Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

"Kordian" ze średnikiem w tytule - premiera w Teatrze Kochanowskiego. Na scenie - obok aktorów - opolska młodzież

Iwona Kłopocka-Marcjasz
Iwona Kłopocka-Marcjasz
W sobotę niezwykła premiera w Teatrze Kochanowskiego. Debiutująca jako reżyser Patrycja Wysokińska do współpracy zaprosiła młodych opolan. "Kordian;" to rzecz o współczesnych nastolatkach. Średnik w tytule sygnalizuje jeden z największych problemów młodego pokolenia na całym świecie

„Kordian;” to opowieść o depresji i problemach dotykających młodych ludzi. Bohater Słowackiego na początku dramatu jest piętnastoletnim młodzieńcem, intensywnie przeżywającym otaczającą go rzeczywistość i nieszczęśliwie zakochanym. To również człowiek pogrążony w depresji, który ma myśli samobójcze. Pejzaż wewnętrzny Kordiana odzwierciedla przeżycia nastolatków i proces kształtowania się ich tożsamości.

Debiutująca w roli reżysera Patrycja Wysokińska zaprosiła więc do pracy nad przedstawieniem grupę młodych osób, które wspólnie z aktorami i aktorkami opolskiego teatru szukają odpowiedzi na pytanie: kim dzisiaj jest Kordian?

W Polsce w ostatnich latach znacznie pogorszył się stan zdrowia psychicznego młodzieży. Użyty w tytule przedstawienia średnik jest ogólnoświatowym znakiem walki z depresją. Ma rozdzielać zdanie w momencie, w którym mogłoby się skończyć - dlatego stał się symbolem osób, które były bliskie popełnienia samobójstwa, a jednak tego nie zrobiły.

Co dzieje się w głowie kogoś, kto chce popełnić samobójstwo? Czy obraz, który wytwarzają w mózgu neurony jest prawdziwy, czy przekłamany? Gdzie kończy się projekcja, a zaczyna rzeczywistość? Co zrobić, kiedy to nasz mózg sam zaczyna spiskować przeciwko nam? Kiedy jest moment, żeby postawić średnik?

Problemy, z którymi obecnie zmaga się młodzież mają swoje odzwierciedlenie w czasach, w których powstawał “Kordian”. Czy da się uczłowieczyć figury romantycznych wieszczów, wydobywając na wierzch ukryte informacje z ich korespondencji? Czy możemy odnaleźć w ich postaciach odbicia siebie, swoich pragnień i lęków? Czy jesteśmy w stanie wydobyć ich z wiecznego limbo? I co tak naprawdę opolska młodzież ma do powiedzenia w teatrze?

"Kordian;" Patrycji Wysokińskiej jest realizacją zwycięskiego projektu 5. edycji Konkursu na Projekt Teatralny Modelatornia.

Na scenie: Cecylia Caban, Andrzej Jakubczyk, Karol Kossakowski, Joanna Osyda oraz młodzież z Opola i okolic wyłoniona w drodze warsztatów: Natalia Bogdanik, Amelia Borowicz, Zofia Dziembek, Paulina Głogiewicz, Katarzyna Jędrzejewska, Jeremi Mielcarek, Julia Stachura, Martyna Szostak, Michalina Świstuń, Dominika Taboł, Klaudia Woźnica, Bartosz Zacharewicz, Michalina Zalewska, Wiktoria Zatajska, Michalina Ziaja

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Danuta Stenka jest za stara do roli?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Materiał oryginalny: "Kordian" ze średnikiem w tytule - premiera w Teatrze Kochanowskiego. Na scenie - obok aktorów - opolska młodzież - Nowa Trybuna Opolska

Wróć na opole.naszemiasto.pl Nasze Miasto