocza, chodnika, drogi dla pieszych lub drogi dla rowerów, łącznie z torowiskiem pojazdów szynowych, przeznaczony do ruchu lub postoju pojazdów, ruchu pieszych, jazdy wierzchem lub pędzenia zwierząt.

To oznacza, że wprowadzony znakiem B-35 lub B-36 zakaz zatrzymywania się lub postoju dotyczy nie tylko jezdni, ale również chodnika, nawet jeśli istnieją na nim warunki do parkowania czterema kołami. Zakaz dla chodnika może być wyłączony tylko wtedy, gdy pod znakiem znajduje się informacja “nie dotyczy chodnika”.

D
Drelok

Zlikwidować wszystkie parkingi na chodnikach w centrum Opola. Chodniki są dla pieszych a nie dla samochodów i rowerzystów. Chcą zarabiać na parkingach, to niech je zbudują a nie utrudniają bezpieczne poruszanie się po wąskich chodnikach, gdzie ledwo przeciskają się piesi z wózkami.

Często turyści musza schodzić na jezdnię, bo chodniki zapchane samochodami. Wstyd.

I dziwią się , że inwestorzy omijają Opole. Skoro taki porządek to szukają lepszych miast.

A miasto poznaje się pieszo.

R
Rozczarowany Opole

Mandaty mandatami. Mieszkałem w centrum i zawsze przeżywalem dramat kiedy wracając z pracy samochód parkowalem 1 km i więcej od domu. Ile miejsc zlikwidowano na Placu Sebastiana! Jak ludzie mają żyć. Dlaczego nie buduje się garaży podziemnych! Niestety władze miasta mają nas gdzieś, tylko Skoda ratusza parkuje pod samymi drzwiami instytucji. Niech prezydent zasuwa nieudolnym opolskim mzk!

G
Gość

Remonty,modernizacje,a parkingów jak kot napłakał...mieszkając w okolicy centrum wracając z pracy nigdy nie wiesz czy będzie gdzie zaparkować,bo okoliczni pracownicy jeszcze z pracy nie wyszli i parkują nawet na zakazach.Zamiast mandatów powinni odholować.

Dodaj ogłoszenie