Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Koronawirus na Opolszczyźnie. Sytuacja w opolskich szpitalach jest coraz trudniejsza. Brakuje lekarzy, przybywa chorych na Covid-19

Redakcja
Chorych na COVID-19 na Opolszczyźnie wciąż przybywa. Problem jest jednak z liczbą lekarzy, którzy mają ich leczyć. Ci, mimo poleceń wojewody, nie garną się do pracy na oddziałach covidowych.
Chorych na COVID-19 na Opolszczyźnie wciąż przybywa. Problem jest jednak z liczbą lekarzy, którzy mają ich leczyć. Ci, mimo poleceń wojewody, nie garną się do pracy na oddziałach covidowych. pixabay
W piątek służby wojewody przekazały też informację o 221 nowych zachorowaniach na Opolszczyźnie. W opolskich szpitalach wciąż przybywa pacjentów chorych na Covid-19.

- Proszę państwa, sytuacja jest bardzo poważna. 4 października mieliśmy dzienną liczbę zakażeń na poziomie 44 osób. 15 października były to aż 282 osoby. Widać więc znaczne wzrosty - mówił na specjalnej, zorganizowanej w piątek, konferencji prasowej Adrian Czubak, wojewoda opolski.

Wojewoda poinformował także, ile łóżek jest na Opolszczyźnie dla pacjentów z Covid-19 lub podejrzanych o zachorowanie.

- W szpitalach pierwszego poziomu, których jest 15, mamy po 5-10 łóżek do wstępnej izolacji osób z podejrzeniem wirusa. Łącznie 102 łóżka. Gdy ktoś wymaga już hospitalizacji trafia do szpitala drugiego poziomu, gdzie są przeznaczone łóżka do leczenia koronawirusa. Tych mamy obecnie 275. Do tego dochodzi 40 miejsc na trzecim, wielospecjalistycznym poziomie oraz 33 łóżka z respiratorami. Cały czas jednak rozmawiam z dyrektorami szpitali oraz starostami o przeznaczaniu kolejnych łóżek służących pacjentom z COVID-19 - tłumaczy Czubak.

Sytuacji nie poprawiają kolejne ogniska zachorowań w domach pomocy społecznej czy szpitalach. - Wykrycie koronawirusa wśród pracowników albo pacjentów szpitali wymusza podjęcie przez dyrektorów konkretnych działań by zapobiegać rozprzestrzenianiu się wirusa. Często wymagana jest reorganizacja pracy - mówi wojewoda. Taka sytuacja ma miejsce w 13 szpitalach w regionie, między innymi w Powiatowym Centrum Zdrowia w Kluczborku. Tam z powodu zdiagnozowania koronawirusa u pracowników od czwartku 15 października wstrzymano przyjęcia i wypisy na oddziale pediatrii (do 21 października) oraz na oddziale chirurgii ogólnej (do 26 października).

Problemem w walce z niebezpiecznym wirusem jest także brak lekarzy na oddziałach covidowych. W kędzierzyńskim szpitalu, który od marca do czerwca działał jako jednoimienny szpital dedykowany leczeniu chorych na koronawirusa, nie ma na przykład pulmonologa czy zakaźnika.

- Jestem świadomy tego problemu, owszem. Od połowy marca wysłałem polecenie podjęcia pracy na oddziałach covidowych do 190 lekarzy z całego województwa. Jednak tylko 14 z nich podjęło się pracy w tych trudnych warunkach walki z koronawirusem. Reszta niestety nie, ale nie chcę mówić o ich powodach - uciął Czubak.

Na piątkowej konferencji prasowej chcieliśmy też potwierdzić nasze informacje z Opolskiego Urzędu Wojewódzkiego o zakażeniach wśród współpracowników wojewody. Adrian Czubak oburzył się jednak twierdząc, że pytanie, o kogo dokładnie chodzi jest "przekroczeniem granic przyzwoitości". Ostatecznie potwierdził jednak, że koronawriusa mają trzy osoby, "które jednak nie miały kontaktu z klientami urzędu".

W piątek służby wojewody przekazały też informację o 221 nowych zachorowaniach na Opolszczyźnie. Najwięcej w samym Opolu (33 przypadki), najmniej w powiecie kluczborskim (9). Na Opolszczyźnie zmarły też dwie osoby z powiatu oleskiego, były obciążone chorobami współistniejącymi. Łączna liczba zmarłych w regionie w związku z koronawirusem wzrosła więc do 113.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Te produkty powodują cukrzycę u Polaków

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na opole.naszemiasto.pl Nasze Miasto