Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Koronawirus. Szpital tymczasowy w Opolu może powstać w Centrum Wystawienniczo-Kongresowym

Piotr Guzik
Piotr Guzik
Koronawirus Opolskie. Centrum Wystawienniczo-Kongresowe w Opolu możliwą lokalizacją dla szpitala polowego
Koronawirus Opolskie. Centrum Wystawienniczo-Kongresowe w Opolu możliwą lokalizacją dla szpitala polowego CWK Opole
Stadion Narodowy w Warszawie ma się stać szpitalem polowym. Podobnie obiekty mają powstać także w innych miastach wojewódzkich. Na Opolszczyźnie lokalizacją dla takiego szpitala może być Centrum Wystawienniczo-Kongresowe w Opolu.

Szpital na Stadionie Narodowym w Warszawie ma być stanie przyjąć dwa tysiące pacjentów z koronawirusem. W ciągu weekendu była to jeszcze informacja nieoficjalna, w poniedziałek rano politycy zaczęli ją potwierdzać.

W rozmowie z Radiem Zet Michał Dworczyk, szef Kancelarii Prezesa Rady Ministrów, zaznaczał, że chciałby, aby pierwszych 250 łóżek na Stadionie Narodowym było gotowych jeszcze w tym tygodniu. W szpitalu polowym w stolicy ma pracować personel z tamtejszego szpitala MSWiA.

Michał Dworczyk zaznaczał, że szpital polowy na Stadionie Narodowym w Warszawie nie będzie jedyną taką placówką w kraju. Poinformował, że trwają prace nad uruchomieniem takich szpitali w innych województwach.

W przypadku woj. opolskiego rozważaną lokalizacją jest Centrum Wystawienniczo-Kongresowe przy ul. Technologicznej w Opolu. Urzędnicy ratusza nieoficjalnie przyznają, że jest zainteresowanie zaadaptowaniem CWK na szpital polowy, a Opole jest gotowe pomóc rządowi w walce z pandemią koronawirusa.

Sebastian Paroń, wiceprezes Zakładu Komunalnego, miejskiej spółki, której podlega Centrum Wystawienniczo-Kongresowe, zauważa, że podobne obiekty targowo-ekspozycyjne były adaptowane wiosną na szpitale polowe na terenie całej Europy.

- CWK to jest w istocie duży hangar, dający szerokie możliwości adaptacyjne, także dlatego, że nie ma stałej widowni. Podobnych obiektów kubaturowych nie ma w naszym regionie - stwierdza.

Sebastian Paroń zaznacza jednak, że decyzji co do utworzenia szpitala polowego w CWK jeszcze nie ma.

Kapitan Piotr Płuciennik, rzecznik 10. Opolskiej Brygady Logistycznej, wskazuje, że wojskowi nie otrzymali jeszcze polecenia wykonania szpitala polowego w regionie. O takie polecenie występuje wojewoda do Ministerstwa Obrony Narodowej, które potem wydaje stosowne dyspozycje.

Zwróciliśmy się do urzędu wojewódzkiego w Opolu o informacje, czy w Centrum Wystawienniczo-Kongresowym powstanie szpital polowy oraz jakie inne miejsca w regionie są brane pod tym kątem w regionie. Poprosiliśmy też o informacje ile łóżek ma powstać w opolskim szpitalu polowym oraz skąd rekrutowany będzie jego personel. Czekamy na odpowiedź.

Chorzy z COVID-19 leczeni są na oddziałach zakaźnych w Opolu i Nysie oraz w szpitalu w Kędzierzynie-Koźlu. Tydzień temu wojewoda opolski wyznaczył dwa kolejne szpitale w regionie, które mają przyjmować pacjentów z koronawirusem - to szpital w Białej i szpital MSWiA w Opolu.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo
Wróć na opole.naszemiasto.pl Nasze Miasto