Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Konferencja o opiece paliatywnej pod Jasną Górą [ZDJĘCIA]

Piotr Ciastek
W Częstochowie trwa XX Jubileuszowa Konferencja Naukowo – Szkoleniowa Opieki Paliatywnej i Zespołów Hospicyjnych. W czwartek odbyły się sesje warsztatowo-wykładowe, a w piątek odbyło się oficjalne otwarcie konferencji.

Konferencja Naukowo – Szkoleniowa Opieki Paliatywnej i Zespołów Hospicyjnych trwa właśnie w Akademii Polonijnej w Częstochowie. Temat jubileuszowej konferencji to: „Hospicjum sztuką życia – sztuką jest pomagać”. Zebrani wykładowcy, pracownicy opieki paliatywnej i hospicyjnej będą debatować i szkolić się na temat zmian w prawie przyznającym prawo wypisywania recept pielęgniarkom, jak skutecznie leczyć ból, czy o jakości opieki paliatywno – hospicyjnej .

Oficjalne otwarcie konferencji uświetnił występ trio smyczkowego Mozart. Podczas uroczystego otwarcia na scenie pojawili się zaproszeni goście, którzy z nieukrywaną radością przybyli na kolejne już spotkanie na temat opieki nad starszymi i chorymi ludźmi. Izabela Kaptacz dyrektor ds. pielęgniarstwa i opieki paliatywnej w Stowarzyszeniu Opieki Hospicyjnej Ziemi Częstochowskiej powitała zebranych gości i dokonała oficjalnego otwarcia konferencji. - Pamiętajmy o patrzeniu na świat oczami chorych i o tym, że nawet w chorobie życie może być piękne i twórcze - mówiła Kaptacz.

Gospodarz konferencji, prorektor Akademii Polonijnej Wojciech Podlecki powitał zebranych gości w murach swojej uczelni. - Świat musi być wrażliwy na człowieka i na jego wyzwania. Pomagajmy innym, by inni w przyszłości pomogli i nam. To taka sztafeta pokoleń - mówił prorektor.

Wśród występujących na konferencji prelegentów znaleźli się m.in. dr n. med. Jadwiga Pyszkowska -
lekarz specjalista medycyny paliatywnej i specjalista anestezjologii, prezes Polskiego Towarzystwa Medycyny Paliatywnej dwóch kadencji od 2008 do 2015 roku, Kierownik Poradni Leczenia Bólu (1977) i Poradni Medycyny Paliatywnej (1995) SP CSK im. Prof. K. Gibińskiego ŚUM w Katowicach; dr hab. n. med. Zbigniew Bohdan - pediatra, trener psychoonkologii, od 38 lat nauczyciel akademicki ,wykładowca, docent w Uniwersytecie Medycznym w Gdańsku; mgr Izabela Kaptacz - pielęgniarka, pedagog, specjalista w dziedzinie pielęgniarstwa opieki paliatywnej, dyrektor ds. pielęgniarstwa i opieki paliatywnej w Stowarzyszeniu Opieki Hospicyjnej Ziemi Częstochowskiej; prof. dr hab. n. med. Marek Mandera - lekarz, specjalista neurochirurgii, Kierownik Kliniki Neurochirurgii Dziecięcej, Szpital Kliniczny nr 6 Śląskiego Uniwersytetu Medycznego Górnośląskie Centrum Zdrowia Dziecka im. Jana Pawła II i wielu innych znamienitych wykładowców.

Konferencja zakończy się w sobotę wykłądem mgr Marty Andrzejewskiej i mgr Agnieszki Janczury na temat „Pielęgniarstwa opieki paliatywnej w systemie kształcenia podyplomowego pielęgniarek".

od 7 lat
Wideo

Jak głosujemy w II turze wyborów samorządowych

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na czestochowa.naszemiasto.pl Nasze Miasto