Koniec bramek na autostradzie A4. Znikają szlabany i inkasenci. Płatności tylko poprzez aplikację e-TOLL lub e-bilet

Radosław Dimitrow
Radosław Dimitrow
Udostępnij:
Od środy (1 grudnia br.) za przejazd autostradą A4 będzie można zapłacić tylko w rządowej aplikacji lub przez kupno e-biletu m.in. na stacji paliw.

Rewolucyjna zmiana wchodzi w życie na autostradzie A4 (na odcinku Wrocław-Sośnica) oraz autostradzie A2 (odcinek Konin-Stryków). Na te drogi nie będzie można już wjechać bez skorzystania z nowego systemu e-TOLL lub bez wcześniejszego wykupieniu e-biletu w stacjonarnym punkcie.

Od środy 1 grudnia br. inkasenci przestaną obsługiwać kioski poboru opłat, które stoją na bramkach.

- 1 grudnia zlikwidujemy szlabany na państwowych autostradach - informuje Magdalena Rzeczkowska, szef Krajowej Administracji Skarbowej. - Przejazd aut osobowych i motocykli odcinkami A2 Konin-Stryków i A4 Wrocław-Sośnica nie będzie wymagał zatrzymywania się. Dzięki temu zwiększy się komfort jazdy, bo ruch będzie się odbywał płynnie.

W związku ze zmiana sposobu poboru opłat, umowy o pracę inkasentów wygasają 30 listopada br. o północy. - Wszyscy pracownicy Kapsch Road Services byli tego świadomi od pierwszego dnia zatrudnienia - tłumaczy Johannes Rogi z firmy Kapsch, która obsługiwała manualny pobór opłat. - Prawie wszyscy z 240 pracowników, których dotyczy ta sytuacja, znaleźli już nowe zatrudnienie.

Aplikacja e-TOLL z fatalnymi ocenami

Usunięcie szlabanów na bramkach było bardzo oczekiwane przez kierowców - ręczne pobieranie opłat często przyczyniało się bowiem do powstawania korków na wjazdach i zjazdach z autostrady.

Kierowcy krytykują jednak nową aplikację e-TOLL, która umożliwia płatność smartfonem. Zauważają m.in., że proces rejestracji jest skomplikowany i czasochłonny. Użytkownikom nie spodobało się także to, że przed wjazdem na autostradę należy uruchomić aplikację i zezwolić na przekazywanie danych o lokalizacji telefonu. Aplikacja ma przez to fatalną ocenę w sklepie Google Play, skąd można ją pobrać. Przedstawiciele Ministerstwa Finansów informują, że aplikacja cały czas jest usprawniania, tak żeby wyeliminować niedogodności.

Jazda autostradą bez opłaty może słono kosztować!

Jazda po państwowych odcinkach A2 i A4 bez wniesienia opłaty za przejazd jest zagrożona mandatem w wysokości 500 zł. Może go nałożyć policja, ITD lub Służby Celno-Skarbowe. Co więcej, taka jazda zagrożona jest ponadto opłatą dodatkową w wysokości 500 zł. Jeżeli ta opłata zostanie wniesiona w ciągu 7 dni od daty doręczenia wezwania, jej wysokość jest obniżona do 400 zł.

Jednocześnie opłata dodatkowa nie będzie pobierana, jeśli w ciągu 3 dni od zakończenia przejazdu kierowca ureguluje należność, czyli kupi e-bilet autostradowy.

Więcej informacji o nowym systemie e-TOLL

Manualny System Poboru Opłat zostanie wygaszony, a państwowe odcinki autostrad A2 i A4 zostaną objęte wyłącznie systemem e-TOLL.

Kierowcy za przejazd autostradą zapłacą:

  • e-biletem autostradowym, który będą mogli zakupić w nowej aplikacji e-TOLL PL BILET, w aplikacjach partnerów systemu e-TOLL oraz w sieci dystrybucji stacjonarnej partnerów;
  • za pomocą aplikacji e-TOLL PL lub urządzeń pokładowych OBU/ZSL przekazujących dane geolokalizacyjne do systemu e-TOLL.

Zmiany w organizacji ruchu na A2 i A4

W związku ze zmianą systemu poboru opłat, od 1 grudnia br. na Placach Poboru Opłat (PPO) na autostradach A2 Konin-Stryków oraz A4 Wrocław-Sośnica będzie obowiązywała nowa organizacja ruchu:

  • Na PPO Styków i PPO Żdżary kierowcy będą korzystać z trzech skrajnych, prawych pasów wjazdowych i wyjazdowych. Z ruchu wyłączone zostaną środkowe pasy ruchu na tych PPO.
  • Na PPO Żernica i PPO Karwiany kierowcy będą korzystać z czterech skrajnych, prawych pasów wjazdowych i wyjazdowych. Z ruchu wyłączone zostaną środkowe pasy ruchu na tych PPO.

