MKTG NaM - pasek na kartach artykułów

Kolejne zatrzymania w sprawie mafii śmieciowej na Opolszczyźnie

Sławomir Draguła
Sławomir Draguła
Ilość oraz sposób składowania odpadów na wysypisku w Krapkowicach został zdefiniowany jako zagrażający środowisku.
Ilość oraz sposób składowania odpadów na wysypisku w Krapkowicach został zdefiniowany jako zagrażający środowisku. Policja
Funkcjonariusze Wydziału do Walki z Przestępczością Gospodarczą Komendy Wojewódzkiej Policji w Opolu zrealizowali kolejny wątek śledztwa w sprawie mafii śmieciowej. Do sprawy zatrzymali dwóch mężczyzn w wieku 45 i 54 lat, którzy tylko od początku roku mogli na przestępczej działalności zarobić co najmniej 800 tys. tys złotych. Grozi im teraz nawet do 10 lat więzienia.

Policjanci z Wydziału do Walki z Przestępczością Gospodarczą Komendy Wojewódzkiej Policji w Opolu, wraz z inspektorami Wojewódzkiego Inspektoratu Ochrony Środowiska w Opolu, pod koniec 2023 roku wpadli na trop kolejnego wątku w sprawie tak zwanej mafii śmieciowej. Zebrany materiał dowodowy obciążał jedną z firm działających na Opolszczyźnie.

- Kryminalni ustalili, że prowadzone mogą być fikcyjne transporty odpadów. W ślad za tym, nabrali podejrzeń odnośnie nieprawidłowości, co do ilości oraz sposobu składowania odpadów - mówi podkomisarz Dariusz Świątczak, rzecznik prasowy opolskiego komendanta wojewódzkiego policji. - Trop prowadził do Krapkowic, na teren legalnie zarejestrowanego wysypiska.

Śledczy przeszukali siedziby wielu firm związanych z transportem i utylizacją odpadów na terenie Warszawy, Katowic, Oławy i Krapkowic. Następnie wspólnie z Departamentem Zwalczania Przestępczości Środowiskowej Głównego Inspektoratu Ochrony Środowiska oraz Wojewódzkim Inspektoratem Ochrony Środowiska w Opolu a także mundurowymi z Komendy Powiatowej Policji w Krapkowicach weszli na teren wysypiska.

- Podejrzenia policjantów w pełni potwierdziły się - dodaje Dariusz Świątczak.

Na miejscu składowano zupełnie inny rodzaj odpadów, niż wynikało to z zezwoleń. Na domiar złego, ich ilość oraz sposób składowania zostały zdefiniowane jako zagrażające środowisku. Ze wstępnych ustaleń wynika, że ilość składowanych odpadów wyniosła łącznie około 5000 metrów sześciennych.

W tej sprawie policjanci zatrzymali 2 osoby. To 54 oraz 45-letni mieszkańcy województwa śląskiego. Usłyszeli kilkadziesiąt zarzutów dotyczących poświadczenie nieprawdy w dokumentacji oraz składowania odpadów wbrew obowiązującym przepisom. Policjanci udowodnili im, że w wyniku przestępczej działalności zarobili co najmniej 800 tys. złotych. Do tej sprawy funkcjonariusze zabezpieczyli na poczet przyszłych kar mienie o wartości ponad 200 tys. złotych.

- To oprócz gotówki między innymi osobowe porsche oraz luksusowy zegarek - mówi podkomisarz Świątczak.

Zatrzymanym grozi teraz nawet do 10 lat więzienia. Dodatkowo 54-latek był poszukiwany. Ma do odsiadki prawie 2 lata więzienia, również za przestępstwa związane ze składowaniem śmieci. To zaledwie jeden z elementów śledztwa prowadzonego przez Wydział do Walki z Przestępczością Gospodarczą KWP w Opolu. Sprawa ma charakter rozwojowy, a kryminalni nie wykluczają dalszych zatrzymań.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Zastrzeż PESEL - Pismak przeciwko oszustom

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Materiał oryginalny: Kolejne zatrzymania w sprawie mafii śmieciowej na Opolszczyźnie - Nowa Trybuna Opolska

Wróć na opole.naszemiasto.pl Nasze Miasto