Na wszystkich tych odcinkach autostrad nie będzie już możliwości pobrania biletu kartonikowego w bileterkach ani opłacenia przejazdu w kiosku u inkasenta.

Place Poboru Opłat zostaną właściwie oznakowane i będzie na nich obowiązywało ograniczenie prędkości do 50 km/h.

Nowe metody opłacania przejazdu

Ministerstwo Finansów i Krajowa Administracja Skarbowa przygotowały dla użytkowników samochodów osobowych i motocykli nową metodę płacenia za przejazdy państwowymi odcinkami autostrad A2 i A4 – e-bilet autostradowy.

Będzie można go nabyć z 60-dniowym wyprzedzeniem. Okres jego ważności to 48h od zadeklarowanej daty i godziny rozpoczęcia podróży, a zwrot niewykorzystanego biletu będzie możliwy w taki sam sposób, w jaki bilet zakupiono. Dostępne będą dwie formy e-biletu autostradowego: elektroniczna oraz papierowa. W przypadku obu form wymagane będzie podanie minimalnego zakresu danych do naliczenia opłaty za przejazd autostradą (nr rejestracyjny pojazdu, data i godzina rozpoczęcia przejazdu autostradą oraz szczegóły planowanej do pokonania trasy).

Nowa rządowa aplikacja e-TOLL PL BILET umożliwi w kilku prostych krokach zakup e-biletu autostradowego oraz – w razie potrzeby – również jego zwrot. Aplikację e-TOLL PL BILET będzie można pobrać bezpłatnie w sklepach Google Play oraz w AppStore. Więcej o aplikacji można przeczytać na

etoll.gov.pl

Ponadto, aby opłacić przejazd kierowcy będą mogli skorzystać z aplikacji udostępnionych przez przedsiębiorców, z którymi Szef Krajowej Administracji Skarbowa zawiera umowy partnerskie. Kierowcy poruszający się autostradami okazjonalnie lub niekorzystający z rozwiązań cyfrowych kupią papierowy bilet w stacjonarnych sieciach obsługi naszych partnerów, m.in. PKN Orlen, Lotos.

Weryfikacja opłacania przejazdów
Do sprawdzania prawidłowości wnoszenia opłat służą urządzenia kontrolne zainstalowane w miejscach wjazdu i wyjazdu z autostrad oraz w pojazdach wykorzystywanych do kontroli poboru opłat drogowych.

Za jazdę po państwowych odcinkach A2 i A4 bez wniesienia opłaty za przejazd, na właściciela lub posiadacza bądź użytkownika pojazdu nakładana jest opłata dodatkowa w wysokości 500 zł z terminem płatności 14 dni. Jeżeli opłata dodatkowa zostanie wniesiona w ciągu 7 dni od daty doręczenia wezwania, jej wysokość jest obniżona do 400 zł.

Opłata dodatkowa nie będzie pobierana, jeśli w ciągu 3 dni od zakończenia przejazdu opłata za ten przejazd zostanie wniesiona poprzez zakup e-biletu autostradowego.

W przypadku kontroli realizowanej na drodze, na poczet opłaty dodatkowej może zostać pobrana kaucja, jeśli kierowca mieszka na terenie kraju, który nie jest związany z Polską umową lub porozumieniem o współpracy we wzajemnym dochodzeniu tej opłaty.

Kontrola wnoszenia opłat na autostradach może być realizowana przez funkcjonariuszy Służby Celno-Skarbowej, Policji oraz inspektorów Inspekcji Transportu Drogowego.

W przypadku stwierdzenia w trakcie kontroli braku ważnego e-biletu autostradowego lub urządzenia GPS przekazującego dane geolokalizacyjne do systemu e-TOLL (aplikacji e-TOLL PL, OBU/ZSL) na kierującego pojazdem zostanie nałożona kara grzywny w drodze mandatu karnego wysokości 500 zł.

Mandatem karnym zagrożone jest również działanie kierowcy mające na celu uniemożliwienie właściwego odczytu tablic rejestracyjnych pojazdu (zakrywanie, ozdabianie, dodawanie dodatkowych znaków itp.).

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Mikołajów i Odessa bramą do Morza Czarnego

Wideo

Materiał oryginalny: Koniec bramek na autostradzie A4. Znikają szlabany i inkasenci. Płatności tylko poprzez aplikację e-TOLL lub e-bilet - Nowa Trybuna Opolska

Komentarze

Komentowanie zostało tymczasowo wyłączone.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Przejdź na stronę główną Nasze Miasto
Dodaj ogłoszenie